Olejek Ylang Ylang – azjatycki skarb

Strona główna » Olejek Ylang Ylang – azjatycki skarb


Olejek Ylang Ylang to bio kosmetyk, ceniony przede wszystkim za swoje właściwości pielęgnujące i releksacyjne. Preparat powstaje z rośliny o nazwie Cananga odorata, pochodzącej głównie z Filipin, Indonezji i wschodniej Afryki (Madagaskar). Uniwersalne zastosowanie ylang ylang znane jest od bardzo dawna, a jej przyjemny aromat stosuje się regularnie do produkcji perfum. Jednym z głównych składników rośliny jest linalol – związek, który w wielu wstępnych badaniach wykazał właściwości zmniejszające stres (źródło). Z tej afrykańsko-azjatyckiej rośliny powstaje także olejek ylang ylang, który znajduje szerokie zastosowanie w zabiegach aromaterapeutycznych.

Działanie olejku

Olejek eteryczny ylang ylang

Uważa się, że wdychanie aromatu z olejku eterycznego ylang-ylang stymuluje obszar mózgu odpowiedzialny za kontrolowanie emocji. Ta strefa ludzkiego mózgu, znana również jako układ limbiczny, wpływa na układ nerwowy (źródło), pomagając nam się zrelaksować, a także odzyskać dobre samopoczucie i spokój ducha. Odkryj wszystkie korzyści płynące z zastosowania ekstraktu eterycznego ylang ylang przedstawione poniżej.

Olejek Ylang Ylang – korzyści zdrowotne

Stres

Według badania opublikowanego w Phytotherapy Research z 2006 roku, absorbowanie esencji ylang-ylang przez skórę może pomóc obniżyć poziom stresu (źródło), a wdychanie ów preparatu, przywrócić uczucie spokoju i zadowolenia.
Naukowcy w przeprowadzonym eksperymencie na myszach odkryli, że linalol sprawdza się znakomicie jako środek przeciwdepresyjny, a do tego poprawia samopoczucie (źródło).

Wysokie ciśnienie krwi

Badania przeprowadzone w 2012 roku (link) na grupie 83 osób z wysokim ciśnieniem krwi, wykazały, że pacjenci, którzy regularnie poddawali się terapii inhalacji mieszanką aromatów z olejku eterycznego ylang-ylang, olejku lawendowego, majerankowego i neroli, odnotowali spadek ciśnienia krwi. Warto dodać, że u wszystkich przebadanych osób, zauważono spadek poziomu kortyzolu (hormonu uwalnianego podczas reakcji stresowej). Biorąc pod uwagę przeprowadzone badania, naukowcy sugerują, że testowa mieszanka olejków działa relaksująco na organizm.

Pamiętaj jednak, że olejki eteryczne nie powinny być stosowane jako substytut standardowej terapii w leczeniu przewlekłych schorzeń. Dlatego, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek domowej kuracji wyciągiem z ylang-ylang, najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Korzystny wpływ na włosy i skórę

Azjatycka roślina charakteryzuje się szerokim zastosowaniem w produkcji kosmetyków. Jej ekstrakt przede wszystkim pomaga w walce z przetłuszczającą się skórą, poprawiając tym samym jej wygląd (łagodzi dolegliwości związane z trądzikiem). Ponadto, uważa się, że olejek eteryczny ylang ylang pomaga łagodzić stany zapalne skóry i zmniejsza zmarszczki. Podobnie jak olejek eteryczny z opuncji figowej, również i ylang ylang wyraźnie wzmacnia cebulki włosów, zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i rozdwajaniu się końcówek.

Olejek Ylang Ylang – zastosowanie w aromaterapii

W aromaterapii olejek eteryczny ylang-ylang jest zwykle stosowany w przypadku następujących problemów:

  • Niepokój
  • Przeziębienia
  • Kaszel
  • Depresja
  • Gorączka
  • Bóle głowy
  • Bezsenność
  • Napięcie mięśni
  • Infekcje zatok

Azjatycki specyfik eteryczny łagodzi ból, zmniejszenia stany zapalne, poprawia nastrój i zwiększa libido. Ponadto (podobnie jak olejek z bergamotki), działa jak naturalny środek odstraszający owady, przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza widoczność blizn.

Pamiętaj jednak, że wiele z powyższych twierdzeń nie zostało jeszcze w całości zbadanych naukowo. A te, które przeszły pewne badania, nie wykazały jednoznacznych dowodów, które pozwalałyby stwierdzić, że ylang ylang jest w 100% bezpieczny i skuteczny na wszystkie wymienione wyżej przypadłości.

Zastosowanie

W połączeniu z olejkiem nośnikowym (takim jak jojoba, słodki migdał lub awokado) olejek ylang-ylang możemy nakładać bezpośrednio na skórę. Jeśli użyjemy go do kąpieli, należy dodać około 5-6 kropli. Ekstrakt świetnie się nadaje również do domowych zabiegów inhalacyjnych za pomocą dyfuzora do aromaterapii.

Olejek Ylang Ylang – przeciwwskazania

Olejek eteryczny ylang ylang nie powinien być stosowany doustnie bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Chociaż przeprowadzone badania nie wykazują żadnych negatywnych skutków po jego spożyciu, nie ma danych dotyczących spożywania większych ilości tego specyfiku (źródło). Wiadome jest, że niektóre osoby mogą odczuwać podrażnienia po nałożeniu olejku na skórę. Dlatego przed zastosowaniem, zaleca się go wymieszać np. z olejkiem kokosowym.

Kobiety w ciąży i dzieci powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem olejków eterycznych, w tym esencji Ylang Ylang.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry