10 zastosowań olejku eukaliptusowego

Strona główna » 10 zastosowań olejku eukaliptusowego


Olejek eukaliptusowy z australijskiego drzewa Eucalyptus Globulus ma zaskakująco długą listę zastosowań. Rodowici Australijczycy przez wieki używali go do leczenia ran i grzybicy stóp. Traktowali go również jako skuteczny lek przeciwgorączkowy, a także jako środek wykrztuśny.

Bez wątpienia, ten eukaliptusowy specyfik powinien stanowić wyposażenie każdej domowej apteczki, ponieważ jest to produkt uniwersalny i niedrogi. Odkryj jego wszystkie możliwe zastosowania poniżej.

Olejek eukaliptusowy – zastosowanie

olejek eukaliptusowy

Olejek eteryczny z eukaliptusa stosowany jest przede wszystkim przy przeziębieniach lub chorobach układu oddechowego, chociaż jego zastosowanie jest dużo szersze. Jak już wspomnieliśmy, odkrycie właściwości leczniczych olejku eukaliptusowego zawdzięczamy rdzennym mieszkańcom Australii, którzy od wieków uważali go za panaceum, stosując przede wszystkim w leczeniu malarii i gorączki. Dawni Aborygeni przygotowywali okłady z liści eukaliptusa lecząc tym samym rany i infekcje nabyte podczas polowań. Z czasem roślina zawitała do Europy, w której to jej ekstrakt stosowano do leczenia zapaleń oskrzeli, kaszlu, przeziębienia, astmy i grypy. Olejek z eukaliptusa był również stosowany jako środek antyseptyczny w walce z infekcjami, ranach i użądleniach. Obecnie preparat wytwarza się poprzez destylację liści i pąków eukaliptusa, a jego esencję charakteryzuje świeży, delikatny, drzewno-balsamiczny zapach.

1. Odblokowuje nos

  • Aby udrożnić nos, dodaj 10 kropli olejku eterycznego z eukaliptusa do miski z gorącą wodą, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj powstałą parę przez kilka minut. Po kilku chwilach zauważysz dużą ulgę.
  • Jeśli jesteś jedną z tych osób, które cierpią na nocny dyskomfort związany z suchością nosa i chciałbyś zapewnić sobie lepszy wypoczynek, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Zaimpregnuj gazę kilkoma kroplami tego ekstraktu eterycznego i zostaw go na stoliku nocnym obok łóżka.
  • Interesującym rozwiązaniem jest dodanie kilku kropli olejku eukaliptusowego do np. olejku jojoba, migdałowego, czy esencji z awokado). Taki preparat możemy użyć do masowania klatki piersiowej w celu złagodzenia zatorów oddechowych, czy innych problemów związanych z układem oddechowym.

2. Olejek eukaliptusowy łagodzi kaszel

  • Eukaliptol – aktywny składnik olejku eukaliptusowego pomaga w walce z męczącym mokrym kaszlem. Inhalacja z wykorzystaniem olejku z eukaliptusa to skuteczna metoda rozrzedzania śluzu, która także pomaga wydalić go z organizmu.
  • Preparat skutecznie łagodzi kaszel. Wystarczy w ciągu 3-5 dni regularnie wcierać ekstrakt w klatkę piersiową, wcześniej rozcieńczając go z innym olejkiem eterycznym.

3. Dezynfekuje mieszkanie

  • Oprócz świeżego aromatu, olejek eukaliptusowy charakteryzuje się ważnymi właściwościami antybakteryjnymi. Ciekawym pomysłem jest dodanie kilku kropli specyfiku do naszych środków czyszczących. W ten sposób wykorzystamy niezwykłe właściwości dezynfekujące olejku.

4. Chroni dziąsła i czyści zęby

  • Olejek z eukaliptusa działa antybakteryjnie i świetnie się nadaje do usuwania zarazków z jamy ustnej, redukowania płytki nazębnej i zwalczania chorób dziąseł. Kilka kropli esencji rozpuszczonej w wodzie posłuży jako płyn do płukania ust i zapewni nam świeży oddech (zawsze uważaj, aby nie połknąć produktu).
  • Możemy również zrobić własną, domową pastę do zębów. Będziemy do tego potrzebowali zwykłą pastę do zębów, oraz olejek eukaliptusowy. Przepis jest następujący:

6 łyżek oleju kokosowego
6 łyżek sody oczyszczonej
25 kropli olejku eukaliptusowego
1 łyżka proszku stevia

Wymieszaj wszystkie składniki w pojemniku, aż uzyskasz kremową konsystencję. Przechowuj w szklanym słoiku.

5. Łagodzi zmęczone lub bolące mięśnie

  • Masaż relaksacyjny olejkiem kokosowym, lub migdałowym, do którego dodamy kilka kropli olejku eukaliptusowego, złagodzi dyskomfort obolałych mięśni po nadmiernym wysiłku fizycznym.

6. Olejek eukaliptusowy – dba o włosy i skórę głowy

  • Kilka kropel olejku eukaliptusowego zmieszanego z olejkiem kokosowym świetnie nawilża włosy i zarazem odżywia skórę głowy. Tak przygotowany produkt skutecznie zmniejsza dyskomfort spowodowany swędzeniem skóry. A poza tym, może być również stosowany przez osoby, które walczą z problemem łupieżu i podrażnieniami z powodu nadmiernej suchości skóry.
  • Jego właściwości przeciwbakteryjne i grzybobójcze pomagają zwalczać wszy.

7. Środek odstraszający owady

  • Specyfik nie zawiera potencjalnie niebezpiecznych dla ludzi chemikaliów występujących w komercyjnych środkach owadobójczych. Owady nie lubią intensywnych zapachów, przez co olejek eteryczny z eukaliptusa idealnie spełnia swoją rolę odstraszacza np. komarów. Wśród najskuteczniejszych olejków eterycznych odstraszających uciążliwe owady, oprócz olejku eukaliptusowego, wyróżniamy także: ekstrakty z: cytroneli, cedru, rozmarynu, drzewa herbacianego, bergamotki, olejku z mięty pieprzowej.

8. Olejek eukaliptusowy pomaga podczas gorączki

  • W przypadku podwyższonej temperatury, uczucie dyskomfortu może złagodzić gaza namoczona w wodzie z kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego nałożonego na czoło, kostki i pachy.

9. Środek antyseptyczny na małe rany

  • Właściwości antybakteryjne i antyseptyczne olejku eukaliptusowego sprawiają, że jest on skutecznym środkiem na drobne rany, skaleczenia, oparzenia i ukąszenia owadów. Oprócz przyspieszenia gojenia się ran, produkt działa także uspokajająco na ból i dyskomfort w okolicy skaleczenia. Olejek eukaliptusowy należy zawsze rozcieńczać z innym preparatem. Ponadto, nigdy nie należy go nakładać bezpośrednio na skórę, ponieważ może ją podrażnić.

10. Aromaterapia

  • Olejek eteryczny z eukaliptusa doskonale nadaje się podczas domowych zabiegów. Domowa aromaterapia z użyciem tego orzeźwiającego specyfiku silnie pobudza nasze zmysły i daje chęci do działania.
  • Ekstrakt ten ponadto pomaga zachować koncentrację i wysoki poziomu energii.
  • W pochmurne lub ponure dni wygodnie jest dodać olejek do dyfuzora aromaterapii, aby oczyścić tym samym nasz umysł i podnieść na duchu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry