Olejek szałwiowy to ekstrakt o uniwersalnych właściwościach i szerokim zastosowaniu w medycynie naturalnej. Specyfik otrzymywany jest ze średniej wielkości krzewu o świetlisto-zielonkawych listkach. Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to krzewina znana przede wszystkim w Europie i w Ameryce Północnej, a pozyskiwany z niej wyciąg działa min. przeciwzapalnie, bakteriobójczo, a także przeciwpotnie.
Spis Treści
Szałwia – uniwersalne zioło

Oprócz kosmetologii, szałwia znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie i gastronomii. Warto zauważyć, że o jej nieprzeciętnych właściwościach wiedziano już w starożytności. To właśnie w Grecji i w Rzymie przygotowywano z ów rośliny napary i okłady lecznicze i traktowano ją jako święte zioło. Starożytni Egipcjanie z kolei, wierzyli w „magiczne zastosowanie” szałwii w walce z bezpłodnością u kobiet. Ze względu na swój intensywny zapach i uniwersalne przeznaczenie, szałwia z biegiem czasu zdobyła sławę także w Europie południowej, we Francji, w Wielkiej Brytanii, aż w końcu stała się popularna na całym starym kontynencie.
Z biegiem lat, szałwię zaczęto wykorzystywać do konserwowania i przechowywania żywności; głównie mięsa. Dzisiaj, ekstrakt z szałwii używa się do produkcji wielu produktów kosmetycznych i spożywczych, tj. herbat, pomadek, naturalnych olejków eterycznych, przypraw, suszu, szamponów, preparatów do higieny intymnej, past do zębów, bio mydeł.
Dzięki wielu aktywnym składnikom rośliny, powstaje wonny olejek szałwiowy o bardzo charakterystycznym i wyraźnym, kamforowym zapachu; wybitnie ceniony w medycynie naturalnej. W dalszej części artykułu przyjrzymy się najważniejszym właściwościom i zastosowaniu tego specyfiku.
Olejek szałwiowy – właściwości i zastosowanie

Ostatnimi czasy, coraz większą popularność na rynku esencji eterycznych zdobywa olejek szałwiowy. Ze względu na całą masę aktywnych składników (np. kamfora, 1,8-cineole, linalol), specyfik wykorzystuje się zarówno w celach pielęgnacyjnych, jak i leczniczych. Olejkiem eterycznym z szałwii posiłkują się zwolennicy medycyny naturalnej podczas aromaterapeutycznych sesji inhalacyjnych. Poza tym, produkt stosuje się na wiele problemów skórnych, stany zapalne organizmu, kaszel, a nawet trudności trawienne. Ten „super olejek” to prawdziwy dar natury, o wyjątkowo wszechstronnym zastosowaniu.
Przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy
Składniki olejku eterycznego z szałwii (kamfora i kamfen), które chronią przed infekcjami grzybiczymi, zapewniają również ochronę przed drobnoustrojami. Dlatego też, aplikując miejscowo rozcieńczony preparat z szałwii, wspierasz gojenie się małych ran i skaleczeń, oraz zapobiegasz rozwojowi potencjalnych infekcji.
Wyciąg z szałwii przyspiesza gojenie się ran, dlatego często wchodzi w skład różnych maści pielęgnacyjnych. Olejek szałwiowy zapobiega także infekcjom grzybiczym (wewnętrznym, jak i zewnętrznym) i podobnie jak olejek eteryczny z mirry, czy olejek geraniowy, przynosi ulgę w przypadku zapaleń skórnych.
Przeciwbakteryjny przeciwutleniacz
Jak już wspomnieliśmy wyżej, nasz dzisiejszy bohater świetnie spisuje się w zwalczaniu infekcji, ponieważ hamuje rozwój bakterii w organizmie. Z ponadprzeciętnych właściwości preparatu korzysta się również w kuracjach takich dolegliwości jak: infekcje bakteryjne uszu, nosa, gardła, oczu, narządów płciowych, cewki moczowej, okrężnicy, jelit, a także skóry i ran.
Według badań opublikowanych w Journal of Traditional and Complementary Medicine (źródło), dzięki obecności kwasu rozmarynowego i karnozowego, szałwia wyróżnia się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi. Antyoksydanty, jak sama nazwa wskazuje, działają przeciwko wolnym rodnikom w organizmie, które z kolei odpowiadają za starzenie się komórek. To dzięki tym przeciwutleniaczom, możliwe jest zahamowanie procesu starzenia się, pogłębiania się zmarszczek, wiotczenia skóry i mięśni, pogorszenia wzroku i słuchu, nieprawidłowego funkcjonowania mózgu, utraty pamięci, degeneracji tkanek, czy zaburzeń nerwowych.
Olejek szałwiowy zwalcza toksyny
Obecność toksyn w ludzkim organizmie to bardzo powszechny problem, który może powodować wiele chorób. Toksyny dostają się do naszego ciała wraz z jedzeniem, które spożywamy, niezdrowym stylem życia, czy z zanieczyszczonym powietrzem. Im większa ich ilość, tym większe prawdopodobieństwo chorób. Olejek szałwiowy ma wiele do powiedzenia również jeśli chodzi o walkę z toksynami. Podobnie jak olejek eteryczny z oregano, esencja z szałwii przyspiesza oddawanie moczu, poprawia trawienie, przez co stymuluje wypróżnianie i tym samym oczyszcza ciało. A to z kolei prowadzi do szybkiego pozbywania się toksyn z naszego organizmu, które mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia i samopoczucie.
Łagodzi kaszel, ból gardła i zakatarzenie

Olejek z szałwii lekarskiej, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, antygrzybicznym i przeciwwirusowym, to bardzo skuteczny środek na kaszel, ból gardła i przeziębienie. Specyfik ten, to także znakomity lek wykrztuśny, który pomoże odblokować zatkane drogi oddechowe i wydalić zaległą flegmę. W tym przypadku, należy rozcieńczyć kilka kropel olejku szałwiowego w misce z ciepłą wodą i wykonać sesję inhalacyjną, aż do udrożnienia zablokowanych górnych dróg oddechowych.
Olejek szałwiowy na stany zapalne
Naturalny ekstrakt z szałwii wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i rozgrzewające. Ten bio olejek cechuje się przyjemnym, ziołowym zapachem z dodatkiem kamfory. Zwalcza stany zapalne skóry (trądzik, łupież), oraz skutecznie pielęgnuje włosy (Zapoznaj się także z: Olejek cedrowy: szeroki wachlarz zastosowań). Produkt zamyka pory, oraz przyspiesza gojenie się małych ran i skaleczeń, a w dodatku eliminuje bakterie na skórze, które mogą przyczyniać się do powstawania trądziku.
Olejek z szałwii na problemy menstruacyjne

Esencja z szałwii pomaga regulować cykl miesiączkowy i problemy z nim związane (np. bolesne skurcze). Poza tym, olejek szałwiowy redukuje nieprzyjemne objawy menopauzy u pań. Zalicza się do nich przede wszystkim: nadmierne pocenie się i uczucie gorąca, ogólne zmęczenie, wahania nastrojów i inne tego typu objawy klimakterium, które wiele kobiet doświadcza po 45 roku życia.
Zastosowanie w aromaterapii
Olejek eteryczny z szałwii pobudza i oczyszcza umysł, jednocześnie podnosząc na duchu. Jego aromat skutecznie koi i łagodzi negatywne nastroje w naszej głowie, oraz sprawia, że stajemy się bardziej czujni. Poza tym, zapach szałwii pozytywnie oddziałuje na pamięć, zmniejsza dolegliwości układu pokarmowego, oddechowego i żeńskiego układu rozrodczego (Trudności z koncentracją? przeczytaj także: Olejek eukaliptusowy i jego zastosowanie). Pamiętaj, aby zawsze wybierać 100% naturalny olejek szałwiowy i unikać kosmetyków, w których skład wchodzą syntetyczne domieszki (np. olejek silikonowy, parafinowy i estrowy).
Osoby na co dzień zajmujące się aromatoterapią, często korzystają z olejku szałwiowego w naturalnych sesjach kuracyjnych. Nic w tym dziwnego, ponieważ olejek z szałwii charakteryzuje się wieloma właściwościami leczniczymi, tj:
- antydepresyjnymi
- przeciwzapalnymi
- poprawiającymi trawienie
- antybakteryjnymi
- przeciwgrzybiczymi
- odprężającymi
- poprawiającymi krążenie
Przeciwwskazania

Kobiety w ciąży nie powinny stosować szałwii pod żadną postacią, ponieważ składniki rośliny mogą powodować skurcze macicy, a nawet poronienie. Należy także pamiętać, że olejek szałwiowy nie nadaje się do spożycia, ponieważ zawarta w nim kamfora może być toksyczna. Preparat powinny unikać osoby z nadciśnieniem, epilepsją, cierpiące na choroby przewlekłe, oraz małe dzieci do lat 6. Na koniec, radzimy zawsze konsultować się z lekarzem przed każdym stosowaniem olejków eterycznych.