Ze względu na swoje lecznicze walory, olejek z mirry od wieków ceniony jest w wielu krajach na całym świecie. Dzięki wyjątkowym składnikom, używano go już w starożytności: od medycyny po religijne obrzędy. Dzisiaj, z żywicy mirry w procesie destylacji pozyskuje się tzw. „cudo natury” – ziołowy ekstrakt, charakteryzujący się całym wachlarzem korzyści dla zdrowia. Zatem, jeśli pragniesz uzyskać gładką i młodzieńczo wyglądającą skórę, równowagę emocjonalną, bądź oczyścić ciało, olejek mirrowy to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”.
Spis Treści
Mirra z krzewu balsamowca

Mirra to nic innego jak ciemna żywica pozyskiwana z tzw. Balsamowca (Commiphora) – rośliny pochodzącej z regionów Afryki i Arabii. Balsamowiec to cierniste drzewo (krzew), o charakterystycznych niewielkich liściach i szerokich gałęziach. Wypływająca z niego żywica posiada konsystencję lepkiego, ciemnego miodu o bardzo przyjemnej woni i gorzkim smaku. Ze względu na swój bardzo aromatyczny charakter, mirrę używano już w czasach starożytnych do celów leczniczych, perfumeryjnych i religijnych. Dzisiaj, eteryczny olejek z mirry (ze względu na swoje właściwości), znajduje obszerne zastosowanie nie tylko w medycynie, ale przede wszystkim w aromaterapii (źródło).
Zastosowanie i właściwości olejku z mirry

Chociaż od czasów starożytnych minęło już trochę czasu, olejek z mirry to nadal świetne rozwiązanie dla poszukiwaczy naturalnych środków pielęgnacyjnych. W aromaterapii, olejek eteryczny z mirry łagodzi przeziębienia, kaszel, zapalenie oskrzeli i redukuje wydzielanie flegmy. Wiadomo, że wdychanie przyjemnej woni zioła poprawia nastrój, wzmacnia stan odprężenia, a zarazem pobudza uczucie duchowego przebudzenia. Zalety tego naturalnego kosmetyku są ogromne! Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
Produkt antybakteryjny
W przeszłości, starożytni Egipcjanie używali olejku mirrowego i innych olejków eterycznych do balsamowania mumii, ponieważ tego typu ekstrakty nie tylko charakteryzowały się przyjemnym zapachem, ale także gwarantowały powolną dekompozycję zwłok. Specyfik posiada właściwości bakteriobójcze, dlatego do dzisiaj często używa się go do zwalczania groźnych drobnoustrojów i do puryfikacji powietrza.
Wstępne badania sugerują, że mirra może bezpośrednio usuwać z organizmu niebezpieczne dla zdrowia bakterie, a także stymulować układ odpornościowy (źródło).
Wspiera higienę jamy ustnej
Podobnie jak olejek eukaliptusowy, także olejek z mirry jest od lat stosowany w leczeniu infekcji jamy ustnej i stanów zapalnych, właśnie ze względu na swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Preparat łagodzi stany zapalne i owrzodzenie jamy ustnej, spowodowane zapaleniem dziąseł. Z ekstraktu z mirry korzysta się często do płukania jamy ustnej, właśnie w przypadku infekcji dziąseł. Produkt często jest dodawany do płynów do płukania ust i do past do zębów, ponieważ skutecznie odświeża oddech.
Olejek z mirry do twarzy i na skórę

Olejek z mirry stosowany miejscowo pomaga pozbyć się niechcianych wyprysków na skórze, łagodzi swędzenie i zmniejsza objawy egzemy. Skutecznie oczyszcza, nawilża i napina skórę twarzy, zapobiegając pierzchnięciu, pękaniu i wiotczeniu naskórka.
Przed nałożeniem preparatu na skórę, zaleca się wymieszać mirrę z olejkiem nośnikowym, takim jak olej jojoba, migdałowy lub z pestek winogron. Specyfik można także łączyć z bezzapachowym balsamem do codziennej pielęgnacji ciała, a później nakładać bezpośrednio na skórę. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, olejek z mirry doskonale przeciwdziała efektom starzenia, odmładzając tym samym skórę. Sprzyja regeneracji tkanek, zapobiega i wygładza zmarszczki, oraz pomaga zachować gładkość skóry na dłużej, opóźniając skutki przedwczesnego starzenia. (źródło).
Wyciąg z mirry to znakomity środek grzybobójczy i antyseptyczny, dlatego też korzysta się z niego w leczeniu infekcji grzybiczych, takich jak: stopa atlety lub liszaj obrączkowy (Zapoznaj się także z: Olejek geraniowy: przeciwdepresyjny i antyseptyczny). Można go również aplikować na małe zadrapania i rany, aby w ten sposób zapobiegać ewentualnym infekcjom.
Olejek z mirry na włosy
Dodając kilka kropel preparatu do szamponu, skutecznie zwalczysz łupież, wzmocnisz cebulki, a tym samym ograniczysz wypadanie włosów. Rozpylając ekstrakt z mirry w pokoju, pobudzisz swoją koncentrację, zwiększysz czujność, dodasz energii. (przeczytaj także: Olejek jaśminowy – poprawia libido i koncentrację).
Olejek mirrowy – idealny do masażu
Olejek mirrowy w sesjach masażu nie tylko pomoże nam się zrelaksować, ale przede wszystkim pokrzepi zmęczone mięśnie i ujędrni skórę.
Przyspiesza gojenie się ran
Stosowany w medycynie, olejek z mirry przyspiesza gojenie się ran, chroniąc je przed infekcją i łagodząc stany zapalne tkanek. Jego właściwości ściągające pomagają zapobiegać krwotokom, a co za tym idzie – nadmiernej utracie krwi. Dzięki właściwościom emmenagogicznym, olejek mirry pomaga także regulować miesiączkę, a poza tym łagodzi jej negatywne objawy, takie jak zaburzenia równowagi hormonalnej, które prowadzą do wahań nastroju (źródło).
Zastosowanie w aromaterapii

Eteryczny olejek z balsamowca to świetny pomysł jeśli chodzi o sesje aromaterapeutyczne. Po prostu dodaj kilka kropli do dyfuzora i już możesz cieszyć się relaksacyjną terapią w domowym zaciszu. Olejek z mirry przyda się, gdy jesteś przeziębiony, ponieważ dzięki swoim naturalnym składnikom łagodzi objawy zapalenia oskrzeli, przeziębienia, lub kaszlu.
Produkt bez problemu możesz mieszać z innymi olejkami eterycznymi, aby w ten sposób tworzyć nowe kompozycje zapachowe. Esencja z tego afrykańskiego zioła bardzo dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi, takimi jak bergamotka, grejpfrut lub cytryna i tym samym wzbogaca ich aromat.
Olejek z mirry – przeciwwskazania
Mirra przyjmowana doustnie jest ogólnie bezpieczna, jeśli spożywa się ją w zalecanych dawkach. Produkt stosowany miejscowo, również nie powinien powodować skutków ubocznych. Poniżej przedstawiamy oferte Cyber WOW i niektóre wyjątki i przypadki, w których nie należy używać olejku z mirry:
- Mirra przyjmowana wewnętrznie może powodować rozstrój żołądka i biegunkę.
- Z jej dobrodziejstw leczniczych nie powinny korzystać młode matki w okresie ciąży, lub karmiące piersią.
- Pacjenci z cukrzycą powinni skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem olejku z mirry.
- Dzieci poniżej 6 roku życia nie powinny korzystać z produktu.
- Przed użyciem każdego olejku eterycznego, zasięgnij opinii lekarza.