Tymianek (Thymus vulgaris L) ze względu na swoje uniwersalne właściwości jest uważany za jedną z najbardziej powszechnych roślin leczniczych na świecie. Stąd też, powstający z niej olejek tymiankowy znajduje tak szerokie zastosowanie w kuracyjnych zabiegach aromaterapeutycznych.
Nazwa rośliny pochodzi od greckiej nazwy „thymus”, co oznacza perfumy. Vulgaris z kolei, odnosi się do jej pospolitego występowania w przyrodzie. Tymianek to niewielki krzew o małych, bardzo aromatycznych, szaro-zielonych liściach i fioletowych lub różowych kwiatach. Roślina występuje głównie w regionie śródziemnomorskim, chociaż można ją również spotkać w Azji. Różne rodzaje tymianku charakteryzują się ostrym, świeżym i balsamicznym aromatem, który jest bardzo przenikliwy i skoncentrowany (źródło).
Spis Treści
Co to jest olejek tymiankowy?

Jest to produkt, który otrzymuje się z nadziemnych części krzewu. Eteryczny olejek tymiankowy uzyskuje się różnymi metodami, ale najbardziej powszechną jest destylacja przy pomocy pary wodnej.
Olejek z tymianku jest jednym z dziesięciu najpopularniejszych olejków eterycznych dostępnych na rynku (obok min.: olejku lawendowego, olejku z drzewa herbacianego i olejku z czarnuszki), ze względu na swoje zastosowanie w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, spożywczym, perfumeryjnym i farmaceutycznym. Specyfik używano już jako zioło lecznicze w czasach starożytnych, z którego to przygotowywano uniwersalne napary lecznicze. Dzisiaj jego zastosowanie w ziołolecznictwie jest bardzo dobrze znane, ugruntowane i poparte w literaturze naukowej.
Olejek z tymianku – właściwości i zastosowanie
Olejek z tymianku na przeziębienie i kaszel
Badania wykazały, że olejek tymiankowy łagodzi infekcje powodujące przeziębienie lub kaszel (źródło), a jego składniki działają przeciwbakteryjnie. Właściwości produktu czynią go jednym z najbardziej efektywnych naturalny środków na dokuczliwe objawy przeziębienia i zatkany nos.
Naturalny środek antyseptyczny

Tymianek wyróżnia się silnym działaniem antyseptycznym, toteż ekstrakt z rośliny stosuje się w zwalczaniu bakterii i grzybów obecnych na skórze i na błonach śluzowych. W badaniach przeprowadzonych na pacjentach z infekcjami jamy ustnej, dróg oddechowych i układu moczowo-płciowego, którym regularnie podawano leki z zawartością tymianku, stwierdzono znaczną poprawę. Zauważono także, że środek wykazuje działanie przeciwbakteryjne wobec niektórych szczepów odpornych na antybiotyki! (źródło).
Olejek tymiankowy – doskonały środek odrobaczający
Na rynku dostępne są produkty organiczne z tymiankiem, które stosuje się jako naturalne lekarstwa na odrobaczenia.
Poprawia witalność skóry i chroni przed trądzikiem

Dzięki swoim aktywnym składnikom, olejek tymiankowy pozytywnie wpływa na wygląd skóry, oraz nadaje jej zdrowszy wygląd i blask. Aby w pełni skorzystać z darów jakie oferuje nam ten naturalny kosmetyk, zwyczajnie dodaj kilka kropel olejku eterycznego z tymianku do Twoich kosmetyków do cery trądzikowej, aby tym samym dezynfekować skórę i naturalnie ją oczyścić.
Olejek z tymianku spowalnia proces starzenia
W badaniu opublikowanym w British Journal of Nutrition, zaprezentowano potencjalne korzyści olejku tymiankowego jako dietetycznego przeciwutleniacza, który usprawnił funkcjonowanie mózgu i skład kwasów tłuszczowych u starszych szczurów (więcej informacji).
Zwalcza nieświeży oddech i próchnicę

Podobnie jak olejek eukaliptusowy, również i esencja z tymianku pomaga dbać o zdrowie jamy ustnej, dziąseł i zębów. Ale to nie wszystko! Dzięki aktywnemu składnikowi o nazwie: tymol, eteryczny olejek tymiankowy pomaga chronić zęby przed próchnicą.
Olejek tymiankowy działa relaksująco i antystresowo
Olejek z tymianku pomaga rozluźnić napięte mięśnie, zwalczyć stres i lęki, zapewniając tym samym równowagę i spokój. Aby zastosować produkt, możesz dodać kilka jego kropel do kąpieli, dyfuzora lub po prostu wdychać, nanosząc kilka kropel na poduszkę.
Pomaga zrównoważyć hormony
Olejek eteryczny z tymianku równoważy poziom progesteronu. W badaniach przeprowadzonych przez Society for Experimental Biology and Medicine zauważono, że spośród 150 ziół przebadanych pod kątem produkcji progesteronu, olejek tymiankowy okazał się jednym z sześciu olejków eterycznych o najwyższych właściwościach stymulacji hormonalnej. W ten sposób stwierdzono, że specyfik opóźnia menopauzę i łagodzi takie objawy jak: wahania nastroju, nagłe uczucie gorąca i bezsenność (źródło).
Olejek tymiankowy łagodzi napięcie przedmiesiączkowe

Bardzo wiele pań cierpi na bóle związane z napięciem przedmiesiączkowym. Na szczęście, naturalny olejek tymiankowy to znakomity preparat, który pomoże Ci je zwalczyć. Udowodniono, że wcieranie kilku kropel olejku z tymianku w okolicę brzucha dwa razy dziennie, razem z niewielką ilością olejku bazowego (np. olejku arganowego, czy olejku kokosowego), działa przeciwbólowo i łagodzi dyskomfort związany z napięciem przedmiesiączkowym.
Działania moczopędne
Esencja eteryczna z tymianku pomaga pozbyć się nadmiaru płynów w organizmie. Dlatego też, zaleca się stosowanie produktu u osób z problemem oddawania moczu (zatrzymywanie płynów).
Olejek tymiankowy stymuluje funkcje mózgu. Polepsza pamięć
Stymulujące działanie tego olejku eterycznego sprzyja funkcjom poznawczym, takim jak uczenie się, pamięć i skupianie uwagi. Szczególnie poleca się go osobom, które miewają problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Specyfik idealnie nadaje się do przeprowadzania sesji aromaterapeutycznych w domu. Wystarczy, ze dodasz kilka kropel ekstraktu z tymianka do dyfuzora i już możesz cieszyć się relaksacyjną terapią w zaciszu własnego domu.
Jak używać olejku tymiankowego

- Skóra: w stężeniach do 10% aplikuj olejek maksymalnie trzy razy dziennie. Możesz go stosować na przykład wcierając 2-3 krople olejku w miejsce infekcji skórnej, lub na wysypki.
- Stosuj olejek jako dodatek do kąpieli – 0,007-0,025 g na litr wody.
- Jeśli chcesz udrożnić błonę śluzową nosa, dodaj dwie krople olejku tymiankowego do 2 litrów bardzo gorącej wody. A następnie zrób sobie sesję inhalacyjną.
- Aby złagodzić zmęczenie, stres, dodaj dwie krople olejku z tymianku do wanny z ciepłą wodą i zażyj relaksującą kąpiel.
- Możesz również użyć ekstraktu jako płynu do płukania ust. W tym celu dodaj dwie krople olejku tymiankowego do pół szklanki wody i przepłucz jamę ustną.
Przeciwwskazania
- Podobnie jak w przypadku każdego innego olejku eterycznego, zdecydowanie odradza się stosowanie preparatu u dzieci poniżej 12 roku życia.
- Olejek tymiankowy nie powinien być aplikowany bezpośrednio na twarz ze względu na ryzyko skurczu krtani.
- Przed nałożeniem na skórę wykonaj testy alergiczne skóry na wewnętrznej stronie nadgarstka.
- Jeśli cierpisz na problemy z sercem, lub zaburzenia hormonalne, które pogarszają się w wyniku ekspozycji na estrogeny; przed zażyciem preparatu bezdyskusyjnie skonsultuj się z lekarzem.
- Jeżeli po zażyciu olejku doznasz uczucia duszności, lub gorączki, natychmiast skonsultuj się z lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.
- W przypadku nadciśnienia, należy zachować ostrożność podczas kąpieli relaksacyjnych z użyciem olejku eterycznego z tymianku.
- Nie zaleca się zażywania specyfiku w okresie ciąży i laktacji.
- Jeśli zauważysz reakcję uczuleniową na olejek tymiankowy, natychmiast przerwij jego stosowanie i skonsultuj się z lekarzem lub wykwalifikowanym personelem medycznym.
Pamiętaj! Powyższy artykuł pełni tylko i wyłącznie rolę informacyjną! Zalecamy konsultacje ze specjalistą, przed użyciem jakiegokolwiek olejku eterycznego. W ten sposób będziesz miał pewność, ze produkt eteryczny który stosujesz nie wpłynie niekorzystnie na Twoje zdrowie.