Idealne zioła na uspokojenie i poprawę nastroju

Strona główna » Idealne zioła na uspokojenie i poprawę nastroju


Zdenerwowanie towarzyszy w naszym życiu praktycznie każdego dnia: w pracy, w szkole, w związku partnerskim, w urzędach. Codzienne obowiązki, nerwowe sytuacje życiowe, rodzina i ciągły stres, mogą powodować różne komplikacje zdrowotne, bezsenność, a nawet poważne choroby. Wielu z nas nie do końca wie jak rodzić sobie ze stresem i z tym nieprzyjemnym uczuciem powodowanym właśnie przez zdenerwowanie. Istnieją na szczęście relaksujące terapie mające na celu rozładowanie napięcia, tj. masaż, akupunktura, czy aromaterapia z udziałem naturalnych olejków eterycznych. Skutecznym lekiem na „nerwy” mogą okazać się także zioła na uspokojenie i na poprawę nastroju, coraz chętniej stosowane w profilaktyce zdrowotnej.

Stres, nerwy i ciągły pośpiech

zioła na uspokojenie i na poprawę nastroju

Ciągły pościg, intensywne życie przepełnione obowiązkami, zmęczenie i brak czasu, może naprawdę dać się we znaki każdemu z nas. Wiem coś o tym z własnego doświadczenia, ponieważ jestem osobą z natury dość nerwową, która często miewa problemy ze snem. Dodatkowo (mimo tego, że jestem osobą aktywną fizycznie), w wieku 35 lat zdiagnozowano u mnie nadciśnienie tętnicze, z którym będę walczył już chyba do końca życia (nie palę i sporadycznie wypiję jakieś piwko, lub dwa).

Jakiś czas temu postanowiłem zmienić przede wszystkim swoją dietę, oraz zacząłem pić napary, herbaty i zioła na uspokojenie nerwów. Ku mojej uciesze, po kilku miesiącach moje ciśnienie (chociaż nadal ciut za wysokie), obniżyło się i to znacznie! Dodatkowo regularnie (rekreacyjnie) zacząłem uprawiać sport (przede wszystkim bieganie). Sprawiło to, że w połączeniu z sesjami aromaterapeutycznymi, dzisiaj czuję się dużo lepiej niż jeszcze 6 miesięcy temu. Mam więcej energii, straciłem kilka zbędnych kilogramów, jestem mniej ospały, spędzam więcej czasu aktywnie na świeżym powietrzu (nawet zimą) i przesypiam całe noce.

To właśnie między innymi ze względu na moje problemy ze zdrowiem, postanowiłem rozpocząć pisanie tego bloga BioPielęgnacja, którego tematem głównym jest: zdrowy styl życia, olejki eteryczne, produkty naturalne, zioła uspokajające, bio kosmetyki do codziennego użytku, itp. Myślę, że wystarczy już o mnie ;). Teraz przyszedł czas na prezentację listy ogólnodostępnych ziół, których regularne spożywanie uspokoi nerwy, zrelaksuje, poprawi sen i nastrój.

Melisa lekarska

melisa lekarska
Melisa

Melisa lekarska – z łacińskiego (Melissa officinalis L.), to krzewinka powszechnie znana praktycznie na całym świecie, również w Polsce, za swoje właściwości uspokajające. Jej liście zawierają następujące olejki: cytronelal i cytral, a także kwasy: fenolokwasy i flawonoidy. Melisa lekarska rośnie w bardzo wielu krajach na świecie, w tym w Polsce, ponieważ nie wymaga specjalnych warunków klimatycznych. Wiele osób ma ją w swoich ogrodach; ja również. Roślinę śmiało można sadzić na początku maja, pamiętając o tym, aby zapewnić jej wystarczającą ilość światła słonecznego. Melisa bardzo szybko się rozrasta na boki, także pomyśl też o dodatkowej przestrzeni wokół niej, aby spokojnie mogła sobie rosnąć.

Melisa bardzo lubi ciepłe klimaty np. śródziemnomorski. Jej aktywne wyciągi zawarte w liściach koją nerwy, pomagają zasnąć, odpychają negatywne myśli, oraz ułatwiają trawienie. Napar z melisy odpręży, poprawi nastrój, a wieczorem po całym dniu w stresie – pomoże zasnąć. Na rynku istnieją herbaty z melisy, które bez problemu kupisz w każdym sklepie zielarskim, a nawet w większym supermarkecie. Ja osobiście polecam jednak spożywanie naparów własnej domowej roboty ze świeżo zerwanych liści rośliny. Nie przejmuj się jeżeli nie masz domu z ogrodem, ponieważ bez problemu możesz sobie wyhodować melisę w donicy. Na koniec dodam, że napar z tego uniwersalnego zioła na uspokojenie mogą spożywać (z umiarem) zarówno dorośli jak i dzieci (źródło).

Kozłek lekarski

kozłek lekarski - waleriana
Kozłek lekarski (Waleriana)

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis), znany także pod wieloma innymi nazwami (waleriana, kocia trawa), to jedno z tych ziół na uspokojenie i poprawę nastroju, które nie uzależnia. Dlatego też, może być stosowane przez pewien okres czasu bez obawy o skutki uboczne. Kocią trawę można zażywać w formie herbat i naparów w przypadku poddenerwowania, zmęczenia, złego nastroju, uczucia strachu, kłopotów z zasypianiem. Kozłek lekarski charakteryzuje specyficzny silny zapach. Z jej korzeni powstają suplementy w postaci tabletek, oraz olejki eteryczne na koncentrację i poprawę pamięci.

Waleriana rośnie na terenach wilgotnych; przede wszystkim w Europie, Azji i w Ameryce Północnej. Od lat zioło wykorzystuje się w medycynie do walki z nadpobudliwością (źródło). To właśnie w korzeniu kociej trawy znajdują się różnego rodzaju kwasy walerenowe, które skutecznie wyciszają układ nerwowy.

Lawenda lekarska

lawenda
Lawenda

Jedna z najbardziej znanych roślin w świecie aromaterapii już od stuleci – lawenda lekarska. Stosuje się ją przede wszystkim na problemy z zasypianiem i nadpobudliwość. Relaksujące sesje inhalacyjne z olejkiem z lawendy w roli głównej, to doskonałe rozwiązanie na domowy relaks. Otrzymywany z kwiatków rośliny specyfik, charakteryzuje się przyjemnym aromatem i jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych na świecie. Główne składniki lawendy zawarte w olejku, to: octan linalonu i linalol, które to użyte w aromaterapii skutecznie zrelaksują i wyciszą.

Stres, niepokój i bezsenność to problem wielu z nas, z którym nie wszyscy wiedzą jak sobie radzić. Na szczęście „pomocną dłoń” wyciągają do nas naturalne zioła na uspokojenie i ukryte w nich ekstrakty. Esencja eteryczna z lawendy to idealne rozwiązanie jeśli cierpisz na kłopoty z zasypianiem, stany lękowe, nerwy, niskie samopoczucie. Oprócz aromaterapii, produkt możesz stosować do kąpieli, skrapiając poduszkę, a także jako dodatek do relaksujących masaży.

Rumianek lekarski

rumianek lekarski napar
Napar z rumianku

Rumianek lekarski (Chamomilla recutita, Matricaria chamomilla L.). Któż z nas nie zna rumianku? Rośliny dziko rosnącej na łąkach i polach w całej Polsce. Z rumianku produkuje się między innymi suplementy diety i herbaty wspomagające relaks. Założę się, że wielu z was miało do czynienia z rumiankiem w swoich domach. U mnie na przykład; moja babcia każdego lata zbierała rumianek na pobliskiej łączce, suszyła go, a później przygotowywała z niego napary do picia. Zawsze mi powtarzała, żebym pił pyszny wywar z zioła na uspokojenie (za dzieciaka byłem dość nerwowy). Nie zawsze jej słuchałem, a szkoda 😉

Dzisiaj wiem, że rumianek to „samo dobro”: chamazulen, flawonoidy, α-bisabolol pochodne kumaryny, farnezen, cholina – związki wspierające prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i wątroby. Dużą zaletą rumianku jest to, że herbatę, czy jej napar, mogą pić zarówno dorośli jaki i dzieci, ponieważ jest to roślina łagodna (o ile zażywamy jej z umiarem) i nie powinna powodować skutków ubocznych. Coraz większą popularność na rynku zdobywa eteryczny olejek rumiankowy, ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie. W ogóle mnie to nie dziwi, ponieważ jest to świetne naturalne remedium na wiele dolegliwości zdrowotnych. Aby dowiedzieć się więcej na temat esencji eterycznych, odwiedź mój blog.

Chmiel zwyczajny

chmiel zwyczajny
Chmiel

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) to roślina bardzo dobrze znana amatorom piwa. Zioło ma jednak co nieco do powiedzenia także w lecznictwie. Szyszki chmielu zawierają tzw. lupulinę – substancję, która działa uspokajająco, łagodzi zaburzenia nastroju i promuje zasypianie. Ponadto, składniki rośliny (proantocyjanidyny, humulon i lupulon, fenole, garbniki, olejek lotny i kwercetyna) potrafią obniżyć ciśnienie krwi, działają moczopędnie, a do tego wzmagają apetyt (źródło). Lupulina zawarta w chmielu zwyczajnym wykazuje nieznaczne działanie estrogenne – obniża popęd seksualny. Krzewinka lubi ciepło i często rośnie dziko w rowach, przydrożach, przy stawach i rzekach. Oprócz właściwości uspokajających, zioło wspomaga również trawienie, oraz defekację.

Lipa

lipa
Lipa

Lipa (Tilia) to typowa roślina letnia (miododajna) o małych białych kwiatkach (zobacz zdjęcie). Dla osób borykających się z nadmierną pobudliwością i z bezsennością, gorąco polecam picie naparów zarówno z liści, jak i z kwiatów lipy. Roślina przydaje się także na problemy z trawieniem, ponieważ działa rozkurczowo na mięśnie, wspomaga działanie żółci i usuwa szkodliwe toksyny z organizmu. Pijąc wywar z lipy przed snem, wyciszysz organizm, poprawisz swój nastrój, a także odpędzisz negatywne myśli. Świetnym pomysłem może okazać się relaksująca kąpiel z udziałem płatków i liści lipy w roli głównej. W ten sposób, w zaciszu własnego domu uspokoisz nerwy i się wyciszysz.

Mam nadzieję, że spodobał Ci się powyższy artykuł o ziołach uspokajających, które koją nerwy i poprawiają samopoczucie. Jeśli nie radzisz sobie ze stresem, przechodzisz ciężki okres w swoim życiu, bądź (tak jak ja) jesteś osobą z natury nerwową, zachęcam Cię do spróbowania naparów z wymienionych tutaj roślin. Mi osobiście bardzo pomagają; przede wszystkim melisa i rumianek, a poza tym są to zioła ogólnodostępne w Polsce o każdej porze roku. 🙂

Pozdrawiam i do usłyszenia. Ah… jeszcze jedno. W razie jakichkolwiek pytań, odezwij się w komentarzu, bądź napisz do mnie wiadomość. Na pewno odpowiem 🙂

Krzysztof

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry