Mgiełka do twarzy – diy

W dobie wszędobylskich wolnych rodników, różnego rodzaju zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, klimatyzowanych pomieszczeń i aut, czy znów, specyficznych wymagań naszej cery, świetnym sposobem na codzienną pielęgnację skóry może okazać się mgiełka do twarzy. Ten naturalny kosmetyk dostępny jest na rynku w wielu rodzajach i zazwyczaj kosztuje od kilkunastu do kilkuset złotych. W jego skład wchodzi głównie woda termalna wzbogacona o składniki nawilżające, oraz ekstrakty roślinne, czy olejki eteryczne, charakteryzujące się szerokim wachlarzem działania. 

Mgiełka do twarzy znajduje zastosowanie jako odświeżacz i swego rodzaju „odprężacz” dla naszej skóry. Jej stosowanie zaleca się zarówno podczas mroźnych zim, jak i upalnego lata, kiedy to temperatury dają nam wszystkim się we znaki. Produkt znakomicie nawilża i tonizuje skórę, jednocześnie rozświetlając ją. Do tego, świetnie sprawdza się w utrwalaniu makijażu, a przy okazji koi różnego rodzaju podrażnienia. Czy wiesz, że zamiast wydawać niepotrzebnie pieniądze w drogeriach, w szybki i dość prosty sposób, samemu możesz przygotować nawilżającą mgiełkę do twarzy? Za chwilę pokażę Ci jak tego dokonać 🙂

Przygotowanie krok po kroku

domowa mgiełka do twarzy

Będzie do tego potrzebny niewielki atomizer, lub buteleczka ze spryskiwaczem, którą możemy kupić dosłownie w każdej drogerii, lub wykorzystać po zużytym kosmetyku. Pamiętaj, że w tym drugim przypadku, pojemnik należy najpierw dokładnie umyć i odkazić. Polecam wybierać małe buteleczki (około 50 ml), po to aby zużyć naszą mgiełkę w przeciągu 4-5 dni. Dlaczego jest to tak ważne? Lepiej przygotowywać ją na swieżo w małych ilościach i zawsze mieć pod ręką, niż tygodniami przetrzymywać długo gdzieś na półce w mieszkaniu, czy gdzieś w spiżarni (utrata cennych właściwości).

Bazą każdej mgiełki do twarzy jest woda, np. przegotowana, destylowana, różana lub kokosowa, w zależności od preferencji. Pamiętaj też, by mgiełka do twarzy wykonana przez Ciebie była przechowywana w lodówce – w ten sposób przedłużymy jej prozdrowotne działanie. A teraz przejdźmy już do przepisów, spośród których każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Przeczytaj także: Jak radzić sobie ze stresem?

Mgiełka nawilżająca do twarzy z dodatkiem aloesu

Wymieszaj 50 ml soku z aloesu (najlepiej jeśli będzie on w najczystszej postaci). Do tego 50 ml soku z ogórka (bez miąższu i pestek), oraz tyle samo czystego soku z cytryny. Przelej do buteleczki, przechowuj w lodówce i zużyj w przeciągu 5 dni. Stosuj produkt, kiedy czujesz zmęczenie Twojej cery; również po długim przebywaniu na słońcu. Nasza mgiełka nawilżająca do twarzy dodatkowo posiada właściwości kojące – wszelkie przesuszenia, czy podrażnienia skóry spowodowane promieniami słonecznymi i wysoka temperaturą ustępują.

Orzeźwiająca mgiełka do twarzy z wodą kokosową

Kokos ma właściwości antyoksydacyjne, a co za tym idzie chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, wzmacnia ją i działa przeciwzapalnie. Dodatkowo nawilża i tonizuje skórę.

Do naczynia wlej w proporcji 1:1 wodę kokosową i naturalny sok z aloesu. Całość wymieszaj i dodaj łyżeczkę olejku ze słodkich migdałów, który dodatkowo nawilży, pomoże opóźnić proces starzenia się skóry i poprawi krążenie. Spryskuj twarz co najmniej 2 razy dziennie. Kosmetyk należy zużyć w ciągu 5 dni.

Łagodząca mgiełka rumiankowa z nutą wanilii

kosmetyk rumiankowy z nutką wanilii

Przygotuj napar z herbaty rumiankowej w szklance wody. Odstaw na godzinę. Gdy wystygnie, przelej do atomizera. Następnie, do rumiankowego naparu dodaj 2 krople olejku jojoba i waniliowego. Dolej tyle wody destylowanej, by wypełnić resztę buteleczki ze spryskiwaczem. Wstrząśnij, aż do wymieszania się wszystkich składników. Używaj kilka razy dziennie.

Mgiełka odświeżająco – relaksująca z miętą

Do przygotowania naparu będzie potrzebna garść suszonych liści mięty pieprzowej, która ma właściwości odświeżające i relaksujące, oraz garść suszonych kwiatów lawendy. W sezonie letnim możesz wybrać się na pobliską łąkę, bądź polanę w poszukiwaniu lawendy i później wykorzystać świeżo zebrane składniki. Następnie, zaparz zioła w 200 ml wody i odstaw na godzinę. Teraz przecedź napar przez sitko, a później przelej do atomizera. Spryskuj twarz kilka razy dziennie, by ją odświeżyć. Kosmetyk przyda się przede wszystkim w upalne dni, gdy letnie słońce daje nieźle popalić.

Odżywiająca mgiełka do twarzy na bazie wody różanej

Do przygotowania tej prostej mgiełki będzie nam potrzebne pół szklanki wody różanej, oraz łyżeczka oleju jojoba. Składniki mieszamy ze sobą, przelewamy do atomizera i używamy tak często, jak tego wymaga nasza skóra; szczególnie wtedy, gdy poczujemy wysuszenie cery. Woda różana posiada wiele dobroczynnych właściwości, tj.

  • reguluje nadmierne wydzielanie sebum,
  • wykazuje działanie przeciwzapalne,
  • przywraca optymalne pH skóry (4,7 do 5,6),
  • poprawia ogólną kondycję cery, a także włosów,
  • łagodzi podrażnienia,
  • posiada niesamowity, kwiatowy zapach.

Głównie za swoje szerokie zastosowanie w kosmetyce, wodę różaną poleca się przede wszystkim osobom o cerze tłustej i trądzikowej, suchej, naczynkowej, zaczerwienionej, podrażnionej słońcem, jak również dojrzałej.

Mgiełka z zieloną herbatą przeciw trądzikowi

Zielona herbata to bogate źródło antyoksydantów. Charakteryzuje się ona działaniem przeciwzapalnym i antybakteryjnym, a jej stosowanie może okazać się świetnym rozwiązaniem dla osób z cerą tłustą, mieszaną i trądzikową. Aby mgiełka do twarzy z zieloną herbatą zachowała swoje dobroczynne działanie, należy pamiętać, by zaparzać ją w temperaturze około 90 stopni Celsjusza (a nie we wrzątku).

mgiełka na trądzik

Do przygotowania preparatu będziemy potrzebować nektar z 2 łyżek zielonej herbaty (najlepiej czystej, liściastej bez dodatków), pozostawiony na godzinę po zaparzeniu, oraz 3 krople olejku z witaminą E. Ostudzony napar przelej do atomizera, dodaj 3 krople olejku z wit. E. Następnie energicznie potrząśnij, by składniki dobrze się wymieszały. Otrzymany kosmetyk można stosować do Cyber WOW i co najmniej 2 razy w ciągu dnia (rano i wieczorem) i zużyć w 4-5 dni.

Alternatywną opcją mgiełki z zieloną herbatą jest dodanie do niej kilku kropel olejku z witaminą C. W tej wersji, specyfik zadziała odżywiająco na skórę, poprawiając jej koloryt i wygładzając zmarszczki. Otrzymany produkt należy jednak przechowywać maksymalnie 3 dni w ciemnej buteleczce, gdyż witamina C jest nietrwała i bardzo szybko traci swoje właściwości.

Niskie libido? Domowe sposoby na zwiększenie popędu seksualnego

Mgiełka nawilżająca do twarzy z aloesem

Wymieszaj ekologiczny sok z aloesu wraz z wodą z ogórka i cytryny. Do specyfiku możesz dodać także kilka kropel wody różanej. Otrzymany kosmetyk przechowuj przez kilka dni w lodówce, oraz stosuj zawsze wtedy, kiedy twoja skóra jest nieprzyjemnie ściągnięta, oraz przechodzi kryzys. Taka nawilżająca mgiełka do twarzy dodatkowo posiada właściwości łagodzące i kojące.

Jak stosować?

Nasz domowy kosmetyk stosujemy rano i wieczorem, oraz w ciągu dnia. Przyda się także, by utrwalić makijaż, lub gdy czujemy nieprzyjemne wysuszenie; napięcie cery. 

Po uprzednim oczyszczeniu skóry, spryskujemy mgiełką twarz z odległości ok. 20-30 cm. Gdy poczujemy na skórze jej nadmiar, możemy ją wklepać opuszkami palców. Po takim rytuale zaaplikuj serum, oraz nawilżający krem pielęgnacyjny. Warto także pamiętać o tym, aby nasza mgiełka do twarzy miała swoje specjalne miejsce w lodówce. Przechowywanie kosmetyku w taki sposób, pozwoli na dłużej zachować mu cenne właściwości odżywcze i przedłuży jego żywotność.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry