Olejek bazyliowy to preparat pozyskiwany z królowej ziół – Bazylii, charakteryzujący się wieloma właściwościami leczniczymi. Chociaż specyfik nie należy do najpopularniejszych olejków eterycznych na świecie, to zdecydowanie zasługuje na uznanie, chociażby za swoje obszerne zastosowanie w lecznictwie naturalnym.
Eteryczny olejek z bazylii otrzymuje się z liści krzewu o nazwie: bazylia pospolita (Ocimum basilicum), które to od niepamiętnych czasów używa się do celów kulinarnych, leczniczych i ozdobnych. Łacińska nazwa rośliny została zaczerpnięta od greckiego słowa okimoin (pachnąć), oraz łacińskiego basilicum (koronny, bądź królewski), a sama krzewina pochodzi z regionów Indii i Sri Lanki, w których to przez wieki była wykorzystywana do dekoracji ołtarzy w czasie uroczystych obrzędów religijnych.
Spis Treści
Zastosowanie Bazylii

Wszyscy znamy bazylię, głównie ze względu na jej kulinarne zastosowanie i oryginalny zapach. Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu delektował się tzw. pesto – pysznym sosem do makaronów, albo sałatką Caprese z mozzarellą, pomidorami i listkami bazylii?
Ale kuchnia to nie jedyne miejsce, w którym „spotykamy” bohaterkę niniejszego artykułu. Wiadomym jest, że bazylia w ogrodzie to znakomity sposób na odstraszenie różnych owadów i pasożytów, a jej ekstrakt, wzmacnia działanie wielu naturalnych kosmetyków. W przeszłości, wykorzystywano zarówno olejek bazyliowy, jak i same liście rośliny do celów medycznych. Starożytne plemiona Egipskie korzystały z ulistnienia krzewu do balsamowania ciał swoich zmarłych, aby odstraszyć bestie i potwory, które czyhały na nich w drodze do raju. Również i w Cesarstwie Rzymskim bazylia odbiła swe piętno. Otóż, rzymianie bardzo cenili jej walory smakowe i lecznicze, a także chętnie dekorowali nią domy i ulice.
Bazylię i jej esencję wykorzystuje się w wielu gałęziach medycyny naturalnej, np. w aromaterapii, fitoterapii i homeopatii. Jej wyciąg od lat służy do walki z chorobami jamy ustnej, tj: stanów zapalnych gardła i kaszlu. A dzięki swoim składnikom bakteriobójczym, roślinę stosuje się także w stomatologii, oraz do dezynfekcji. Wyciąg z liści bazylii poprawia apetyt, ułatwia trawienie i pozytywnie wpływa na układ trawienny, redukuje wzdęcia i reguluje florę jelitową. Z kolei, regularne picie naparów z bazylii, pomaga uspokoić nerwy, odstresowuje i rewitalizuje organizm (źródło).
Olejek bazyliowy – właściwości

Olejek z bazylii emituje ciepły, słodki, rześki, ziołowy zapach, którego składniki podnoszą na duchu, jednocześnie pobudzając. Zapach esencji świetnie komponuje się z kwiatowymi olejkami eterycznymi, takimi jak bergamotka, grejpfrut, cytryna, czarny pieprz, imbir, koper włoski, geranium, lawenda i neroli. Aromat olejku bazyliowego możemy także określić jako lekko pikantny, energetyzujący ciało i umysł, uspokajający, a zarazem zwiększający czujność.
Olejek bazyliowy wyróżnia się wieloma właściwościami leczniczymi, terapeutycznymi i higienicznymi. Roślina bazylii zawiera naturalne składniki przeciwgrzybiczne, przeciwpasożytnicze, przeciwobrzękowe, przeciwskurczowe, przeciwbakteryjne, hepatoprotekcyjne i przeciwutleniające.
Na co stosuje się olejek bazyliowy?
Skład chemiczny olejku z bazylii to: karwakrol, tymol i p-cymeno. Ów esencję możemy stosować zarówno miejscowo, doustnie, jak i w odprężających sesjach aromaterapeutycznych. Przed użyciem olejku, należy rozcieńczyć go np. z olejkiem nośnym, lub z wodą, ponieważ sam w sobie jest bardzo silnie skoncentrowany.
Na trawienie
Olejek eteryczny z bazylii to idealny tonik żołądkowy i jelitowy, ponieważ działa wiatropędnie, oraz redukuje produkcję gazów w układzie pokarmowym. Dlatego też, specyfik znalazł zastosowanie w walce z problemami żołądkowymi, niestrawnością, a nawet ze skurczami żołądka. Warto tutaj dodać, że olejek bazyliowy przydaje się również przy zaparciach.
Czyszczenie i dezynfekcja
Podobnie jak olejek geraniowy, również i olej z bazylii świetnie spisuje się jako środek przeciwgrzybiczy i przeciwpasożytniczy. Ponadto, stosuje się go do puryfikacji i dezynfekcji powietrza, oraz powierzchni.
Przeziębienie i kaszel

Dzięki właściwościom przeciwskurczowym, może być stosowany do walki z uciążliwym kaszlem i innymi oznakami przeziębienia. Ten naturalny kosmetyk, pomaga również w walce z astmą oskrzelową, a w okresie wiosennym – z alergiami.
Olejek bazyliowy działa antybakteryjnie na skórę
Wyciąg z bazylii to komponent wielu produktów antybakteryjnych (np. kremów), których używa się przy infekcjach naczyń włosowatych, np. powstających w zakażonych ranach. Ponadto, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, olejek stosuje się do oczyszczania twarzy i w leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik, który powstaje w wyniku gromadzenia się bakterii w porach. (Problemy ze skórą? Zapoznaj się również z: Olejek z drzewa herbacianego – właściwości i zastosowanie).
Na lepszy nastrój i relaks
Fani domowej aromaterapii bardzo często sięgają po eteryczny olejek z bazylii, który dodany do dyfuzora, potrafi zamienić zwykłą sypialnię w odprężającą oazę. Preparat najczęściej stosuje się w sytuacjach ciągłego niepokoju i stresu, a połączony z innymi olejkami eterycznymi: np. z grejpfruta, czarnego pieprzu, bergamotki, czy lawendy, zwiększa swoją „odprężającą moc„.
Chroni wątrobę
Z informacji zawartej na TodoMail wynika, że regularnie stosowany, olejek bazyliowy chroni wątrobę przed wirusem powodującym zapalenie wątroby typu B (źródło).
Olejek z bazylii idealny dla włosów

Dodając olejek bazyliowy do naszego szamponu codziennego użytku, zapewnimy włosom blask i zdrowy wygląd, a do tego nawilżymy i odświeżymy skórę głowy. Podobnie jak olejek z mięty pieprzowej, nasz bazyliowy produkt nie tylko regeneruje zniszczone włosy, ale również zwalcza swędzenie skóry głowy.
Przeciwwskazania
Jak większość olejków eterycznych, również i olejek bazyliowy nie powinien być przyjmowany doustnie przez dzieci do lat 6, ani przez kobiety w ciąży. Ponadto, produktu powinny unikać osoby borykające się z zapaleniem błony śluzowej żołądka, z zespołem jelita drażliwego, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, padaczką, chorobą Parkinsona i innymi schorzeniami neurologicznymi.
Nie aplikuj preparatu bezpośrednio na skórę bez wcześniejszego rozcieńczenia z np. olejkiem nośnikowym. W przeciwnym wypadku, u osób o wrażliwej skórze może wystąpić podrażnienie, lub reakcja alergiczna.
Pamiętaj, że powyższy artykuł pełni tylko i wyłącznie rolę informacyjną. Zanim zdecydujesz się na użycie olejku z bazylii skonsultuj się ze specjalistą, aby uniknąć ewentualnych problemów i powikłań.