Olejek cedrowy: szeroki wachlarz zastosowań

Strona główna » Olejek cedrowy: szeroki wachlarz zastosowań


Olejek cedrowy charakteryzuje się nie tylko mocnym, przyjemnym aromatem, który wspiera witalność organizmu i odpowiada za nasze dobre samopoczucie. Posiada on również szeroki wachlarz zastosowań leczniczych. Zalety i przeznaczenie tego preparatu eterycznego są uniwersalne. Dzięki niemu poprawisz niedoskonałości skóry, odstraszysz owady lub odzyskasz witalność po ciężkim treningu fizycznym. Aromatyczny olejek cedrowy możesz stosować jako naturalny kosmetyk bezpośrednio na skórę, lub delektując się domową aromaterapią, dodając go do dyfuzora.

Olejek cedrowy – zastosowania i korzyści

olejek cedrowy

Naturalny olejek cedrowy wspiera równowagę emocjonalną, przez co śmiało można go stosować w sesjach aromaterapii w zaciszu domu po ciężkim i stresującym dniu. Ekstrakt działa uspokajająco zarówno na umysł, jak i na ciało. Wystarczy tylko dodać 3-4 krople do domowego dyfuzora i już możemy się cieszyć jego relaksującymi właściwościami.

Olejek cedrowy zapewnia witalność

Jeśli chcesz poprawić samopoczucie, olejek cedrowy zapewni Ci dodatkowy zastrzyk witalności i świeżości przed treningiem. Ponieważ wyciąg pomaga odzyskać dobre samopoczucie i radość ducha, dlatego powinien towarzyszyć nam przy każdej aktywności fizycznej. Przed następnym treningiem, zrób sobie masaż klatki piersiowej z użyciem 2-3 kropli tego specyfiku, a w ten sposób pobudzisz ciało do większej aktywności.

Pielęgnuje skórę

Czy wiesz, że podobnie jak olejek eteryczny z drzewa herbacianego, wiele osób stosuje olej cedrowy do pielęgnacji skóry ze względu na jego właściwości oczyszczające? Możesz z łatwością stosować go do codziennej pielęgnacji skóry twarzy, dodając jedną lub dwie krople preparatu do kremu nawilżającego. Oczyszczające właściwości olejku znacznie przyspieszają walkę z uciążliwymi wypryskami i trądzikiem.

Olejek cedrowy na górne drogi oddechowe

Następnym powodem dla którego warto stosować olej eteryczny z cedru jest jego pozytywne oddziaływanie na górne drogi oddechowe. Podobnie jak olejek eteryczny z eukaliptusa, również i ten z cedru spisuje się znakomicie w zwalczaniu kataru, kaszlu i ogólnych stanów przeziębienia. Ze względu na właściwości dezynfekujące składników cydru, w przeszłości budowano z niego świątynie. W związku z tym, osoby uczęszczające do nich na modlitwę, bezwiednie leczyły się z chorób górnych dróg oddechowych i przeziębień.

Odstrasza owady

Skład chemiczny olejku cedrowego sprawia, że ​​środek ten skutecznie odstrasza owady, głównie w okresie letnim. Aby trzymać uciążliwe komary i inne insekty z daleka, możesz stworzyć własny środek odstraszający. Po prostu wymieszaj na ręce 2 krople olejku eterycznego z cedru z 8 kroplami olejku kokosowego i nanieś na skórę.

Olejek cedrowy pomoże Ci się zrelaksować

Wiadomo, że olej cedrowy sprzyja relaksacji i dlatego może być używany w walce z napięciem i poddenerwowaniem. Kiedy odczuwasz niepokój wywołany stresującymi sytuacjami życiowymi, zrób sobie inhalacje wyciągiem z drzewa cedrowego, aby w ten sposób uspokoić zmysły.

Przywraca pewność siebie i poczucie własnej wartości

Rozpylenie olejku cedrowego w domu, biurze lub miejscu pracy, sprawi, że poczujemy się bardziej pewni siebie. Ciepły, ziołowy aromat produktu stymuluje zmysły i przywraca dobre samopoczucie. Aby przeprowadzić samodzielną aromaterapię w domu, rozpuść dwie krople specyfiku z dwoma kroplami olejku Wintergreen (Golteria) w dowolnym dyfuzorze.

Opis rośliny

Na świecie istnieje wiele rodzajów iglastych drzew cedrowych. Wiecznie zielone, należące de rodziny cyprysów, tolerują większość gleb. Drzewa cedrowe ponadto wytrzymują ekstremalne warunki klimatyczne, w których temperatury sięgają poniżej – 20 stopni celcjusza. W zależności od warunków glebowych drzewo osiąga od 5 do 30 metrów wysokości.

Niektóre drzewa cedrowe dożywają nawet 900 lat, a ich drewno pochodzi z gatunku Juniperus virginiana, lepiej znanego jako cedr czerwony. Cedr czerwony to z kolei rodzaj jałowca, charakteryzujący się bardzo aromatycznym zapachem, dzięki czemu doskonale nadaje się do produkcji olejków eterycznych.

Bogata historia

Olejek eteryczny z cedru już od dawien dawna był używany do zwalczania stanów depresji i lęków. Uważa się, że Cedr Libanu jest jednym z pierwszych olejków eterycznych pozyskanych z drzewa cedrowego. Już Sumerowie uważali drzewo cedrowe za Drzewo Życia, a pozyskiwany z niego olej, za produkt o wybitnych właściwościach. Starożytne plemiona wierzyły, że Bóg włada energią kosmosu zawartą w cedrze i przydziela ją tym, którzy są godni mocy, wielkości i nieśmiertelności. Warto dodać, że Egipcjanie stosowali preparat do swoich rytuałów balsamowania. Z kolei Fenicjanie i Asyryjczycy używali cedru do budowy flot statków.

Preparaty dobrze mieszające się z olejem cedrowym

Olejek cedrowy to przede wszystkim zapach, który charakteryzuje się wyraźnymi leśnymi akcentami. Ze względu właśnie na swoje właściwości, ekstrakt cedrowy dobrze komponuje się z olejkami ziołowymi (szałwia), olejkami drzewnymi (cyprys), a nawet innymi ostrymi olejkami eterycznymi (kadzidłowiec). Poza tym Cedr dobrze pasuje jako dodatek do bergamotki, cynamonu, cytryny, paczuli, drzewa sandałowego, tymianku i wetiwery.

Przeciwwskazania

Jeśli masz wrażliwą skórę lub chcesz uniknąć jakiejkolwiek możliwości podrażnienia, rozcieńcz kroplę cedru w czterech kroplach olejku kokosowego, przed nałożeniem na skórę. Zalecamy również przeprowadzenie małego testu w domu. Nałóż kroplę olejku cedrowego na nadgarstek i odczekaj kilka godzin. Jeśli po tym okresie czasu nie wystąpi żadne zaczerwienienie, będzie to oznaczać, że prawdopodobnie możesz stosować olejek bez obaw o ewentualne problemy alergiczne. A jeśli chcesz być pewny na 100%, że specyfik nie wyrządzi Ci żadnych przykrości alergicznych, polecamy skonsultować się z dermatologiem.

Pamiętaj, aby nie pozostawiać olejków eterycznych w zasięgu dzieci. W okresie ciąży, laktacji lub jakiegokolwiek leczenia specjalistycznego, przed użyciem olejków aromatycznych w jakiejkolwiek formie, skonsultuj się z lekarzem specjalistą.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry