Olejek z kopru włoskiego na: trawienie, relaks, koncentrację

Strona główna » Olejek z kopru włoskiego na: trawienie, relaks, koncentrację


Koper włoski (Anethum graveolens L) znany także pod nazwą: fenkuł włoski, to roślina o licznych właściwościach leczniczych, wykorzystywana nie tylko w kosmetyce, ale także w kuchni. Występuje przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich, Azji, ale także w Polsce. Koper włoski na pewno kojarzą wszyscy rodzice, ponieważ roślinę od pradziada wykorzystuje się u niemowląt, które cierpią na kolki brzuszne. Ty również pewnie nie raz zajadałaś się ziemniakami, bądź mizerią z ogórkami i z posypką właśnie z natki kopru. Ta 2 letnia krzewinka osiąga nawet do 2 metrów wysokości; wyróżnia się charakterystycznym strzępistym ulistnieniem i niewielkimi owocami o anyżowym aromacie (źródło).

Mimo tego, że koperek to świetny dodatek nadający ekstra smaczku wielu daniom, wykorzystuje się go nie tylko w sferze gastronomicznej. Olejek z kopru włoskiego to uniwersalny surowiec, o bardzo szerokim zastosowaniu leczniczym. Posiłkujemy się nim między innymi na przeróżne problemy trawienne: gazy, niestrawność, biegunkę. Fenkuł woski znalazł zastosowanie także w produkcji pachnących mydeł, aromatycznych świec i perfum. Bynajmniej nie są to wszystkie właściwości produktu. Poniżej zaprezentuję Ci najważniejsze zastosowanie tego wyjątkowego olejku eterycznego. Zapraszam do lektury 🙂

Olejek z kopru włoskiego – właściwości i zastosowanie

olejek z kopru włoskiego

Używany od wieków na wiele przypadłości, olejek z kopru włoskiego charakteryzuje się specyficznym zapachem i aromatem lukrecji. Wyciąg z rośliny wykorzystuje się w alternatywnym leczeniu przede wszystkim na problemy układu oddechowego, a także na trawienie. Wyjątkowy i słodki aromat specyfiku dobrze komponuje się z pikantnymi olejkami eterycznymi, takimi jak olejek cynamonowy, cytrynowy, czy grejpfrutowy. Ten naturalny olejek eteryczny posiada naprawdę sporo korzystnych właściwości dla ludzkiego organizmu:

Idealny w kuchni

Zarówno esencję eteryczną z koperku, jaki same listki rośliny wykorzystuje się w kuchni do przygotowywania przeróżnych potraw. Oryginalny aromat lukrecji zawarty w oleju wyraźnie wzmocni smak każdego dania. Lecznicze składniki specyfiku z kolei (anetol i fenchon), znacząco poprawią trawienie, a do tego wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, rozkurczające i wykrztuśne.

Olejek z kopru włoskiego na układ pokarmowy

Eteryczny olejek z kopru włoskiego to jeden z najpotężniejszych naturalnych preparatów używanych w walce z problemami układu pokarmowego. Specyfik wspomaga produkcję soków trawiennych, oraz żółci i można go stosować doustnie (1-2 krople oleju na 1 szklankę wody). Ekstrakt z fenkułu włoskiego działa rozkurczająco na mięśnie gładkie brzucha i wspiera ruchy perystaltyczne w jelitach, co z kolei niweluje uciążliwe zaparcia. Małym dzieciom zaleca się podawanie olejku koperkowego na wzdęcia. Z kolei dorośli zażywają specyfik, aby usprawnić przemianę materii, pozbyć się uczucia nabrzmiałego brzucha, zgagi, wzdęć, oraz podczas diet odchudzających.

Na koncentrację i produktywność

Czasami czujemy się zmęczeni, znużeni i brakuje nam „kopa” energii, który pobudziłby nas do działania i zwiększył koncentrację. Rozpylenie olejku z kopru włoskiego za pomocą dyfuzora do aromaterapii pomoże nam zwiększyć koncentrację i codzienną produktywność. Świetnym pomysłem może okazać się dyfuzja specyfiku w biurze, aby wszyscy w około mogli skorzystać z jego ponadprzeciętnych właściwości (Problemy z koncentracją? Przeczytaj także: 10 zastosowań olejku eukaliptusowego).

Olejek z kopru włoskiego na skórę

Aplikując olej koperkowy miejscowo na skórę podczas odprężających masaży, zapewnisz ukojenie i odprężenie całego ciała, w tym szyi. Aby nie podrażnić skóry, radzimy rozcieńczyć produkt z olejkiem kokosowym, bądź z oliwką z oliwek. Oprócz efektu relaksującego, fenkuł włoski pomaga w pielęgnacji skóry tłustej ze skłonnością do trądziku, działa przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco, oczyszcza i tonizuje cerę.

Na pewność siebie

Wdychając eteryczny olejek z kopru włoskiego, nie tylko wpłyniesz na koncentrację, ale również dodasz sobie pewności siebie. Przeprowadzając sesje inhalacyjne z udziałem specyfiku wzmocnisz poczucie odwagi, co z kolei sprawi, że dzienne zadania będą przychodziły z większą łatwością niż do tej pory.

Doskonały afrodyzjak

Podobnie jak olejek jaśminowy, ekstrakt koperkowy uznawany był już w czasach starożytnych za doskonały afrodyzjak. Uważano, że poprawia życie seksualne i podnosi libido szczególnie u mężczyzn. Dzisiaj wiadomo, że preparat znakomicie wpływa na układ krążenia i wzmacnia odporność (źródło). Zawiera wysokie stężenie witaminy C i B1, kwasu foliowego, potasu i wapnia. Olejek z kopru włoskiego to preparat moczopędny i dlatego często stosują go osoby z problemami nerek i wątroby.

Doskonały na rany

Antyseptyczne związki preparatu chronią rany przed zakażeniem. Jego naturalne wyciągi mogą zapobiegać zakażeniu tężcem, szczególnie po operacjach, cesarskim cięciu i innych poważniejszych ranach (źródło).

Olejek z kopru na jelita

Olej koperkowy skutecznie przeciwdziała pasożytom. Zabija tasiemce i ich zarodniki w jelitach i drogach wydalniczych. Jest to świetny naturalny lek dla dzieci, zawsze wtedy gdy w ich układzie pokarmowym pojawiają się pasożytnicze tasiemce i owsiki, których obecność z kolei, może prowadzić do niedożywienia lub zahamowania rozwoju naszych pociech.

Przeciw bólom menstruacyjnym

Kobiety cierpiące na nieregularne, utrudnione lub bolesne miesiączki, mogą korzystać z właściwości emmenagogicznych olejku z kopru włoskiego. Esencja eteryczna z fenkułu – podobnie jak olejek tymiankowy, lub z jałowca – łagodzi objawy związane z miesiączkami, takie jak bóle głowy, ból brzucha, zawroty głowy i wahania nastroju. Według niedawno przeprowadzonych badań wynika, że preparat może także opóźniać menopauzę (źródło).

Olejek z kopru włoskiego na śledzionę

Śledziona odgrywa niesamowicie istotną rolę w naszym organizmie, ponieważ bierze udział w produkcji limfocytów i czerwonych krwinek. Dlatego też, dbanie o ów organ jest niesłychanie ważne. Olejek z kopru włoskiego nie tylko wzmacnia układ krążenia i chroni śledzionę przed różnego rodzajem infekcjami, ale również pomaga jej w utrzymaniu dobrej kondycji.

Przeciwwskazania

Tak jak w przypadku większości produktów eterycznych, również i w przypadku oleju koperkowego, nie powinny go stosować kobiety w ciąży. Ekstrakt jest silnie skondensowany, dlatego przed zaaplikowaniem na skórę należy go wymieszać z olejkiem nośnikowym. Pamiętaj o ofercie Cyber WOW oraz, że niniejszy artykuł pełni rolę informacyjną i przed każdym zastosowaniem olejku eterycznego z kopru włoskiego radzę skonsultować się ze specjalistą, który doradzi jak stosować specyfik i wyeliminuje ewentualne przeciwwskazania.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry