Olejek z trawy cytrynowej – bio ekstrakt lemongrasowy

Strona główna » Olejek z trawy cytrynowej – bio ekstrakt lemongrasowy
olejek z trawy cytrynowej


Olejek z trawy cytrynowej uzyskuje się w procesie destylacji parą wodną drobno pokrojonych liści lemongrass; zarówno tych świeżych, jak i suszonych. W taki oto sposób powstaje żółta, bursztynowa, lub czerwono-brązowa ciecz o świeżym, ziołowo-cytrusowym aromacie. Preparat jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce m.in. z infekcjami układu pokarmowego i oddechowego. Jego właściwości i zastosowanie są jednak znacznie obszerniejsze, ponieważ stosuję się go między innymi w tradycyjnej medycynie indyjskiej w stanach wysokiej gorączki, czy też w przypadku bólu głowy lub migreny.

Trawa cytrynowa – lemongrass

Jedną z najbardziej zaskakujących cech trawy cytrynowej (Cymbopogon citratus) jest różnica między jej formą botaniczną, a jej ekstraktem. Otóż, olejek eteryczny z trawy cytrynowej wyróżnia się charakterystycznym dla cytrusów orzeźwiającym zapachem, ale sama krzewinka lemongrass w niczym nie przypomina drzew cytrusowych. Jest to najzwyczajniej w świecie wysoko rosnąca trawa o smukłych podłużnych listkach i bardzo różni się od znanych nam drzew pomarańczowych i cytrynowych (zobacz zdjęcie).

Trawa cytrynowa

Warto zaznaczyć, że trawa cytrynowa to roślina, która cechuje się uniwersalnymi właściwościami zdrowotnymi. Między innymi dlatego, od dziesięcioleci używa się ją nie tylko w lecznictwie, ale również jako przyprawę w kuchni. Lemongrass należy do rodziny traw i chętnie po nią sięgamy ze względu na jej szczególny cytrynowy smak i aromat. Trawa cytrynowa to krzewinka uprawna, chociaż występuje także w formie dzikiej na łąkach, ponieważ bardzo łatwo się rozrasta. Można ją kultywować w zasadzie przez cały rok na obszarach o klimacie tropikalnym, w warunkach zewnętrznych lub wewnętrznych (o ile dostarczymy jej wystarczająco dużo światła słonecznego).

Olejek z trawy cytrynowej – właściwości i zastosowanie

Eteryczny olejek z trawy cytrynowej świetnie komponuje się z esencją z bazylii, cedrem, kolendrą, geranium, jaśminem, lawendą, oraz drzewem herbacianym. A poza tym, wyróżnia się wieloma właściwościami terapeutycznymi. Najważniejsze z nich prezentuję poniżej:

Olejek lemongrasowy na skórę

Liczne badania wykazały, że olejek lemongrasowy bardzo korzystnie wpływa na zdrowie skóry, toteż, używa się go do wyrobu zarówno perfum, kosmetyków, oraz mydeł (źródło). Właściwości przeciwbakteryjne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze specyfiku przydadzą się także w przypadku różnego rodzaju infekcji i drobnych ran. Olejek eteryczny z trawy cytrynowej stosowany zewnętrznie zapewni równowagę tłustej cery, a także wesprze walkę z młodzieńczym trądzikiem i z wszelkiego rodzaju zaburzeniami równowagi łojotokowej skóry. Produkt posiada właściwości ściągające, przez co redukuje nadmierną produkcję sebum (łoju). Pomaga otwierać pory i hamuje wzmożone pocenie, a zaaplikowany na włosy działa przeciwłupieżowo.

Nieprzeciętne właściwości uspokajające

Kuracje aromaterapeutyczne z udziałem olejku eterycznego z trawy cytrynowej w roli głównej, lub nakładanie produktu na skórę, pozytywnie wpływają na układ limbiczny – region mózgu, który reguluje zachowania emocjonalne. Dzięki wysokiej zawartości cytronelolu, preparat uważany jest za łagodny lek przeciwdepresyjny, który pomaga zachować jasność umysłu. Podobnie jak w przypadku olejku z bergamotki, lemongras to naturalne remedium, które aktywuje wydzielanie serotoniny w mózgu (tzw. hormonu szczęścia). Tym samym łagodzi niepokój, podnosi samoocenę i dodaje pewności siebie.

Olejek z trawy cytrynowej na cholesterol

Jak podają niektóre źródła, przeciwmiażdżycowe działanie olejku eterycznego z trawy cytrynowej skutecznie obniża wchłanianie cholesterolu w jelitach. Aktywne składniki preparatu wspierają utlenianie cholesterolu we krwi, co z kolei zapobiega tworzeniu się niebezpiecznej blaszki miażdżycowej, odpowiedzialnej za choroby serca (źródło).

Na bolące i zmęczone mięśnie

Olejek z trawy cytrynowej znakomicie nadaje się do masaży obolałych, zmęczonych mięśni. Wystarczy zmieszać kilka kropel z kokosowym olejkiem kosmetycznym i energicznie masować nogi, czy ramiona. Produkt pobudzi i rozgrzeje obolałe po ciężkim treningu, bądź pracy fizycznej mięśnie, a przy okazji ujędrni skórę. Ten naturalny ekstrakt eteryczny zaleca się głównie sportowcom po przebytych kontuzjach mięśni, oraz osobom przechodzącym rekonwalescencje.

Olejek z trawy cytrynowej na grypę i przeziębienia

Eteryczny olejek lemongrasowy likwiduje groźne bakterie i tym samym wspiera leczenie chorób przenoszonych drogą kropelkową, tj. przeziębienia i grypę. Preparat możesz stosować na różne sposoby: wykonywać inhalacje, rozpylać w powietrzu, dodawać do dyfuzora aromaterapeutycznego.

Dodaj do codziennych środków czystości

Właściwości antybakteryjne trawy cytrynowej sprawiają, że warto dodać kilka kropel olejku do domowych środków dezynfekujących, by tym samym wzmocnić ich działanie. Interesującym rozwiązaniem jest również połączenie wody, sody oczyszczonej i olejku lemongrasowego. W taki oto sposób otrzymujemy idealny roztwór do mycia podłóg o przyjemnym zapachu cytryny.

Domowy dezodorant

Po wymieszaniu kilku kropel specyfiku razem z dowolnym olejkiem kosmetycznym (ewentualnie z sodą), otrzymamy naturalny dezodorant. Co prawda, nie będzie on tak efektywny, jak kosmetyk kupiony w sklepie, ale na pewno skutecznie zneutralizuje nieprzyjemny zapach potu. Aby przygotować własny dezodorant w domu, dodaj około 15 kropli olejku lemongrasowego do 50 ml olejku migdałowego, bądź kokosowego. Otrzymany płyn przechowuj w słoiku w zaciemnionym miejscu w temperaturze pokojowej i aplikuj na skórę pach za pomocą dłoni, delikatnie wcierając.

Olejek z trawy cytrynowej – Przeciwwskazania

Zawsze pamiętaj o tym, aby nie nakładać eterycznego olejku z trawy cytrynowej bezpośrednio na skórę. Należy go najpierw rozrobić z olejkiem nośnym. Ponadto, preparatu nie powinny stosować panie w ciąży, ani małe dzieci do 6 roku życia. Powyższy opis produktu pełni tylko funkcję informacyjną, dlatego też, przed jego zastosowaniem polecam skontaktować się z lekarzem.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry