buteleczka olejku eterycznego

Olejek goździkowy: uniwersalny preparat leczniczy

Strona główna » Olejek goździkowy: uniwersalny preparat leczniczy


Ekstrakt eteryczny z goździków powstaje w procesie tłoczenia pąków kwiatowych, rosnących na wiecznie zielonym drzewie o nazwie: Goździkowiec korzenny (znanym także jako: drzewo goździkowe). Olejek goździkowy zawiera dużą ilość minerałów i witamin, dzięki czemu jest uważany za uniwersalny preparat leczniczy. Już w starożytności ceniono goździki za swoje właściwości zdrowotne i produkowano z nich preparaty przeciwbólowe, oraz naturalne kosmetyki. To właśnie w starożytnej Grecji i Rzymie używano goździki do łagodzenia różnego rodzaju bólów, jak bóle zębów, lub do zwalczania nieświeżego oddechu. Naukowa nazwa rośliny to Eugenia caryophyllata, a same goździki otrzymuje się po uprzednim wysuszeniu częściowo rozwiniętych pąków rośliny.

Skąd pochodzi olejek goździkowy?

olejek goździkowy

Olejek goździkowy pochodzi z drzewa goździkowego należącego do rodziny Myrtaceae, które występuje przede wszystkim w rejonach dzisiejszej Indonezji, Sri Lanki, Tanzanii, Madagaskaru i Kenii. Roślinę uprawia się w krajach równikowych o wilgotnym klimacie i wysokich rocznych opadach.

Ze względu na swoje działanie antyseptyczne i pobudzające, naturalny olejek z goździków znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i stomatologii (np. pielęgnacji jamy ustnej). Specyfik służy jako stomatologiczny środek znieczulający, który nie tylko uśmierza bóle zębów, ale również, łagodzi infekcje jamy ustnej i gardła (źródło).

Charakterystyka olejku goździkowego

Olejek goździkowy skrywa w sobie dużą liczbę minerałów wpływających korzystnie na nasze zdrowie. Jego główne składniki to: wapń, kwas solny, witamina C, witamina A, żelazo, fosfor i sód. Sam goździk ma kształt zardzewiałego metalowego „mini gwoździa”, o bardzo przyjemnym zapachu. Powstający z niego olejek eteryczny charakteryzuje się z kolei lekko ciemnym kolorem i bardzo intensywnym aromatem, za który odpowiada substancja o nazwie: eugenol.

Olejek z goździków – właściwości

pachnące goździki

Bohater dzisiejszego artykułu wyróżnia się całą masą leczniczych komponentów. Posiada przede wszystkim właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, antyseptyczne, a w dodatku działa przeciwwirusowo i pobudzająco. Miłośników seksualnych igraszek ucieszy pewnie fakt, że olejek goździkowy spisuje się świetnie także jako afrodyzjak (źródło).

Preparatem można leczyć wiele problemów zdrowotnych, takich jak ból zęba, niestrawność, astma, bóle głowy, stres i toksyny we krwi. Najpowszechniej używa się go jednak do pielęgnacji jamy ustnej. Stąd wiele past do zębów i płynów do płukania ust ma właśnie w swoim składzie wyciąg z goździków.

Olejek goździkowy na włosy

Składniki pielęgnujące goździków, pozytywnie wpływają na wygląd włosów, oczyszczając je i usuwając wszelkie toksyny ze skóry głowy. Poza tym, produkt wzmacnia mieszki włosowe, zapobiegając tym samym wypadaniu włosów. Opracowanie domowego preparatu zapobiegającego wypadaniu włosów wcale nie jest trudne. Jeśli masz w kuchni goździki, wystarczy zmielić kilka z nich razem ze średniej wielkości pomidorem, a następnie nałożyć preparat na włosy i delikatnie wmasować. Po około 20 minutach należy skórę głowy spłukać dużą ilością wody. Czynność powtarzaj codziennie przez minimum 2 tygodnie.

Korzyści dla skóry

Podobnie jak olejek rozmarynowy, również i esencja z goździków to produkt antybakteryjny, który pielęgnuje skórę, eliminując występujące na niej niebezpieczne bakterie. Olejek goździkowy usuwa bakterie Ecoli, które odpowiedzialne są za trądzik, a także tzw. Pseudomonas aeruginosa, które z kolei powodują zapalenie płuc.

Jednym z naturalnych środków stosowanych w walce z trądzikiem jest preparat łączący 3 krople olejku goździkowego, 1 kroplę olejku z drzewa herbacianego i około 2 łyżeczek miodu. Taki środek możemy stosować codziennie przez okres 7 dni, nakładając go na twarz. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem starannie ją umyć.

Na bóle zębów

Jak już pisaliśmy wcześniej, jednym z podstawowych „zadań” olejku z goździków jest ochrona przed różnymi chorobami jamy ustnej. Dzięki zawartości eugenolu (substancja używana w stomatologii), specyfik skutecznie uśmierza bóle zębów i wrażliwych dziąseł, a poza tym, znajduje zastosowanie w walce z owrzodzeniem jamy ustnej.

Jeśli męczy Cię ból zęba, nałóż niewielką ilość olejku goździkowego na wacik, a następnie przyłóż do bolącego miejsca. Powtarzaj czynność 2 razy codziennie przez maksymalnie 5 dni. Jeśli po tym czasie ból nie przejdzie, należy udać się niezwłocznie do dentysty.

Olejek goździkowy i ciąża

Chociaż olejek goździkowy posiada wiele walorów dla ludzkiego organizmu, nie powinny używać go kobiety (głównie w pierwszych miesiącach) w ciąży. Jest tak dlatego, ponieważ olejek goździkowy to silny środek eteryczny, a jego stosowanie może zwiększyć ryzyko poronienia (źródło). Jeśli oczekujesz dziecka, należy skonsultować się z lekarzem przed jakąkolwiek aplikacją tego olejku eterycznego.

Kosmetyczne właściwości olejku z goździków

Wiemy już, że eteryczny olejek z goździków znajduje zastosowanie zarówno w stomatologii, jak i w kosmetyce. Poniżej przedstawiamy Wam dodatkowe właściwości tego preparatu:

  • Ochrona skóry: pomaga leczyć wiele typowych problemów skóry, takich jak trądzik, brodawki, zwiotczenie niektórych obszarów ciała i zmarszczki.
  • Perfum: ponieważ pięknie pachnie, w połączeniu z perfumami, tworzy fantastyczny i długotrwały aromat, który na długo unosi się w powietrzu.
  • Aromaterapia: dodaj kilka kropli olejku goździkowego do dyfuzora aromaterapii, aby cieszyć się relaksującą atmosferą po ciężkim dniu w pracy.
  • Mydła: mydło z zawartością ekstraktu goździkowego to praktyczny sposób na poprawę stanu skóry.
  • Masaż: olejek eteryczny z goździków (podobnie jak środek eteryczny z eukaliptusa) znajduje szerokie zastosowanie w świecie relaksująco-leczniczych masażów.

Olejek goździkowy na owady

Wszyscy dobrze wiemy, że owady, a zwłaszcza komary, potrafią być bardzo uciążliwe w upalne letnie noce. Z pomocą przychodzą nam jednak łatwo dostępne produkty w supermarketach, które niestety często są toksyczne i powodują podrażnienia skóry. Jest na to rozwiązanie! Sam przygotuj preparat z naturalnych składników, który odstraszy insekty. Wystarczy, że wymieszasz 5 kropelek olejku goździkowego razem z 5 kroplami olejku z drzewa herbacianego oraz 5 kroplami olejku lawendowego z 30 mililitrami oleju neem. Następnie nałóż cienką warstwę otrzymanego preparatu na skórę i pozostaw aż się wchłonie. W ten sposób uwolnisz się od irytujących ukąszeń owadów.

Właściwości antybakteryjne olejku goździkowego

Dzięki swoim właściwościom, specyfik świetnie zwalcza różnego rodzaju bakterie, oraz pomaga w gojeniu się ran. Dlatego też, olejek goździkowy uważany jest za uniwersalny środek, który jest w stanie uwolnić nas od wielu problemów zdrowotnych (źródło). Poniżej przedstawiamy niektóre z zastosowań preparatu:

  • Infekcje pochwy: Antybakteryjne działanie olejku goździkowego może wyeliminować wiele infekcji pochwy, szczególnie wywołanych przez Candida albicans. Pochwę należy myć preparatem składającym się z około 5 kropli olejku goździkowego na 1 litr wody.
  • Grzyby: Stopę atlety, grzybicę palców rąk i paznokci można leczyć olejem goździkowym. Wystarczy, że na 1 litr wody dodasz kilka kropel specyfiku, a następnie za pomocą gazy przemyjesz chore miejsca. Czynność powtarzaj przez okres kilku dni.
  • Skaleczenia: Właściwości antybakteryjne olejku goździkowego eliminują wszelkiego rodzaju bakterie, które odpowiedzialne są za infekcje. Dodatkowo, specyfik sprzyja gojeniu się ran.

Olejek goździkowy do masażu

Jeśli jesteś narażony na częste sytuacje stresujące w życiu, Twój organizm będzie stale wytwarzał kortyzol – tzw. hormon stresu. Nadmiar kortyzolu może być groźny dla zdrowia, a relaksujący masaż z pewnością pomoże złagodzić stany napięcia spowodowane stresem. Ale to nie wszystko. Aplikując naturalny preparat eteryczny z goździków na skórę i wykonując masaż, pobudzisz zmysły i doświadczysz uczucia ulgi.

Jedną z wielu zalet olejku goździkowego to fakt, że można go łączyć z innymi olejkami eterycznymi, w tym bazylią, rozmarynem, różą, cynamonem, grejpfrutem, cytryną, miętą, pomarańczą, gałką muszkatołową, lawendą i geranium. A następnie wykorzystać do relaksacyjnych masażów, bądź do zabiegów aromaterapeutycznych.

Przeciwwskazania

Olejek goździkowy może powodować podrażnienia, jeśli jest stosowany bezpośrednio na skórę w skoncentrowanej formie. Dlatego, przed użyciem należy rozrobić go z takimi olejkami nośnikowymi jak: oliwa z oliwek, olejek kokosowy i olejek joboba. Ponadto, preparatu nie należy pozostawiać na skórze bez wcierania przez długi okres czasu, ponieważ ze względu na wysoką zawartość eugenolu może powodować różnego rodzaju podrażnienia. Jeśli stosujesz produkt po raz pierwszy, zacznij od bardzo małych dawek, aby zapobiec ewentualnej reakcji alergicznej na eugenol. Dzieci poniżej 6 roku życia nie powinny używać tego olejku, a tym bardziej kobiety w ciąży.

Niektórzy twierdzą, że aby rzucić palenie papierosów tytoniowych, należy regularnie palić papierosy z zawartością goździków. Jest to jednak mit i nie należy tego robić, ponieważ może okazać się to bardziej szkodliwe niż zwykły papieros.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry