Olejek rumiankowy – eteryczny skarb natury

Strona główna » Olejek rumiankowy – eteryczny skarb natury


Rumianek to bardzo popularne na całym świecie naturalne zioło lecznicze. Jest to roślina o zielonej łodydze, białych listkach i żółtym środku, rosnąca tuż nad powierzchnią ziemi. Otrzymywany z niej eteryczny olejek rumiankowy charakteryzuje się jasnoszarym, lub jasnoniebieskim kolorem, a jego zapach można określić jako ciepły, słodki, ziołowy i lekko owocowy.

Rumianek – charakterystyka

rumianek

Rumianek (Matricaria L), to bardzo powszechna roślina w Polsce, osiągająca do 60 cm wysokości. Pierwotnie uprawiana na Bałkanach, w Afryce Północnej i Azji Zachodniej, obecnie jej uniwersalne właściwości docenia się w wielu krajach na całym świecie. Rumianek jest jednym z najstarszych ziół leczniczych na kuli ziemskiej. Uważa się, że w starożytności przygotowywano napary z ów rośliny, ze względu na intensywny aromat jej kwiatów. Doprowadziło to do odkrycia przeróżnych właściwości zdrowotnych rumianku, z których to po dziś dzień czerpiemy korzyści (źródło).

Rumianek jest obecnie jednym z najpopularniejszych ziół na świecie, które spożywa się w formie naparów i herbat. Chyba każdy z nas miał okazję przynajmniej raz napić się infuzji rumiankowej, która często na stałe gości w wielu polskich domach.

Zastosowanie olejku rumiankowego

Starożytni Egipcjanie stosowali olejek rumiankowy jako zioło do zwalczania gorączki, a także do łagodzenia zaburzeń nerwowych. Mieszali oni zarówno kwiaty rumianku, jak i jego wywar z przeróżnymi perfumami, kosmetykami i szamponami z tamtejszej epoki. W przeszłości, ten uniwersalny olejek otrzymywany w procesie destylacji, używano także do leczenia problemów trawiennych, zgagi, nudności, wymiotów, łagodzono nim niepokój, a także wykorzystywano jako środek uspokajający (źródło).

olejek z rumianku

Obecnie, olejek eteryczny z rumianku jest popularny głównie ze względu na swoje właściwości, które wykorzystuje się między innymi do pielęgnacji skóry. Dlatego też, często stosuje się go jako bio dodatek do kosmetyków; np. balsamów i kremów. Ponadto, preparat eliminuje zmęczenie mięśni po wysiłku fizycznym, dlatego też, bardzo często korzysta się z jego „magicznych zalet” w regenerujących masażach łydek, czy ramion.

Pozostałe zastosowania olejku z rumianku to:

  • Zwalcza migrenę, bóle głowy, a stosowany w sesjach aromaterapeutycznych, pomaga przy problemach nerwowych.
  • Łagodzi alergie, wpływa relaksująco i ułatwia zasypianie. Używając go do masażu po wysiłku fizycznym, uśmierzy bóle mięśni i przyspieszy regenerację.
  • Dodając go do kremów, bądź balsamów, złagodzi oparzenia słoneczne.
  • Wspomaga leczenie zapalenia migdałków – wystarczy zmieszać kilka kropel olejku rumiankowego z wodą i otrzymanym preparatem płukać gardło.

Eteryczny olejek z rumianku – korzyści stosowania

Olejek rumiankowy jest doskonale znany ze względu na swoje niecodzienne właściwości przeciwzapalne (więcej informacji), a poza tym charakteryzuje się działaniem: przeciwskurczowym, antyseptycznym, przeciwdepresyjnym, wiatropędnym, przeciwbólowym, tonizującym, bakteriobójczym i dlatego wykorzystuje się go do walki z takimi schorzeniami jak:

  • Alergie. W czasie sezonu alergicznego, możesz na przykład dodać kilka kropel specyfiku do dyfuzora i rozpylić rozcieńczoną mieszankę. Jeśli cierpisz na alergie, przeczytaj także: Olejek z Czarnuszki – złoto faraonów.
  • Podrażnienia skóry. Pomaga łagodzić problematyczny trądzik, wysypkę, egzemę, rany, zapalenie i suchość skóry.
  • Skurcze i napięte mięśnie. Masuj dotknięty obszar mieszanką esencji z rumianku i olejku nośnikowego, np. kokosowego.
  • Zapalenie stawów i reumatyzm: łagodzi zaburzenia układu krążenia, eliminując tym samym toksyny z krwi, takie jak kwas moczowy.
  • Bezsenność. Na lepszy sen, wdychaj olejek, lub rozpyl go w pokoju przed pójściem do łóżka.
  • Olejek rumiankowy eliminuje również bóle brzucha, infekcje gardła, a nawet używa się go aby łagodzić schorzenia woreczka żółciowego.

Jak aplikować olejek rumiankowy?

Olejek eteryczny z rumianku można stosować miejscowo, lub wykorzystywać do sesji inhalacyjnych w domowym zaciszu. Produkt można też zażywać doustnie, ale najpierw zalecamy konsultację z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Nasz bohater, to jeden z najbardziej wszechstronnych olejków eterycznych w aromaterapii; odpręża i uspokaja, oraz pozytywnie wpływa na stan fizyczny i emocjonalny. Preparat świetnie komponuje się z innymi olejkami, takimi jak na przykład: olejek z bergamotki, szałwii, lawendy, jaśminu, geranium, drzewa herbacianego, róży, grejpfruta i cytryny.

Olejek rumiankowy – przeciwwskazania

Olejek eteryczny z rumianku nie jest ani toksyczny, ani drażniący i można go bezpiecznie stosować miejscowo, lub wdychać. Przed użyciem, należy specyfik jednak rozcieńczyć z olejkiem nośnym, np. kokosowym, migdałowym, czy też z ekstraktem jojoba. Radzimy również wykonać test na skórze z niewielką ilością preparatu. Po prostu nałóż kilka kropli olejku rumiankowego na ramię, aby sprawdzić, czy wystąpi reakcja alergiczna.

Podobnie jak w przypadku innych olejków naturalnych, również i esencję z rumianku nie powinny stosować kobiety w ciąży. Badania wykazują, że rumianek w skrajnych przypadkach może powodować reakcje alergiczne u osób wrażliwych na rośliny z rodziny Asteraceae lub Compositae, takie jak ambrozja, chryzantema, stokrotki i nagietki (źródło). Dlatego też, jeśli jesteś wrażliwy na wyżej wymienione rośliny, radzimy skontaktować się ze specjalistą przed zażyciem produktu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry