Wiecznie zielony sandałowiec, z którego pozyskuje się olejek sandałowy, pochodzi ze środkowej Azji; głównie z Indii. Uważany jest w tym kraju za świętą roślinę, przede wszystkim za swoje uniwersalne zastosowanie. Drzewo sandałowe osiąga do 10 metrów wysokości, a jego ulistnienie przypomina kształtem liście laurowe. Z rośliny wykorzystuje się zarówno jej drewno, liście, jak i korzenie, które używa się do produkcji naturalnych kosmetyków. Najpopularniejszym produktem otrzymywanym z tego azjatyckiego dobra natury jest olejek z drzewa sandałowego – produkt eteryczny o szerokich właściwościach leczniczych. Pozyskuje się go za pomocą wodnej lub parowej destylacji korzeni i drewna. Rezultatem jest lepka ciecz o bladożółtym, zielonkawym, lub brązowym kolorze i intensywnym lekkim zapachu słodkiego drewna. Olejek sandałowy zawiera około 90% santaloli, dzięki którym zawdzięcza swoje lecznicze właściwości.

Wyciąg z sandałowca znajduje zastosowanie w produkcji perfum. W rzeczywistości, jest on jedną z najstarszych wonnych esencji stosowanych w przemyśle kosmetycznym. Olejek z drzewa sandałowego był już używany w starożytnych cywilizacjach Wschodu, kiedy to wierzono, że pomaga osiągnąć duchową harmonię i oczyszcza myśli. W V wieku p.n.e hinduskie plemiona starożytnych Indii stosowały go jako lek przeciwko infekcjom układu moczowego, pokarmowego i oddechowego. Z kolei, w medycynie chińskiej był stosowany przy bólach brzucha, nudnościach i chorobach skóry.
Obecnie, esencję z drzewa sandałowego, oprócz aromaterapii, często używa się do produkcji kosmetyków, kremów czy maści, perfum, naturalnych mydeł i kadzideł. Poniżej przedstawiamy 7 zastosowań olejku sandałowego dla zdrowia.
Spis Treści
Olejek z drzewa sandałowego – 7 zastosowań
Sprzymierzeniec skóry i włosów
Tak samo jak w przypadku esencji z goździków, jedną z najbardziej cenionych właściwości olejku z drzewa sandałowego jest zdolność do wychwytywania wolnych rodników pochodzących z organizmu ludzkiego, odpowiedzialnych za starzenie się komórek. Ponadto wykazano, że olejek sandałowy wydłuża czas wzrostu komórek mieszka włosowego, przedłużając w ten sposób cykl życiowy włosów (źródło).
Olejek z drzewa sandałowego przeciw infekcjom skóry

Regularne stosowanie olejku na skórę zapobiega jej infekcjom, pomaga w zwalczaniu zajadów i podrażnień. Nałóż kilka kropel preparatu na wacik, a następnie przetrzyj chore miejsca. Ponieważ jest to olej aseptyczny, stosuje się go również na małe rany i zadrapania. My jak zawsze radzimy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu eterycznego.
Zmniejsza blizny i rozstępy
Analogicznie do ekstraktu eterycznego z rozmarynu, również i olejek z drzewa sandałowego to fantastyczny środek do redukcji śladów na skórze, takich jak blizny czy czerwone rozstępy. Jeśli nie ma przeciwwskazań, aplikuj preparat codziennie po kąpieli w chore miejsce, a następnie delikatnie wmasuj olejek rękami. Po kilku dniach regularnego stosowania powinieneś zauważyć znaczną poprawę.
Olejek sandałowy jako naturalny środek grzybobójczy
Naturalny specyfik eliminuje grzyby paznokci, ponieważ łatwo w nie wnika i działa od wewnątrz. Dzięki temu, jest znacznie bardziej skuteczny niż inne, przetworzone produkty kosmetyczne. Dodatkowo, jego antyseptyczne działanie zapobiega ewentualnym infekcjom (źródło).
Poprawia nastrój

Olejek sandałowy pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Często stosuje się go w stanach depresyjnych i lękowych, działa pobudzająco i euforycznie. Przeprowadzone testy sugerują, że regularne stosowanie ów preparatu, pomaga przywrócić prawidłowy poziom serotoniny (substancji wpływającej na nasz nastrój) (źródło).
Olejek z drzewa sandałowego pomaga się zrelaksować
Jego właściwości relaksujące działają stopniowo, ale bardzo skutecznie. Olejek z drzewa sandałowego jest znakomitym środkiem aromaterapeutycznym, wspomagającymi relaks i sen.
Naturalny afrodyzjak
Organiczny olejek z drzewa sandałowego to nie tylko znakomity preparat do relaksujących masażów. Dzięki swoim składnikom, specyfik potrafi także aktywować najbardziej wrażliwe obszary naszego ciała, przez co działa jako afrodyzjak. Aby w pełni skorzystać z jego dobrodziejstw, zalecamy (oprócz masażów) stosować sesje relaksacyjne z użyciem dyfuzora aromaterapii i olejku sandałowego w roli głównej. W ten sposób nie tylko pobudzisz swoje zmysły, ale również stworzysz przyjazne i zrelaksowane środowisko we własnym domu (źródło).
Przeciwwskazania

Azjatycki preparat z sandałowca nie powinny stosować kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Poza tym, powinny unikać go osoby przyjmujące leki przeciwlękowe. Nie korzystaj z produktu, jeśli Twoja skóra wykazuje objawy alergiczne na olejki eteryczne. Przed użyciem preparatu sprawdź na wewnętrznej stronie nadgarstka jego ewentualną reakcję, aplikując kilka kropel ekstraktu na powierzchnię skóry.
Podsumowanie
- Drzewo sandałowe wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji preparatów kosmetycznych, w tym naturalnych olejków eterycznych, kremów, perfum, mydeł, kadzidełek.
- Specyfik jest pomocny w walce z grzybicą paznokci, gdy na skórze pojawiają się blizny lub rozstępy, a także zapalenia skóry, egzemy, podrażnienia.
- Jest to idealny środek aromaterapeutyczny z nieprzeciętnymi właściwościami relaksacyjnymi i usypiającymi.