sok zmleczu z imbirem

Sok z mniszka lekarskiego – zioło dla każdego

Strona główna » Sok z mniszka lekarskiego – zioło dla każdego


Któż z nas nie zna jednej z najbardziej popularnych (przez wielu uznawanej za chwast) rośliny w Polsce o nazwie: mniszek lekarski (potocznie mlecz, dmuchawiec). Ta kwitnąca wiosną i latem bylina jest w naszym kraju dość negatywnie odbierana, a szkoda, ponieważ jej znaczący wpływ na nasze zdrowie został już doceniony w przeszłości w medycynie ludowej. Nasi przodkowie przygotowywali różne napitki z przysłowiowego mlecza. A jednym z najbardziej popularnych jest sok z mniszka lekarskiego, którego nieco spersonalizowany przepis znajdziesz w dalszej części wpisu. Ale najpierw kilka słów o roślinie.

Zastosowanie mniszka lekarskiego

zastosowanie w lecznictwie mleczu pospolitego

Od wieków ta interesująca roślina była używana do leczenia i zapobiegania wielu chorób. Dziś jest to jedno z najlepiej przebadanych ziół w zachodniej medycynie, o której wiemy bardzo dużo. Dlatego też, w okresie letnim warto wybrać się na pobliską polanę (ewentualnie ogródek sąsiada ;)) i pozrywać liście dmuchawca, aby później w domu przygotować sobie zdrowotny nektar.

Wypróbuj innych moich przepisów: Sok z kiszonych buraków

W medycynie tradycyjnej „mlecz” był od lat szeroko stosowany w leczeniu egzemy i wysypek, czy też niektórych rodzajów infekcji (zwłaszcza tych wirusowych). Sięgano po niego również przy dolegliwościach żołądkowych, problemach trawiennych (wzdęcia) i bólach stawów. Roślina jest również bardzo ceniona jako składnik kulinarny, ponieważ bez problemu można ją jeść; o czym wielu z nas nie wie (dodawać do zup, sałatek, przystawek czy soków). Co ciekawe, palony korzeń mniszka lekarskiego jest używany w niektórych miejscach a kuli ziemskiej jako substytut kawy (źródło).

A teraz przybliżę najważniejsze korzyści dla naszego organizmu, jakie niesie za sobą spożywanie soku z mniszka.

Właściwości lecznicze „dmuchawca”

Mniszek lekarski ma bardzo szerokie zastosowanie. Wywar z rośliny pomaga między innymi chronić wątrobę i działa moczopędnie. Jednakże właściwości leczniczych mleczu jest o wiele więcej; są to:

dmuchawiec polny
  • Poprawia wydajność wątroby – przyjmowanie mniszka lekarskiego w jakiejkolwiek postaci stymuluje pracę wątroby; a także wspiera wydzielanie żółci.
  • Właściwości moczopędne – wyciąg z „dmuchawca” jest idealny dla tych, którzy pragną zrzucić dodatkowe kilogramy. Mniszek pospolity jest niskokaloryczny i działa moczopędnie, dzięki czemu pozwala na sprawne odprowadzenie wody z organizmu, bez obniżania poziomu potasu we krwi.
  • Ułatwia trawienie – roślina stymuluje wydzielanie soków trawiennych. Poza korzystnym działaniem przy dolegliwościach trawiennych, jej spożywanie w jakiejkolwiek postaci pobudza apetyt. Problemy z trawieiem? Przeczytaj także: Olejek z kopru włoskiego na trawienie.
  • Łagodny środek przeczyszczający – sok z mniszka lekarskiego jest świetnym lekarstwem dla osób, które cierpią na zaparcia (wykazuje działanie lekko przeczyszczające, sprzyjające ewakuacji jelit).
  • Rozszerza naczynia krwionośne – pobudza krążenie i rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu reguluje ciśnienie krwi i oczyszcza krew.
  • Ból mięśni i stawów – dzięki właściwościom przeciwzapalnym, miejscowe stosowanie, a także spożycie mniszka lekarskiego, może pomóc zmniejszyć stan zapalny stawów. Dodatkowo, roślina jest bogata w wapń i witaminę K – składniki idealne dla rozwoju i prawidłowego funkcjonowania naszych stawów i kości.
  • Pielęgnacja skóry – Dzięki obecności beta-karotenu, sok z mniszka lekarskiego pomaga oczyścić i zredukować zanieczyszczenia na skórze. A ze względu a wysoką zawartość przeciwutleniaczy, hamuje degradację i starzenie się komórek. Warto zauważyć, że roślina przyspiesza gojenie się ran i skaleczeń, a także można ją stosować na problemy trądzikowe, łuszczycę czy pokrzywkę.
  • Odchudzanie – Ze względu na swoje właściwości moczopędne i oczyszczające, mniszek lekarski jest świetnym sprzymierzeńcem jeśli chodzi o dietę. Dodatkowo eliminuje płyny i toksyny, oraz zapobiega pojawianiu się cellulitu.

Jak zrobić sok z mniszka lekarskiego? Przepis

sok z mniszka lekarskiego - przepis

Aby przygotować sok z mniszka lekarskiego musimy poczekać do wiosny, aż nasze drogocenne zioło zakwitnie na żółto. A gdy już nadejdzie maj/czerwiec, wybieramy się na pobliską polanę i zbieramy świeże liście dmuchawca pospolitego. Przez wielu tępiony z przydomowych trawników, tak naprawdę mniszek lekarski to bogactwo witamin i minerałów. A zatem, zamiast wyrzucać go na śmietnik, warto przyrządzić z niego odżywczy eliksir. A jeśli nie wiesz jak zrobić sok z mniszka lekarskiego, w ogóle się nie przejmuj. Poniżej przedstawiam prosty przepis, którego przygotujesz dosłownie w kilka minut. Do dzieła!

Składniki:

  • kilka świeżych liści mniszka (najlepiej z własnego ogrodka). W taki sposób będziesz miał@ pewność, że nie zostały niczym popryskane.
  • jedna cytryna
  • jabłko pokrojone na małe kawałki
  • 2 krążki ananasa konserwowego
  • kilka plasterków imbiru
  • 200 ml soku ananasowego, lub jabłkowego

Przygotowanie:

  1. Obierz cytrynę i jabłko ze skóry (sok z cytryny wyciśnij, a jabłko pokrój na małe kawałki).
  2. Liście mniszka lekarskiego dokładnie umyj.
  3. Wszystkie składniki (razem ze sokiem i z imbirem) wrzuć do blendera i miksuj około 20 sekund.
  4. Odcedź sok do szklanki używając sitka z małymi dziurkami.
  5. Należy spożyć w ciągu kilku godzin od przygotowania.

Przeciwwskazania

Wyciągu w mniszka lekarskiego nie powinny spożywać osoby cierpiące na kamienie żółciowe i/lub wrzody żołądka. Kobiety w ciąży i młode mamy również powinny powstrzymać się od picia preparatu. My jak zawsze radzimy konsultację ze specjalistą przed przyjęciem jakiegokolwiek leku, również tego naturalnego przyrządzonego w domowym zaciszu.

Przepis
recipe image
Nazwa przepisu:
Sok z mniszka lekarskiego
Imię autora:
Opublikowany w dniu:
Czas przygotowania:
Łączny czas:
Średnia ocena
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry