Bergamotka to owoc cytrusowy, który wyróżnia się całym mnóstwem składników pozytywnie wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Nic w tym zatem dziwnego, że produkowany z niego olejek eteryczny znajduje zastosowanie na tak wiele dolegliwości. Roślinę dodaje się do dobrze nam znanych herbat Earl Grey lub Lady Grey, a w świecie aromaterapii jej ekstrakt wykazuje wiele korzystnych właściwości, które pomagają zachować równowagę organizmu.

Bergamotka to owoc o kwaśnym smaku, nieco mniejszy od cytryny i podobny kształtem do gruszki. Jej ekstrakt wydziela bardzo przyjemny zapach, który pozyskuje się z pomarszczonej skórki rośliny. Olejek z bergamotki jest szeroko stosowany w perfumerii naturalnej, ponieważ wzmacnia i ujednolica aromat perfum.
Spis Treści
Właściwości olejku eterycznego z bergamotki
Poniżej przedstawiamy 7 powodów, dla których zawsze warto mieć pod ręką olejek bergamotkowy.
Zmniejsza niepokój
Aktywne składniki bergamotki skutecznie zwalczają lęk i stres. W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Kioto (Japonia) naukowcy odkryli, że olejek eteryczny z bergamotki szybko i skutecznie łagodzi objawy lęku. Ponadto wykazano także, że produkt ten zmniejsza uczucie zmęczenia (źródło).
Olejek z bergamotki na kości
Z badań przeprowadzonych przez dr Simone Perna z Uniwersytetu Bahrajnu, opublikowanych przez Food Science & Nutrition, ekstrakt z bergamotki sprzyja utrwalaniu minerału w kościach. A to z kolei wpływa na wzmocnienie ich struktury (źródło).
Łagodzi stany depresyjne

Obserwacje opublikowane na stronie PubMed (źródło) dowodzą, że olejek z bergamotki, podobnie jak specyfik z lawendy, jest skuteczny w leczeniu stanów depresyjnych. W opublikowanym raporcie naukowcy wyjaśniają, że preparat stymuluje produkcję neurotransmiterów dopaminy i serotoniny w mózgu. Te neuroprzekaźniki spełniają kluczową rolę podczas snu, pomagają nam w zapamiętaniu, oraz kontrolują procesy sprawnego metabolizmu i odpowiadają za dobre samopoczucie.
Przyspiesza gojenie się ran
Generalnie olejki eteryczne (np. olejek cedrowy) klasyfikowane są jako stymulanty, które pięknie pachną, poprawiają nastrój i zwiększają ogólny poziomu energii. Wyciąg z bergamotki, oprócz wyżej wymienionych dobrodziejstw, znajduje także zastosowanie jako środek pielęgnujący skórę. Przyspiesza on bowiem gojenie się ran, a także łagodzi dyskomfort spowodowany odrą, ospą wietrzną lub zwykłymi ukąszeniami owadów.
Olejek z bergamotki koi ból
Badania opublikowane w czasopiśmie Mini Reviews in Medicinal Chemistry wykazały, że bergamotka uśmierza ból dzięki zawartosci: beta-kariofilenu (BCP). Komponent ten jest podobny w działaniu do THC w konopi indyjskich, z tą różnicą, że BCP nie powoduje efektów psychoaktywnych.
Regeneruje kolagen w skórze

Już nie musisz stosować drogich kosmetyków, które w swym składzie zawierają całą masę toksycznych pierwiastków. Sięgnij po olejek z bergamotki, który znacząco wspomaga regenerację kolagenu w skórze. Kolagen to białko wchodzące w skład struktury skóry, ścięgien i więzadeł. Z biegiem lat nasza zdolność do jego wytwarzania spada, a skóra traci elastyczność. Aby temu zapobiec, regularnie stosuj ekstrakt z bergamotki, który zapobiega wysychaniu skóry i spowalnia pojawianie się zmarszczek.
Odżywia włosy
Podobnie jak esencja z jojoby, również i olejek eteryczny z bergamotki świetnie się nadaje jako odżywka do włosów. Wystarczy wymieszać go z czystym aloesem i odrobiną wody, lub z kilkoma kroplami szamponu i wmasować w skórę głowy. Jako, że specyfik to produkt naturalny, nadaje się do każdego rodzaju włosów.
Olejek z bergamotki – jak używać
Zaletą olejków eterycznych jest ich uniwersalność i praktycznie brak przeciwwskazań. Możesz je wykorzystać zarówno do masażu, lub po prostu dodać do dyfuzora aromaterapii i cieszyć się miłym zapachem. Jedyne co należy zrobić, to wymieszać kilka kropel preparatu z wodą, a następnie całość dodać do dyfuzora. Równie dobrze możesz połączyć olejek z bergamotki z inną esencją, by tak przygotowany roztwór użyć do masażu skóry. Preparaty niektórych producentów można nawet spożywać w bardzo małych ilościach (jeśli producent wyraźnie o tym informuje na opakowaniu).
Przy zakupie olejku, istotne jest, aby wybierać wyłącznie czyste ekstrakty eteryczne i jeśli to możliwe – pochodzące z produkcji ekologicznej. A to z tego względu, że preparaty bez etykiety „bio natural„, mogą zawierać syntetyczne oleje i perfumy, oraz być zanieczyszczone pestycydami.
Przeciwwskazania
Olejek z bergamotki to produkt bezpieczny i mało uczulający. Aby jednak upewnić się, że nam nie zaszkodzi, polecamy rozcieńczyć kilka kropelek ekstraktu z innym olejkiem bazowym. W drugiej kolejności należy nanieść otrzymaną mieszankę na skórę po wewnętrznej stronie przedramienia i odczekać kilka godzin. Jeśli nie wystąpią przemiany naskórne to prawdopodobnie będzie oznaczać, że nie jesteśmy na nią uczuleni.
U niektórych osób, olejek bergamotowy może powodować nadwrażliwość skóry w bezpośrednim zetknięciu z promieniami słonecznymi. Dlatego też, wskazane jest, aby nie wystawiać leczonego obszaru na działanie słońca przez 3-4 godziny od zaaplikowania preparatu.
Pamiętaj, aby każdą domową kurację olejkami eterycznymi skonsultować z lekarzem, ponieważ nawet naturalny produkt nieodpowiednio stosowany może zaszkodzić.