Nie ma chyba osoby, która nie znałaby oregano – pięknie pachnącej rośliny, zwanej także lebiodką pospolitą. Jej listki używa się bardzo często jako przyprawę w kuchni włoskiej, a także wykorzystuje się do produkcji olejków eterycznych i wielu preparatów kosmetycznych. Z oregano (Origanum vulgare) przygotujesz również pyszną herbatę do picia, która dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i antyseptycznym, pomoże Ci zwalczyć:

- infekcje bakteryjne i grzybicze
- ból gardła spowodowany infekcją
- uporczywy kaszel
- problemy z trawieniem
- bóle brzucha
- biegunkę
Spis Treści
Olejek z oregano – pochodzenie
Oprócz szerokiego zastosowania w kuchni, z lebiodki pospolitej produkuje się również wiele bio kosmetyków. Jednym z nich jest olejek z oregano, który otrzymuje się w procesie destylacji parą wodną. Roślina była już w przeszłości używana przez starożytnych Greków i Rzymian jako naturalny antybiotyk – stosowano ją przeważnie na problemy żołądkowe, grzybice i przeróżne infekcje. Dzisiaj, olejek eteryczny z oregano uznaje się za uniwersalny preparat i wykorzystuje się do walki z wieloma problemami zdrowotnymi.
Właściwości olejku z oregano

Aby w pełni wykorzystać wszystkie zalety olejku z oregano, powinno się go stosować zarówno miejscowo, w aromaterapii, a także spożywać w formie herbat i naparów. Produkt od dziesięcioleci ceniony jest ze względu na swoje ponadprzeciętne właściwości lecznicze. Dzięki wysokiej zawartości karwakrolu i tymolu (substancji o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwutleniających i przeciwbakteryjnych), pomaga zwalczać różnorodne problemy zdrowotne. A wysoka zawartość witamin z grupy B, C i K, oraz, takich pierwiastków jak: wapń, cynk i magnez, czyni ów specyfik wysoce uniwersalnym (źródło).
Zastosowanie olejku eterycznego z oregano
Aktywne składniki olejku z oregano zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów i tym samym skutecznie chronią przed zatruciami, chorobami, oraz grypą. Specyfik znajduje również zastosowanie w leczeniu grzybic i różnego rodzaju zakażeń. Nie możemy zapomnieć, że ten naturalny produkt świetnie się sprawdza na wszelkiego rodzaju bóle (w tym pleców, mięśni i stawów). A nawet wspomaga proces trawienia, zwalcza efekty starzenia się, a użyty w aromaterapii, poprawia samopoczucie.
Ponieważ wielu z nas nadal nie zna wspaniałych właściwości olejku z oregano, poniżej przedstawiamy 8 głównych zastosowań produktu.
Olejek z oregano poprawia trawienie
Dzięki swoim naturalnym składnikom, olejek z oregano to preparat stymulujący przepływ żółci, poprawiający trawienie tłuszczów, a przy okazji zapobiegający zaparciom. Powoduje on lekki efekt przeczyszczający, naturalnie pobudzając pracę jelit, a co za tym idzie, pomaga w wypróżnianiu. Dodaj 5 – 6 kropli oleju z lebiodki do pół szklanki gorącej wody i spożywaj 2 razy dziennie przez okres kilku dni. Po tym czasie powinieneś zauważyć znaczną poprawę.
Łagodzi bóle menstruacyjne

