Olejek Palo Santo – ekstrakt ze „świętego drzewa”

Strona główna » Olejek Palo Santo – ekstrakt ze „świętego drzewa”


Eteryczny olejek Palo Santo powstaje z przeróbki drzewa rosnącego w Ameryce Południowej i Środkowej o nazwie: Bursera graveolens. To święte drzewo o tak skomplikowanej nazwie, rośnie głównie na terenach dzisiejszego Peru. W przeszłości starożytni mieszkańcy Ameryki wierzyli w magiczną moc rośliny, toteż wykorzystywano ją między innymi do „odstraszania” negatywnej energii i złych duchów. Olejek eteryczny pozyskiwany jest z drewna Buesera grveolens w procesie destylacji, a w jego skład wchodzi głównie limonen (podobnie do esencji eterycznej z grejpfruta i innych produktów cytrusowych). To właśnie dzięki temu składnikowi, specyfik charakteryzuje się wybitnymi właściwościami antyseptycznymi i przeciwzapalnymi.

Ekstrakt Palo Santo to także doskonały preparat odstraszający owady, a oprócz tego, stosuje się go na bóle mięśni, zapalenie stawów, katar i kaszel. Jest również silnym środkiem rozluźniającym i przeciwdepresyjnym, a wdychanie jego woni pomoże uzyskać klarowność zarówno emocjonalną, jak i umysłową.

Charakterystyka drzewa Bursera graveolens

Bursera graveolens to drzewo lubiące ciepłe i wilgotne klimaty, przez co można je spotkać: od Meksyku, po państwa Ameryki Południowej (Ekwador, Peru, Kolumbia, wyspy Galapagos). Pamiętacie jak kilka tygodni temu opisałem na tym blogu zastosowanie olejku z mirry (produktu otrzymywanego z balsamowca)? Bursera graveolens należy do tej samej rodziny co właśnie balsamowiec! To ciepłolubne drzewo nie ma jakichś specjalnych wymagań co do gleby. Ważne jest jednak to, aby dostarczyć mu dużej ilości promieni słonecznych. Palo Santo rozrasta się nawet do 15 metrów wysokości; charakteryzuje się białą korą (ciut podobną do wierzby) i podłużnymi liśćmi. A jeśli zbliżymy się do rośliny, zauważymy, że jej gałęzie i kora wydzielają bardzo przyjemny, ciepły, kojący zmysły zapach.

Od wieku wieków drewno rośliny Bursera graveolens wykorzystywano jako kadzidełko, którego zapach miał podobno odstraszać złe moce i duchy (źródło). Do dzisiaj, niektóre plemiona żyjące w trudno dostępnych rejonach Amazonii, używają właśnie Palo Santo w swoich szamańskich rytuałach, wierząc tym samym, że „magiczny dym” oczyści ich domy i doda energii.

Olejek Palo Santo – charakterystyka

olejek eteryczny palo santo

Naturalny olejek Palo Santo produkowany jest ze „świętego drzewa” o nazwie: Bursera graveolens. Jak już wspomniałem wcześniej, produkt wyróżnia się wysoką zawartością składniku o nazwie: limonen – naturalny terpen o bardzo przyjemnym aromacie. Wiele uczonych informuje, że Limonen posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, a do tego występuje głównie w roślinach cytrusowych (źródło). Olejek eteryczny Palo Santo stosuje się przede wszystkim w relaksujących sesjach aromaterapeutycznych, ponieważ jego przyjemna woń zapewnia wyjątkowe doznania. Ciepły, intensywny i słodki aromat „świętego preparatu” odpręża, przywraca spokój, ale także poprawia koncentrację. Specyfik stosować można także do zabiegów inhalacyjnych, na przeziębienia i przeróżne infekcje. Jakby tego było mało, to naturalne remedium zaleca się nie tylko na problemy z górnymi drogami oddechowymi, ale także w stanach depresyjnych, przy obniżonej samoocenie i stanach lękowych. Olej posiada dodatkowe właściwości, które przedstawiam poniżej w podpunktach. Zapraszam do lektury 🙂

Właściwości olejku eterycznego Palo Santo

Dzięki znacznej zawartości limonenu, olejek eteryczny Palo Santo wyróżnia się następującymi właściwościami:

  • Przede wszystkim, specyfik jest niezastąpiony podczas walki z przeróżnymi infekcjami! Znakomicie wspiera system immunologiczny organizmu, a do tego zwalcza bakterie.
  • Produkt przywraca tzw. „spokój ducha„, łagodzi napięcie, zwalcza stany lękowe, poprawia samopoczucie, a nawet pomaga w walce ze stanami depresyjnymi, atakami paniki, bólami głowy; silnie oddziałuje na umysł i układ nerwowy (źródło).
  • Olej Palo Santo jest idealny do masażu; wspiera szybszą regenerację mięśni, uśmierza ból po ciężkim treningu, a przy okazji ujędrnia skórę. (Na zmęczone mięśnie, przeczytaj także: Zastosowanie olejku eukaliptusowego).
  • Podobnie jak duża większość naturalnych olejków eterycznych, również i nasz dzisiejszy bohater charakteryzuje się silnymi właściwościami antyseptycznymi. Skutecznie eliminuje drobnoustroje, dlatego możesz go użyć do kuracji małych ran i zadrapań, oraz zmian w błonie śluzowej.
  • Produkt śmiało można stosować w aromaterapii, ponieważ pomaga udrożnić drogi oddechowe. Remedium nie tylko poprawia koncentrację i samopoczucie, ale także ułatwia oddychanie przy przeziębieniach, a nawet astmie.

Zastosowanie esencji ze „świętego drzewa”

Olejek Palo Santo znają wszyscy zwolennicy głębokiej medytacji, ponieważ wdychanie oparów tego naturalnego preparatu dodaje pozytywnej energii, ożywia umysł jednocześnie relaksując, oczyszcza aurę, sprzyja pozytywnemu myśleniu i szczęściu. Aby w pełni korzystać z wszystkich dobrodziejstw produktu, stosuj go do:

  • Aromaterapii: w kominku aromaterapeutycznym wraz z 2 łyżkami wody, dodaj od 3-5 kropelek produktu i ciesz się niepowtarzalną odprężająco-energetyzującą atmosferą we własnym domu.
  • Inhalacji: wtrąć kilka kropel olejku eterycznego Palo Santo do gorącego naczynia z wodą i wdychaj lecznicze napary aby pozbyć się problemów z górnymi drogami oddechowymi. Możesz także umieścić kilka kropli na dłoni, a następnie wdychać przez około 60 sekund. Produkt możesz również nakładać na okolice ciała takie jak: szyja, pod nosem, skronie i za uszami.
  • Masażu: do 50ml migdałowego olejku bazowego (bądź kokosowego), wmieszaj około 5 kropli wyciągu ze „świętego drzewa„. Otrzymaną mieszankę podgrzej nieco na ogniu, a następnie stosuj do masażu zmęczonych mięśni. Efekt gwarantowany 🙂
  • Relaksujących kąpieli: dodaj około 15 kropli specyfiku do wanny z ciepłą wodą, by cieszyć się relaksującą kuracją odprężającą we własnym domu. Połącz kąpiel z sesją aromaterapeutyczną, aby zwiększyć działanie odnowy relaksacyjnej.
  • Wyrobu własnych perfum: Przyjemny i ciepły zapach specyfiku, to znakomita sugestia na domowy kosmetyk. Rozcieńcz zatem olejek Palo Santo z olejkiem bazowym i stosuj jako naturalny perfum. Polecam! 🙂
  • Walki z owadami: Rozpuść 10 kropel specyfiku z 500ml wody i wymieszaj. Następnie otrzymanym roztworem spryskaj wszystkie miejsca (okna, drzwi), przez które komary dostają się do Twojego domu.

Przeciwwskazania

Produktu powinny unikać kobiety w ciąży i młode mamy w okresie laktacji. Olejku eterycznego z Palo Santo nie powinniśmy stosować także u dzieci poniżej 6 roku życia. Pamiętaj, że niniejszy artykuł pełni wyłącznie rolę informacyjną. Aby upewnić się, że ekstrakt ze „świętego drzewa” Ci nie zaszkodzi, poproś o opinię lekarza, który na pewno doradzi i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry