Olejek jaśminowy to esencja eteryczna otrzymywana z białych kwiatów jaśminu zwyczajnego, znanego również jako: Jasminun officinale. Uważa się, że roślina pochodzi z rejonów Iranu, ale obecnie spotkać ją można także w krajach o klimacie tropikalnym. W ciągu wieków, jaśmin zyskał popularność ze względu na swój słodki, charakterystyczny zapach, przez co zaczęto go używać do produkcji perfum, w tym na przykład Chanel No. 5.
Eteryczny olejek z jaśminu zawiera wiele właściwości zdrowotnych. Chociaż jest to bardzo popularny środek stosowany głównie w leczeniu od depresji po infekcje, wykorzystuje się go także jako naturalny afrodyzjak. Unikalny i wyjątkowy; ten delikatny olejek kwiatowy sprawi, że polubisz osobę, która używa perfum z jego dodatkiem, a może nawet się w niej zauroczysz 🙂
Spis Treści
Olejek jaśminowy – właściwości i zastosowanie

Olejek jaśminowy to popularny domowy specyfik, który charakteryzuje się mnóstwem korzyści dla zdrowia. W rzeczywistości, płatki jaśminu są tak delikatne, że aby uzyskać z nich najlepszej jakości aromatyczny olejek eteryczny, należy je zrywać w nocy. Następnie, zebraną roślinę przechowuje się w zaciemnionych i chłodnych pomieszczeniach, aż do momentu destylacji parą wodną.
A teraz przejdźmy do najważniejszych zalet, jakimi wyróżnia się olejek eteryczny z jaśminu:
Afrodyzjak
Jaśmin zdobył sławę przede wszystkim za swoje wybitne właściwości aromaterapeutyczne. Już jedna kropla preparatu wystarczy, aby środowisko, w którym przebywasz lepiej Cię postrzegało! Tak to prawda! Olejek jaśminowy, to podobnie jak olejek Ylang Ylang, naturalny afrodyzjak, którego często używa się do produkcji perfum. Dzięki jego stymulującym zmysły właściwościom, zwrócisz na siebie uwagę w tłumie, a poza tym poprawisz własny nastrój i zadbasz o skórę. Daj się ponieść kwiatowemu, urzekającemu i romantycznemu aromatowi jaśminu.
Działa antydepresyjnie

Olejek z jaśminu posiada przyjemny kwiatowy zapach, a do tego wpływa pozytywnie na umysł, zwalczając stany depresyjne. Jego aromat sprawia, że czujemy się odprężeni, zrelaksowani i nabieramy chęci na łóżkowe igraszki. Aromatyczny olejek jaśminowy wspiera wydzielanie określonych hormonów w organizmie (w tym serotoniny), co z kolei prowadzi do zwiększenia energii i poprawy nastroju (źródło).
Olejek jaśminowy przynosi ulgę
Liczne badania wykazały poprawę nastroju i jakości snu podczas zabiegów aromaterapeutycznych z udziałem olejku jaśminowego (źródło). Wyniki badań przekonują, że olejek jaśminowy działa pobudzająco na nasz mózg, poprawia nastrój i jednocześnie pielęgnuje skórę. Inne badania opublikowane w Natural Product Communications potwierdziły, że olejek jaśminowy stosowany zewnętrznie na skórę przez osiem tygodni, spowodował, że uczestnicy doświadczenia poczuli wyraźną poprawę nastroju, oraz wzrost energii (źródło).
Właściwości antyseptyczne olejku z jaśminu
Ten naturalny produkt eliminuje zarazki i bakterie. Stosowany zewnętrznie na rany, zwalcza zakażenia, oraz skutecznie zapobiega ewentualnym infekcjom wywołanym przez tężec. Wdychając olejek podczas domowych sesji aromaterapeutycznych, zapobiegniemy także infekcjom układu oddechowego, złagodzimy kaszel i oznaki przeziębienia.
Olejek jaśminowy pobudza do działania

Preparat z płatków jaśminu skutecznie pobudza i podnieca. Poza tym, ten eteryczny specyfik podnosi koncentrację, czujność i energię. Wyniki badań pokazują, że olejek jaśminowy stymuluje układ autonomiczny, a jednocześnie poprawia nastrój (źródło).
Poprawia odporność i zwalcza infekcje
Olejek jaśminowy zawiera aktywne składniki, tj. benzaldehyd, kwas benzoesowy i benzoesan benzylu. Pomagają one zwalczać szkodliwe bakterie i wirusy w organizmie człowieka, a także na skórze. Dzięki temu, unikniemy chorób, podrażnień, grzybów, a także infekcji wirusowych. (Problemy z grzybicą? Przeczytaj także: Olejek z drzewa herbacianego).
Olejek z jaśminu na lepszy sen

Czujesz się czasami bardzo zmęczony, ale jednocześnie nie możesz zasnąć? Olejek jaśminowy, który działa jak naturalny środek uspokajający i poprawiający sen, na pewno zaradzi na Twoją bezsennością. Wykorzystaj siłę natury i wykonaj w domu zabieg inhalacyjny z użyciem wyciągu z jaśminu i olejku lawendowego, aby tym samym zaznać uczucia spokoju i odprężenia.
Poprawia koncentrację
Wdychanie olejku jaśminowego lub nawet wcieranie go w skórę, delikatnie pobudza do działania. Aktywne składniki preparatu zwiększają koncentrację, temperaturę ciała, oraz poprawiają funkcjonowanie mózgu; co jest niezbędne do aktywnego uczenia się i rozwiązywania problemów.
Dodaj parę kropel preparatu do kąpieli. Możesz także wcierać go w skórę po porannym prysznicu, aby udanie zacząć dzień.
Olejek jaśminowy na piękną skórę

Olejek jaśminowy od dawna wykorzystuje się w zabiegach pielęgnujących suchą skórę. Jest powszechnie stosowany w leczeniu egzemy, a także na problemy związane z zapaleniem skóry. Musimy jednak pamiętać, że nie należy aplikować go bezpośrednio na otwarte rany, czy zadrapania, ponieważ może powodować podrażnienia. (Problemy z egzemą? Poczytaj także: Olejek rozmarynowy – skarb natury).
Dla młodych mam
Lecznicza moc jaśminu łagodzi problemy pojawiające się po porodzie, w tym lęk, depresję, bóle mięśni i niską energię. Ekstrakt ułatwia odbudowę równowagi hormonów u kobiety po porodzie. Ponadto, podobnie jak w przypadku olejku z drzewa różanego, stosowanie olejku jaśminowego na skórę zmniejsza czerwone rozstępy i zapobiega powstawaniu blizn.
Działa przeciwskurczowo
Właściwości lecznicze zawarte w olejku z jaśminu zapewniają szybką ulgę od spazmatycznego kaszlu, skurczów, astmy, duszności. Produkt dodatkowo łagodzi skurcze jelit, oraz bóle wywołane skurczami innych części ciała (źródło).
Skuteczny środek uspokajający

Jaśminowy olejek eteryczny uspokaja ciało, umysł i duszę, jednocześnie wywołując pozytywne emocje. Gwarantuje ulgę od lęku, stresu, irytacji, złości, a także depresji. Po trudnym dniu w pracy, zalecamy wykonać sesję aromaterapeutyczną z udziałem esencji z jaśminu, kokosowego olejku bazowego i relaksującej muzyki. Efekt murowany!
Olejek Jaśminowy – przeciwwskazania
Naturalny olejek jaśminowy uważany jest za preparat nietoksyczny, nieuczulający i niedrażniący. Jednak niektóre osoby o wrażliwej skórze, lub z problemami zdrowotnymi, mogą doświadczyć rzadkich reakcji alergicznych. W dodatku, kobiety w ciąży powinny unikać olejku jaśminowego, ponieważ ma on właściwości emmenagogiczne (stymuluje przepływ krwi) i zapobiega lub zmniejsza produkcję mleka. Właściwości emmenagogiczne produktu, które prowadzą do zwiększonego przepływu krwi w okolicy miednicy, mogą powodować komplikacje dla wielu kobiet, dlatego młodym mamom odradzamy stosowania ów ekstraktu.
Pamiętaj, że powyższy artykuł pełni tylko i wyłącznie rolę informacyjną! Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku (w tym olejku eterycznego), radzimy najpierw skonsultować się z lekarzem.