Olejek rumiankowy – eteryczny skarb natury

Strona główna » Blog » Olejek rumiankowy – eteryczny skarb natury


Rumianek to bardzo popularne na całym świecie naturalne zioło lecznicze. Jest to roślina o zielonej łodydze, białych listkach i żółtym środku, rosnąca tuż nad powierzchnią ziemi. Otrzymywany z niej eteryczny olejek rumiankowy charakteryzuje się jasnoszarym, lub jasnoniebieskim kolorem, a jego zapach można określić jako ciepły, słodki, ziołowy i lekko owocowy.

Rumianek – charakterystyka

rumianek

Rumianek (Matricaria L), to bardzo powszechna roślina w Polsce, osiągająca do 60 cm wysokości. Pierwotnie uprawiana na Bałkanach, w Afryce Północnej i Azji Zachodniej, obecnie jej uniwersalne właściwości docenia się w wielu krajach na całym świecie. Rumianek jest jednym z najstarszych ziół leczniczych na kuli ziemskiej. Uważa się, że w starożytności przygotowywano napary z ów rośliny, ze względu na intensywny aromat jej kwiatów. Doprowadziło to do odkrycia przeróżnych właściwości zdrowotnych rumianku, z których to po dziś dzień czerpiemy korzyści (źródło).

Rumianek jest obecnie jednym z najpopularniejszych ziół na świecie, które spożywa się w formie naparów i herbat. Chyba każdy z nas miał okazję przynajmniej raz napić się infuzji rumiankowej, która często na stałe gości w wielu polskich domach.

Zastosowanie olejku rumiankowego

Starożytni Egipcjanie stosowali olejek rumiankowy jako zioło do zwalczania gorączki, a także do łagodzenia zaburzeń nerwowych. Mieszali oni zarówno kwiaty rumianku, jak i jego wywar z przeróżnymi perfumami, kosmetykami i szamponami z tamtejszej epoki. W przeszłości, ten uniwersalny olejek otrzymywany w procesie destylacji, używano także do leczenia problemów trawiennych, zgagi, nudności, wymiotów, łagodzono nim niepokój, a także wykorzystywano jako środek uspokajający (źródło).

olejek z rumianku

Obecnie, olejek eteryczny z rumianku jest popularny głównie ze względu na swoje właściwości, które wykorzystuje się między innymi do pielęgnacji skóry. Dlatego też, często stosuje się go jako bio dodatek do kosmetyków; np. balsamów i kremów. Ponadto, preparat eliminuje zmęczenie mięśni po wysiłku fizycznym, dlatego też, bardzo często korzysta się z jego „magicznych zalet” w regenerujących masażach łydek, czy ramion.

Pozostałe zastosowania olejku z rumianku to:

  • Zwalcza migrenę, bóle głowy, a stosowany w sesjach aromaterapeutycznych, pomaga przy problemach nerwowych.
  • Łagodzi alergie, wpływa relaksująco i ułatwia zasypianie. Używając go do masażu po wysiłku fizycznym, uśmierzy bóle mięśni i przyspieszy regenerację.
  • Dodając go do kremów, bądź balsamów, złagodzi oparzenia słoneczne.
  • Wspomaga leczenie zapalenia migdałków – wystarczy zmieszać kilka kropel olejku rumiankowego z wodą i otrzymanym preparatem płukać gardło.

Eteryczny olejek z rumianku – korzyści stosowania

Olejek rumiankowy jest doskonale znany ze względu na swoje niecodzienne właściwości przeciwzapalne (więcej informacji), a poza tym charakteryzuje się działaniem: przeciwskurczowym, antyseptycznym, przeciwdepresyjnym, wiatropędnym, przeciwbólowym, tonizującym, bakteriobójczym i dlatego wykorzystuje się go do walki z takimi schorzeniami jak:

  • Alergie. W czasie sezonu alergicznego, możesz na przykład dodać kilka kropel specyfiku do dyfuzora i rozpylić rozcieńczoną mieszankę. Jeśli cierpisz na alergie, przeczytaj także: Olejek z Czarnuszki – złoto faraonów.
  • Podrażnienia skóry. Pomaga łagodzić problematyczny trądzik, wysypkę, egzemę, rany, zapalenie i suchość skóry.
  • Skurcze i napięte mięśnie. Masuj dotknięty obszar mieszanką esencji z rumianku i olejku nośnikowego, np. kokosowego.
  • Zapalenie stawów i reumatyzm: łagodzi zaburzenia układu krążenia, eliminując tym samym toksyny z krwi, takie jak kwas moczowy.
  • Bezsenność. Na lepszy sen, wdychaj olejek, lub rozpyl go w pokoju przed pójściem do łóżka.
  • Olejek rumiankowy eliminuje również bóle brzucha, infekcje gardła, a nawet używa się go aby łagodzić schorzenia woreczka żółciowego.

Jak aplikować olejek rumiankowy?

Olejek eteryczny z rumianku można stosować miejscowo, lub wykorzystywać do sesji inhalacyjnych w domowym zaciszu. Produkt można też zażywać doustnie, ale najpierw zalecamy konsultację z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Nasz bohater, to jeden z najbardziej wszechstronnych olejków eterycznych w aromaterapii; odpręża i uspokaja, oraz pozytywnie wpływa na stan fizyczny i emocjonalny. Preparat świetnie komponuje się z innymi olejkami, takimi jak na przykład: olejek z bergamotki, szałwii, lawendy, jaśminu, geranium, drzewa herbacianego, róży, grejpfruta i cytryny.

Olejek rumiankowy – przeciwwskazania

Olejek eteryczny z rumianku nie jest ani toksyczny, ani drażniący i można go bezpiecznie stosować miejscowo, lub wdychać. Przed użyciem, należy specyfik jednak rozcieńczyć z olejkiem nośnym, np. kokosowym, migdałowym, czy też z ekstraktem jojoba. Radzimy również wykonać test na skórze z niewielką ilością preparatu. Po prostu nałóż kilka kropli olejku rumiankowego na ramię, aby sprawdzić, czy wystąpi reakcja alergiczna.

Podobnie jak w przypadku innych olejków naturalnych, również i esencję z rumianku nie powinny stosować kobiety w ciąży. Badania wykazują, że rumianek w skrajnych przypadkach może powodować reakcje alergiczne u osób wrażliwych na rośliny z rodziny Asteraceae lub Compositae, takie jak ambrozja, chryzantema, stokrotki i nagietki (źródło). Dlatego też, jeśli jesteś wrażliwy na wyżej wymienione rośliny, radzimy skontaktować się ze specjalistą przed zażyciem produktu.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry