Olejek z mięty pieprzowej – 10 zastosowań preparatu

Strona główna » Olejek z mięty pieprzowej – 10 zastosowań preparatu


Mięta pieprzowa (mentha piperita) to roślina lecznicza i zarazem aromatyczne zioło, znane również jako kulinarna mięta pieprzowa. Najczęściej stosuje się ją przy dolegliwościach żołądkowych, bólach i stanach zapalnych mięśni, bólach głowy, a także do pielęgnacji skóry i włosów. Ale to nie wszystko. Ekstrakt z mięty używa się także do wyrobu słodyczy, niektórych likierów alkoholowych, ale przede wszystkim gum do żucia. Z kolei liście rośliny w upalne dni, można wykorzystać do przygotowania orzeźwiających napojów, a także dodać do smacznych, letnich sałatek.

olejek z mięty pieprzowej

Miętę uprawia się prawie na całym świecie, a powstający z niej finalny produkt można kupić w sklepach z produktami naturalnymi, w aptekach, oraz w niektórych supermarketach. Roślinę sprzedaje się najczęściej luzem, lub w saszetkach (jako herbata lub napar), w formie kapsułek lub olejków eterycznych. Liście mięty to przede wszystkim solidne źródło witaminy A i B3, węglowodanów i białka oraz magnezu, wapna i żelaza.

Na co stosuje się miętę pieprzową?

1. Olejek z mięty pieprzowej na problemy żołądkowe

Ze względu na swoje właściwości, mięta pieprzowa pomaga w leczeniu problemów trawiennych, tj.: zapalenie żołądka, niestrawność, nudności, wymioty, zaburzenia produkcji soków trawiennych. W tym celu zaleca się picie herbaty, lub kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej.

2. Problemy skórne i swędzenie

Podobnie jak jaśminowy olejek eteryczny, także ekstrakt z mięty można stosować na problemy skórne. Specyfik, oprócz tego, że pomaga zatrzymać wilgoć w skórze, zapobiegając tym samym jej przedwczesnemu starzeniu, zawiera także właściwości przeciwzapalne i tym samym łagodzi podrażnienia (źródło). W przypadku uciążliwych problemów z cerą, nałóż eteryczny olejek z mięty pieprzowej bezpośrednio na skórę. Osoby o wrażliwej karnacji, powinny najpierw zasięgnąć opinii lekarza przed zastosowaniem produktu.

Olejek z mięty pieprzowej zawiera składniki, które kontrolują wydzielanie łoju, dzięki czemu produkt doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej i redukcji trądziku. (Uciążliwy trądzik? Przeczytaj także: Właściwości i zastosowanie olejku z drzewa herbacianego)

3. Olejek z mięty pieprzowej eliminuje gazy

Badania opublikowane przez National Center for Biotechnology Information wykazały, że mięta pieprzowa wspiera pracę jelit. Dlatego też, wyciągu z jej liści używa się przy problemach z nadmierną produkcją gazów, a także w leczeniu nadwrażliwości jelita grubego. Osobom cierpiącym na problemy żołądkowe zaleca się stosowanie olejku eterycznego, lub kapsułek miętowych zawierających suszony ekstrakt z rośliny, bądź wyciąg eteryczny.

4. Bóle mięśni, nerwy i stany zapalne

Miętę stosuje się na różnego rodzaju bóle i stany zapalne mięśni. Roślina świetnie sprawdza się także jako naturalny lek na dolegliwości wywołane aktywnością fizyczną lub na bóle reumatyczne (źródło). Osobom cierpiącym na wymienione schorzenia, zaleca się stosowanie olejku z mięty do masażu obolałych miejsc.

5. Bóle głowy i migrena

Eteryczny olejek z mięty pieprzowej przyspiesza łagodzenie uciążliwych bólów głowy; szczególnie tych spowodowanych długotrwałym napięciem lub migreną. Jeśli dręczy Cię ból głowy, radzimy zaaplikować kilka kropel olejku bezpośrednio w okolice skroni lub nad uchem.

6. Olejek z mięty pieprzowej na kaszel i przeziębienie

Mięta działa leczniczo na układ oddechowy – oczyszcza płuca, łagodzi podrażnienia gardła, zmniejsza kaszel i udrażnia nos. Jeśli cierpisz na któreś z tych przypadłości, polecamy zażywać doustnie olejek z mięty pieprzowej, lub herbatę z liści rośliny.

Olejek eteryczny wykorzystuje się także do domowych inhalacji, które skutecznie łagodzą problemy związane z zapaleniem zatok, przeziębieniem i grypą. Jeśli cierpisz na problemy górnych dróg oddechowych przeczytaj także: Olejek cedrowy – szeroki wachlarz zastosowań.

7. Łagodzi stany zapalne

Miętowy olejek eteryczny stosuje się na siniaki i na stany zapalne skóry powstałe w wyniku uderzeń. Uspokajające właściwości preparatu, pobudzają krążenie krwi, pomagając tym samym łagodzić obrzęki.

8. Na nieświeży oddech olejek z mięty pieprzowej

Dzięki orzeźwiającemu zapachowi i smakowi oraz właściwościom antyseptycznym, mięta pieprzowa pomaga wyeliminować nieświeży oddech. Osobom cierpiącym na tą przypadłość, zaleca się picie herbaty miętowej lub przeżuwanie świeżych liści rośliny.

9. Zwalcza owady

Olejek z mięty pieprzowej cieszy się pozytywną opinią wśród osób, które używają go do odstraszania komarów (źródło). Preparat można nakładać bezpośrednio na skórę, ubranie, bądź po rozcieńczeniu z wodą – perfumować nim mieszkanie. Pamiętaj, aby przetestować działanie olejku na nadgarstku zanim zaaplikujesz preparat na większej powierzchni skórnej. A jeśli wystąpi reakcja alergiczna (np. zaczerwienienie), skonsultuj się z lekarzem.

10. Olejek z mięty pieprzowej pielęgnuje włosy

Olejek z mięty pieprzowej jest idealny na suche włosy, ponieważ zapewnia doskonałe nawilżenie i świeżość. Ponadto, dzięki swoim orzeźwiającym składnikom, zmniejsza swędzenie skóry głowy i stymuluje przepływ krwi, co z kolei ogranicza wypadanie włosów i przyspieszy ich wzrost. Podobnie jak olejek z jałowca, nasz miętowy specyfik eliminuje łupież, spowalnia przetłuszczanie się włosów i leczy stany zapalne skóry. Poza tym, szampony, w których skład wchodzi olejek miętowy, działają antyseptycznie, przeciwbakteryjnie i wzmacniają włosy, nadając im połysk, przyjemne uczucie świeżości i piękny zapach.

Mięta pieprzowa – zastosowanie

Miętę pieprzową można spożywać w postaci herbaty ze świeżych, suszonych lub pokruszonych liści rośliny. Znane są również kapsułki doustne skierowane do osób z problemami żołądkowymi i z układem trawiennym. Z kolei zdobywające coraz większą popularność olejki eteryczne z mięty pieprzowej, wykorzystuje się do leczniczych zabiegów aromaterapeutycznych, inhalacji, kąpieli, relaksujących masaży, a nawet do produkcji naturalnych kosmetyków.

Przeciwwskazania

Suplementy z zawartością ekstraktu z mięty nie powinny zażywać młode mamy w okresie laktacji, ponieważ specyfik może przenikać do mleka matki i zmieniać jego smak (więcej informacji). Olejek z mięty pieprzowej nie należy stosować u dzieci poniżej 6 roku życia, jako że jest on dość silny i w niektórych przypadkach może powodować podrażnienia.

Pamiętaj, że suplementy w kapsułkach, jak i miętowe olejki eteryczne powinny być stosowane zawsze zgodnie ze wskazaniami medycznymi.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry