Olejek geraniowy: przeciwdepresyjny i antyseptyczny

Strona główna » Olejek geraniowy: przeciwdepresyjny i antyseptyczny


Olejek geraniowy otrzymuje się w wyniku destylacji parą wodną liści Pelargonii (Pelargonium graveolens) – rośliny pochodzącej z Republiki Południowej Afryki. Generalnie, ekstrakt z geranium to produkt nietoksyczny, niedrażniący i nieuczulający, a jego właściwości terapeutyczne działają antydepresyjnie i antyseptycznie. W przeszłości, lecznicze składniki tego eterycznego preparatu były już doceniane przez rodowitych mieszkańców Afryki, którzy stosowali go do kuracji wielu schorzeń.

olejek geraniowy

Dzisiaj, olejek geranium wytwarza się w wielu regionach świata, w tym w Europie i Azji. Istnieje cały szereg odmian i szczepów pelargonii, z której to kwiatów produkuje się ten naturalny specyfik. Każda odmiana różni się zapachem, ale jest prawie identyczna pod względem składu, właściwości i zastosowań.

Podobnie jak dobrze już nam znany: olejek z drzewa różanego, bądź olejek kokosowy, również i olejek geraniowy stosuje się do produkcji perfum i naturalnych kosmetyków. Ze względu na wiele korzyści zdrowotnych, nasz bohater jest także używany w leczniczych sesjach aromaterapeutycznych. Z powodzeniem stosuje się go w terapiach poprawiających zdrowie fizyczne i emocjonalne.

Olejek geraniowy – właściwości i zastosowanie

Eteryczny olejek geranium posiada właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i ściągające. Dlatego też, stosuje się go w leczeniu trądziku, stanów zapalnych skóry, łagodzeniu niepokoju i równoważeniu hormonów. Poniżej przedstawiamy najczęstsze zastosowanie specyfiku:

Trądzik i stany zapalne skóry

Badania z 2017 roku wykonane przez National Center for Biotechnology Information dowodzą, że ze względu na swoje właściwości, olejek geraniowy pomaga w leczeniu wyprysków, trądziku, podrażnień, a nawet infekcji skórnych. Właściwości przeciwzapalne ekstraktu z geranium powodują, że produkt świetnie nadaje się do zwalczania stanów zapalnych (głównie skóry).

Olejek geranium na obrzęki

Badanie przeprowadzone na zwierzętach przez Trusted Source wykazało, że właściwości przeciwzapalne olejku eterycznego z geranium łagodzą obrzęki nóg i stóp.

Pomaga zredukować zmarszczki

Olejek geraniowy znakomicie spisuje się w dermatologii. Posiada właściwości przeciwzmarszczkowe, a w dodatku pielęgnuje suchą skórę. Poza tym, spowalnia efekty starzenia się, napinając skórę twarzy i odżywiając ją.

Dodaj dwie krople ekstraktu do Twojego balsamu do twarzy, a następnie nakładaj go dwa razy dziennie. Po kilku tygodniach powinniśmy zauważyć pierwsze pozytywne efekty terapii.

Olejek geraniowy zwalcza infekcje

Badania wykazały, że olejek geraniowy posiada silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze (źródło). Dlatego też, stosuje się go do zwalczania przeróżnych infekcji skórnych.

Aby zapobiec infekcji, aplikuj (2 razy dziennie) dwie krople preparatu razem z olejkiem nośnikowym na dotknięty obszar, np. skaleczenie lub ranę. Ekstrakt z geranium można stosować na grzybicę stóp, na tzw „stopę atlety„. Jeśli cierpisz na tą przypadłość, dodaj 10 kropli olejku geraniowego do miski z ciepłą wodą i solą morską, następnie mocz nogi dwa razy dziennie przez około 10 dni. (Problemy z grzybicą stóp? Przeczytaj także: Olejek goździkowy – na grzybicę)

Zmniejsza lęk i depresję

Olejek geraniowy pomaga poprawić samopoczucie, przez co pozytywnie wpływa na nasz stan psychiczny. Wiedzą o tym osoby cierpiące na depresję, stosujące ów preparat, który ponadto łagodzi uczucia lęku, smutku i złości. Nic w tym dziwnego, ponieważ słodko-kwiatowy zapach preparatu uspokaja; odpręża ciało i umysł. Badania z 2015 roku demonstrują nawet, że kwiat pelargonii jest w stanie zmniejszyć niepokój kobiet podczas porodu (źródło). Informują one także, że wyciąg z pelargonii, stosowany w sesjach aromaterapeutycznych, jest w stanie złagodzić stany depresyjne u kobiet po menopauzie.

Naturalny preparat na odchudzanie

Zrzucenie kilku zbędnych kilogramów wagi wcale nie musi być znowu takie uciążliwe. Odpowiednio zbalansowana dieta i ćwiczenia fizyczne na pewno pomogą usunąć zbędny tłuszcz z niektórych problematycznych obszarów ciała, takich jak ramiona, uda i brzuch.

Użycie olejku geraniowego może okazać się świetnym pomysłem również do walki z nadwagą. Preparat eteryczny zawiera substancje moczopędne, które stymulują układ limfatyczny, eliminując nadmiar wody z organizmu.

Olejek geraniowy na owady

Ekstrakt eteryczny z geranium skutecznie odstrasza owady (w tym komary). Dlatego też, używa się go do produkcji naturalnych środków odstraszających tych niepożądanych gości w naszych domach. (Problemy z komarami w domu? Przeczytaj także: Olejek Cedrowy – szeroki wachlarz zastosowań).

Aby stworzyć własny środek odstraszający owady, zmieszaj olejek geraniowy z wodą i spryskaj nim ciało. Jest to znacznie bezpieczniejszy sposób, niż kupne spraye pełne chemikaliów. Otrzymanym preparatem spryskaj miejsca, którymi owady dostają się do Twojego domu. W taki oto naturalny sposób utemperujesz niechciane wizyty.

Jak stosować olejek geraniowy?

olejek z geranium

Eteryczny olejek geraniowy jest szczególnie pomocny na suche włosy, a także na skórę głowy i łupież. Poniżej przedstawiamy przepis na odżywkę do włosów, którą sam przygotujesz w zaciszu Twojego domu.

Domowa odżywka z olejkiem geraniowym

Ten domowy przepis na odżywkę jest niesamowity, ponieważ nie tylko nawilża włosy, ale także pomaga przywrócić im ich naturalne pH. Rezultatem są miękkie, odżywione i zdrowe włosy. Poniżej przedstawiamy przepis na domową odżywkę do włosów z olejkiem z geranium (źródło):

Składniki:

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 2 łyżki octu jabłkowego
  • 5 kropli olejku eterycznego z geranium
  • 3 krople olejku kokosowego
  • 2 krople olejku jojoba

Przygotowanie:

  • Wymieszaj składniki w butelce z rozpylaczem o pojemności 250 ml
  • Przed użyciem wstrząśnij butelką, a następnie spryskaj włosy
  • Pozostaw na włosach na około 5 minut, a następnie spłucz

Przeciwwskazania

Nie wykryto, aby olejek geraniowy wywoływał jakiekolwiek niepożądane objawy u osób, które go używają. Jednak przed zastosowaniem na skórę należy rozcieńczyć go z olejkiem nośnym, aby w ten sposób uniknąć ewentualnych reakcji alergicznych. Ponadto, nie zaleca się stosowania ekstraktu u dzieci poniżej szóstego roku życia, a osoby dorosłe, nie powinny się nim kurować dłużej niż trzy tygodnie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry