Olejek cynamonowy – 9 zastosowań dla zdrowia

Strona główna » Olejek cynamonowy – 9 zastosowań dla zdrowia


Miał@ś już okazję poznać olejek cynamonowy i jego zastosowanie? Jeśli nie, to w tym artykule dowiesz się więcej o jego wspaniałych właściwościach. Zacznijmy od tego, że specyfik jest dużo mniej znany wśród zwolenników naturalnych form leczenia od np. olejku lawendowego, eukaliptusowego, czy bergamotki. A szkoda, ponieważ nie tylko pięknie pachnie, ale przede wszystkim, cechuje się wybitnymi właściwościami leczniczymi.

olejek cynamonowy

Eteryczny olejek cynamonowy pochodzi (jak sama nazwa wskazuje) z cynamonowca cejlońskiego (Cinnamomum zeylanicum Nee), rosnącego w rejonach tropikalnych i równikowych (Sri Lanka, Indie, Chiny, Brazylia, Karaiby). Z kory tego wiecznie zielonego drzewa osiągającego do 10 metrów wysokości, powstaje także bardzo dobrze znana nam przyprawa: Cynamon – chętnie używana w kuchni, chociażby do wypieków ciast.

Olejek cynamonowy pozyskuje się z kory i z liści cynamonowca metodą destylacji parą wodną. W taki oto sposób powstaje 100% naturalny bio preparat o wysokiej zawartości eugenolu (substancji o silnym działaniu antyseptycznym). Eugenol, to związek chemiczny, który znajduje szerokie zastosowanie w produkcji naturalnych kosmetyków, wyrobów farmaceutycznych, past do zębów, a nawet w stomatologii.

Olejek cynamonowy – właściwości

Ze względu na działanie rozgrzewające i pobudzające, eteryczny wyciąg z cynamonu szczególnie doceniają osoby zajmujące się na co dzień różnego rodzaju zabiegami fizjoterapeutycznymi, jak na przykład masaż. W kontakcie ze skórą, specyfik nie tylko doskonale ją nawilża, ale także działa jako afrodyzjak, zwiększając libido zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Odprężające masaże to jednak nie wszystko. Dzięki silnym właściwościom przeciwzapalnym i ściągającym, olejek cynamonowy znajduje zastosowanie także na wiele innych problemów zdrowotnych, które przedstawiamy poniżej:

1. Przeziębienie i stany zapalne

Ponieważ ten rozgrzewający olejek to doskonały środek antyseptyczny i przeciwwirusowy, używa się go w walce z przeziębieniem, na katar, kaszel i przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Preparat możesz dodać do kominka aromaterapeutycznego i/lub do kąpieli. Świetnie sprawdzi się także jako dodatek do masażu i do zabiegów inhalacyjnych w domowym zaciszu. Pamiętaj, że olejek z cynamonu to jeden z najsilniejszych antyseptyków stosowanych w aromaterapii. Zatem należy go zawsze rozcieńczać z olejkiem nośnym, przed nałożeniem na skórę.

2. Naturalny odświeżacz powietrza

Zapach cynamonu Cyber WOW zapewni przyjemny klimat w każdym domu, promując równocześnie spokój i relaks. Dodatkowo, aromat z cynamonowca, podobnie jak chociażby olejek paczulowy, odstrasza owady (przede wszystkim komary). W aromaterapii, specyfik można śmiało mieszać z innymi zapachami eterycznymi, które najbardziej nam odpowiadają. Aby samemu stworzyć domowy odświeżacz powietrza o bożonarodzeniowym aromacie, do dyfuzora aromaterapeutycznego dodaj:

3. Olejek cynamonowy na cellulit

olejek cynamonowy na cellulit

Ten naturalny olejek eteryczny, użyty w masażu, znakomicie spisze się w walce z cellulitem. Specyfik jest bardzo skoncentrowany; działa antyseptycznie i antybakteryjnie. Przed nałożeniem na skórę, zalecamy jednak rozcieńczyć go z olejkiem roślinnym. Olejek cynamonowy działa tonizująco, pobudza krążenie, uelastycznia, nawilża skórę, a także pomaga pozbyć się toksyn z organizmu odpowiedzialnych za cellulit i obrzęki.

4. Poprawia samopoczucie i koncentrację

Dzięki specyficznej i przyjemnej woni, esencje z cynamonowca wykorzystuje się do produkcji perfum i kosmetyków pielęgnacyjnych. Samo rozpylenie preparatu w pokoju poprawi samopoczucie, zrelaksuje i pozytywnie wpłynie na koncentrację. Jego aktywne związki zwiększają aktywność mózgu, usprawniają zapamiętywanie, a jednocześnie relaksują, łagodząc tym samym stany lękowe.

5. Przeciw bólom menstruacyjnym

Cynamon to świetna przyprawa na każdy rodzaj bólu, w tym na te menstruacyjne. W czasie tych uciążliwych dni, radzimy dodawać go do spożywanych posiłków i pić herbatę cynamonową. Aby jednak zwiększyć działanie specyfiku, możesz również masować podbrzusze eterycznym olejkiem z cynamonu. (Bolesne miesiączkowanie? Przeczytaj także: Olejek z oregano na bóle menstruacyjne).

6. Olejek cynamonowy na trawienie

Nasz dzisiejszy bohater to świetny antyseptyk, który pozytywnie wpływa na trawienie: łagodzi wzdęcia i powstrzymuje biegunkę. Przed spożyciem, należy jednak skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Olejek cynamonowy pomaga w nieżytach przewodu pokarmowego, a dzięki organicznemu związkowi chemicznemu, o nazwie: aldehyd cynamonowy, może zapobiegać chorobom nowotworowym przewodu pokarmowego (w tym jelit) (źródło).

7. Na choroby serca

Cynamon pomaga kontrolować poziom złego cholesterolu (LDL), trójglicerydów, a także wspomaga obniżyć ciśnienie krwi. Dlatego też, częsta konsumpcja produktów z jego zawartością pod każdą postacią zmniejsza ryzyko chorób serca, nadciśnienia i chorób wieńcowych (źródło).

Idealnym pomysłem jest spożywanie cynamonu profilaktycznie, ponieważ jak wszyscy wiemy – lepiej zapobiegać, niż leczyć :). Eteryczny olejek cynamonowy można aplikować zarówno na skórę, w aromaterapii, jak i doustnie. Przed spożyciem produktu, konieczna będzie jednak konsultacja z lekarzem. Pamiętaj, że specyfik jest silnie skoncentrowany, zatem przed użyciem, należy wymieszać go z olejem nośnym: olejkiem bazowym z kokosa, bądź z oliwką z oliwek.

8. Przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy

Ze względu na wybitne właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, olejek eteryczny z cynamonu może być stosowany jako naturalny produkt wzmacniający układ immunologiczny. Użyty w aromaterapii, inhalacji, lub na skórę, powstrzymuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za różnego rodzaju choroby. Dodaj 2-3 krople olejku cynamonowego do 1 mililitra olejku migdałowego i użyj do masażu chorych miejsc, aby przyspieszyć gojenie się ran, oparzeń, oraz odcisków.

9. Olejek cynamonowy dla zdrowej jamy ustnej

Wyciąg z cynamonu to doskonały środek antyseptyczny, dlatego też (analogicznie do olejku eterycznego z eukaliptusa), wykorzystuje się go do produkcji past do mycia zębów, oraz gum do żucia odświeżających oddech.

Przeciwwskazania

Miej na uwadze, że olejek cynamonowy jest bardzo silnie skondensowany i w wielu przypadkach może wywoływać podrażnienia skórne. Ponadto, specyfik może prowokować u niektórych osób reakcje alergiczne. Jak większość olejów eterycznych, również i ten o zapachu cynamonu nie powinien być używany przez kobiety w ciąży, ani dzieci poniżej 6 roku życia. Przed stosowaniem doustnym, koniecznie zapytaj o opinie lekarza, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry