Już za chwileczkę, już za momencik zacznie się astronomiczne lato. A to oznacza długie ciepłe dni, wakacje w gronie najbliższych i … uciążliwe owady, które wieczorami wchodzą do mnieszkań, gryzą i nie dają spać. Aby pozbyć się tych niepożądanych gości, wielu z nas decyduje się na syntetyczne środki owadobójcze w aerozolu, które (nie powiem) są skuteczne, ale przy okazji mogą nam wyrządzić wiele krzywdy. Na szczęście istnieją naturalne rozwiązania, które szybko pomogą nam się uporać się z niechcianymi wieczornymi wizytami. Należą do nich olejki eteryczne na komary, dzięki którym zarówno Ty, jak i wszyscy Twoi domownicy odetchną z ulgą.
Aby jednak rozwiązać problem, w pierwszej kolejności należy zacząć od dogłębnego poznania wroga. Przyda się zatem trochę podstawowej wiedzy na temat tego czego nie lubią komary i tego co ukoi swędzenie po ukąszeniu. W tym artykule podpowiem także jak samodzielnie przygotować olejki eteryczne na komary, mieszając kilka specyfików z olejami bazowymi i z wodą. Jednym zdaniem: dużo merytorycznej wiedzy, zatem zapraszam do lektury.
Spis Treści
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego też, zanim w ogóle zaczniemy przygotowywać naturalne kosmetyki odpychające owady, warto zastanowić się co sami możemy zrobić by nie kusić losu. W letnie wieczory na pewno zbawienna okaże się bluza z długimi rękawami i spodnie. Bądźmy świadomi tego, że muszki i komary przyciąga przede wszytkim wydychany przez nas dwutlenek węgla, kwas mlekowy i wilgoć ludzkiego potu. Co jeszcze zwabi tych nieporządanych gości? Niektóre słodkie perfumy, oraz środki czystości o owocowo-kwiatowym zapachu. Nie odgonisz się od denerwujacych komarów, gdy na wieczorny spacer ubierzesz się w szaro-czarne kolory. Dużo rozsądniej zrobisz wybierając się na przechadzkę w jasnych odcieniach. Ale uważaj z kolei na kolor żóły, ponieważ na przełomie maja i czerwca może powodować poważne problemy z muszakami (meszkami), które wprost uwielbiają tę barwę.
Olejki eteryczne – naturalne rozwiązanie na komary

Istnieją olejki eteryczne, dzieki którym w szybki sposób pozbędziemy się problemu związanego z uporczywymi komarami, meszkami, muszkami, czy kleszczami. W tym artykule przyjrzymy się kilku z nim, oraz samodzielnie przygotujemy kilka mieszanek, które sprawnie poradzą sobie z owadami. Olejki, które najlepiej spiszą się w walce z denerwującymi komarami (i nie tylko), to:
- cedrowy
- olejek z mięty pieprzowej
- goździkowy
- olejek z werbeny
- eukaliptusowy
- olejek z trawy cytrynowej
- geranium
- olejek lawendowy
- olejek cynamonowy
Jak zrobić preparat odstraszający komary?
Opracowanie własnego kosmetyku przeciw uciążliwym komarom to nic trudnego. Zaraz przeknasz się sam@, że dosłownie każdy może przygotować sobie taki preparat, zarówno w formie olejku nakładanego na skórę, jak i sprayu DIY. Przed rozpoczęciem prac musimy jednak pamiętać o tym, aby zawsze rozcieńczać każdą mieszankę olejków eterycznych z olejkiem bazowym (np. kokosowym, ze słodkich migdałów, jojoba) w stosunku 1 do 10, aby nie powodować ewentualnych podrażnień skóry.
Świetnym rozwiązaniem jest także użycie oliwy z oliwek, bądź oleju moringa, który bardzo łatwo wchłania się w skórę, dzięki czemu dłużej się utrzymuje na jej powierzchni. A dzięki zawartym substancjom lotnym, specyfik ochroni nas przed uciążliwymi „atakami” nie tylko ze strony komarów, ale również i innych gryzących owadów.
Olejki na komary
Mieszanka na komary z olejkiem Moringa
Składniki:
- 50 ml olejku kosmetycznego/bazowego (np. jojoba, oleju słonecznikowego, lub Moringa)
- 5 ml (50 kropli) mieszanki eterycznej, w skład której wchodzi: 20 kropli olejku z trawy cytrynowej, 20 kropli olejku cedrowego i 10 kropli lawendy
Przygotowanie i stosowanie:
Wymieszaj dokładnie wszystkie olejki eteryczne i olej bazowy ze sobą. Otrzymany kosmetyk należy aplikować bezpośrednio na skórę rąk, ramion, nóg, karku. Nie należy stosować preparatu w okolicach oczu, gdyż może je podrażniać. Przechowuj mieszankę w zaciemnionym miejscu w temperaturze pokojowej i najlepiej w butelce z przyciemnianego szkła.
Mieszanka na komary z olejkiem Neen

A co zrobić jeśli ugryzie nas komar i skóra swędzi tak bardzo, że nie możemy przestać się drapać? W takim wypadku polecam przygotować miksturę eteryczną na bazie olejku z nasion miodli indyjskiej (Neen). Dlaczego właśnie Neen? Przede wszystkim dlatego, ponieważ jego aktywne składniki szybko regenerują skórę i łagodzą swędzenie, a charakterystyczna woń powstrzymuje od kolejnych ukąszeń.
Zapach Naan jest bardzo specyficzny i na pewno nie każdemu przypadnie do gustu. Z drugiej strony, kosmetyk znakomicie odstrasza różne owady, toteż nie sposób pominąć go w artykule o olejkach na komary 🙂 Warto pamiętać, że rozcieńczając Naan z preparatem bazowym, wyraźnie złagodzimy jego nieprzyjemny aromat, a wtrącając na koniec kilka kropel wybranych olejków eterycznych znaczenie spotęgujemy działanie naszej mieszanki.
Składniki:
- 80 ml preparatu bazowego (np. jojoba)
- 15 ml olejku z nasion miodli indyjskiej (Neen)
- 5 ml mieszanki olejku z mięty pieprzowej (20 kropli), werbeny (15 kropli), cedrowego (15 kropli)
Przygotowanie tego naturalnego kosmetyku przeciw komarom jest bardzo intuicyjne. Jedyne co należy zrobić to dobrze wymieszać ze sobą wszystkie składniki. Pamiętajmy, aby przechowywać mieszankę w zaciemnionym pomieszczeniu, w temperaturze nie wyższej niz 25 stopni i chronić oczy podczas aplikacji na skórę.
Spray na komary
Olejek na komary w postaci sprayu to idealne rozwiązanie na lato. Łatwy w użyciu, zmieści się praktycznie w każdym podręcznym bagażu, a zaaplikowany bezpośrednio na skórę, uchroni przed swędzącymi ukąszeniami.
Składniki:
- 120 militrów przegotowanej wody
- 5 mililitrów (około 50 kropli) mieszanki olejków eterycznych. 15 kropli olejku z trawy cytrynowej, 15 geranium, 10 kropli olejku cynamonowego i 10 lawendowego.
Olejki eteryczne na komary słyną z tego, że można je mieszać do woli pod warunkiem, że zachowamy proporcje 1 do 10 (na 1 ml olejku eterycznego 10 ml olejku bazowego, bądź wody). Samo przygotowanie sprayu przeciwko owadom jest proste. Wystarczy, że do butelki z rozpylaczem wlejesz wszystkie składniki, dobrze je wstrząśniesz i gotowe. Otrzymany preparat można rozpylać bezpośrednio na skórę, ubrania, czy zasłony na oknach, co 1-2 godziny.
Na zakończenie dodam, że olejki eteryczne słabo się rozpuszczają w wodzie. Dlatego też, przed każdym użyciem domowej roboty sprayu na komary, zalecam silnie nim potrząsnąć. W ten sposób będziemy pewni, że nasz kosmetyk zadziała tak jak tego oczekujemy 🙂