Zawarte w olejku eterycznym związki przeciwzapalne i przeciwskurczowe sprawiają, że produkt świetnie się spisuje jako suplement zmniejszający bóle menstruacyjne. Ponadto stosowanie olejku eterycznego z oregano rozluźnia skurczone mięśnie i przywraca przepływ krwi, pomagając tym samym łagodzić bóle. (Bóle menstruacyjne? Przeczytaj także: Olejek tymiankowy). Połącz olejek z oregano (10 kropli) z oliwą z oliwek (50 ml) i masuj dolną część brzucha przez 5 minut. Powtarzaj zabieg za każdym razem, gdy czujesz silne skurcze.
Poprawia nastrój
Tymol i karwakrol oddziałują na układ nerwowy i zdrowie emocjonalne, poprawiając tym samym nastrój i łagodząc stres i stany depresyjne. Aby cieszyć się odprężającym działaniem esencji, dodaj kilka jej kropel do gorącej wody, a później do dyfuzora aromaterapii. Następnie włącz relaksującą muzykę i już możesz cieszyć się błogim zabiegiem w zaciszu własnego domu.
Olejek z oregano a grzybica
Analogicznie do olejku eterycznego z drzewa herbacianego, lub z drzewa sandałowego, również i olejek z oregano to skuteczny środek na problemy z grzybicą stóp i paznokci (źródło). Rozpuść łyżeczkę ekstraktu w misce z ciepłą wodą i rób okłady na dotknięte obszary, bądź zanurz w niej nogi na kilka minut. Czynność powtarzaj przez co najmniej tydzień. Jeśli po tym czasie nie zauważysz poprawy, skonsultuj się z lekarzem specjalistą.
Łagodzi infekcje dróg oddechowych
Wyciąg z lebiodki pospolitej wyróżnia się właściwościami przeciwzapalnymi, wykrztuśnymi i przeciwdrobnoustrojowymi, które razem wzmacniają układ odpornościowy i hamują objawy infekcji dróg oddechowych. Jego związki lotne rozluźniają podrażnione drogi oddechowe, a przy okazji kontrolują nadmierną produkcję śluzu. Na infekcje dróg oddechowych, najpierw zagotuj 150 ml wody, a następnie, dodaj łyżkę oleju oregano. Na końcu zdejmij wodę z ognia i wdychaj opary przez około 5 minut.
Olejek z oregano pomaga zwalczać pasożyty
Obecność tymolu i karwakrolu w olejku z oregano sprawiają, że specyfik staje się świetnym lekiem zwalczającym pasożyty, które nękają nasz układ pokarmowy. To właśnie te 2 składniki uniemożliwiają pasożytom ich dalszy rozwój i sprzyjają ich wydalaniu z organizmu (źródło). Przygotuj: Napar z 5 kropli olejku z oregano, pół szklanki ciepłej wody i spożywaj 2 razy dziennie. Tak przyrządzony specyfik nie tylko ułatwi trawienie, ale również pomoże unicestwić ewentualne pasożyty.
Łagodzi stany zapalne i ból

Problemy zdrowotne związane z zapaleniem stawów, lub tzw. zespół cieśni nadgarstka, można leczyć za pomocą olejku z oregano. Przeciwzapalne składniki produktu rozluźniają bolesny obszar, przywracając krążenie i spowalniając sztywność mięśni.
Na bóle i stany zapalne:
- Podgrzej trochę oliwy z oliwek i wymieszaj ją w zestawieniu 1:1 z olejem oregano.
- Następnie masuj dotknięty obszar przez około 5 minut.
- Czynność powtarzaj codziennie przez maksymalnie 7 dni, a jeśli ból nie ustąpi, skonsultuj się ze specjalistą.
Pielęgnuje skórę
Ze względu na obecność przeciwutleniaczy, olejek z oregano to idealny naturalny sojusznik pielęgnujący skórę. Regularne aplikowanie specyfiku, odżywia komórki skóry i minimalizuje szkody wyrządzone przez słońce, toksyny i inne czynniki środowiskowe.
W zaciszu domu połącz olejek z oregano z olejem kokosowym lub aloesem w stosunku 1:1. Następnie nałóż na skórę i pozostaw na 15-20 minut. Taką terapię stosuj co najmniej 3 razy w tygodniu.
Olejek eteryczny z oregano – przeciwwskazania
Oregano jest ogólnie bezpieczną rośliną jeśli przyjmujemy ją w małych dawkach, zarówno jako przyprawę, miejscowo, doustnie, jak i w kuracyjnych sesjach aromaterapeutycznych. Jednak tak jak w przypadku większości olejków eterycznych, istnieje pewien margines ryzyka, który należy wziąć pod uwagę w przypadku doustnego spożywania specyfiku. Poniżej przedstawiamy przeciwwskazania w stosowaniu olejku eterycznego z oregano:
- Unikaj doustnego przyjmowania olejku z oregano podczas ciąży i laktacji.
- Preparatu nie powinny zażywać dzieci poniżej 12 roku życia.
- Nie zaleca się spożywania produktu osobom m.in. z zapaleniem błony śluzowej żołądka, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, nadwrażliwością jelit, chorobami wątroby, schorzeniami neurologicznymi czy padaczką.
- Osoby cierpiące na cukrzyce powinny skonsultować się ze swoim lekarzem specjalistą przed zastosowaniem olejku z oregano.
- Zażywanie dużych dawek olejku z oregano może powodować poważne zmiany żołądkowe, a nawet zatrucie wątroby.
- Niektóre osoby mogą wykazywać uczulenie na składniki rośliny.