Libido to inaczej pożądanie, pociąg, lub popęd seksualny zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W skrócie, to nic innego jak pragnienie aktywności seksualnej z druga osobą. Światowa Organizacja Zdrowia deklaruje, że zdrowie seksualne odzwierciedla stan dobrego samopoczucia fizycznego, emocjonalnego, psychicznego i społecznego.
Współcześni lekarze postrzegają libido jako jeden z dominujących wskaźników ogólnego stanu zdrowia i jakości życia. Ponadto, libido jest uznawane za kluczowy czynnik w teorii ewolucji Darwina, w której to podkreśla się instynktowne dążenie gatunków do rozmnażania się, a co za tym idzie, przekazywania materiału genetycznego kolejnym pokoleniom.

Ludzkie pożądanie jest głęboko zakorzenione w naszym otoczeniu kulturowym. Chociaż popęd seksualny przez wieki był swego rodzaju narzędziem wykorzystywanym w celu zapewnienia bytu gatunkowi ludzkiemu, to dzisiaj „służy” przede wszystkim do zaspokajania potrzeb fizjologicznych, a jego największa aktywność przypada do 30 roku życia.
Spis Treści
Co wpływa na wysokie libido?
Popęd seksualny – czyli libido, odnosi się do pożądania seksualnego, lub emocji i energii psychicznej związanej ze współżyciem płciowym. Jest to stan motywacji i zainteresowania czynnościami seksualnymi z drugą osobą.
Na nasze libido wpływają czynniki:
- biologiczne, takie jak poziom testosteronu i estrogenu
- psychologiczne, takie jak poziom stresu
- społeczne, takie jak relacje intymne
„Prawidłowe” libido jest trudne do zdefiniowania, ponieważ poziom wyjściowy „normalnego libido” zależy od osoby. Dla każdego z nas wskaźnik ten będzie inny. „Normalne libido” dla jednej osoby może oznaczać chęć uprawiania seksu codziennie, podczas gdy dla kogoś innego, raz w tygodniu, bądź absolutny brak pożądania seksualnego.
Czy istnieje coś takiego jak „za wysokie libido”?
Wysoki popęd seksualny zwykle nie stanowi problemu, jeśli potrafisz kontrolować swoje żądze i/lub myśli seksualne. Jeśli wykazujesz częstą chęć na seks, ale Twoje życie seksualne sprawia Tobie i Twojemu partnerowi radość, możesz być z tego zadowolony! Wysokie libido może stać się jednak uciążliwe, gdy prowadzi do aktywności seksualnej, która wymyka się spod kontroli (np. przymus współżycia dla jednego z partnerów). Seksualność wymykająca się spod kontroli może być również trudna dla osób wokół Ciebie. Zwłaszcza, gdy Tobie wydaje się, że wszystko jest w porządku, ale Twój partner, albo znajomi obawiają się, że spędzasz zbyt dużo czasu w pościgu za przyjemnościami seksualnymi.
Jak zmniejszyć wysokie libido?

Jeśli obawiasz się, że masz zbyt wysokie pożądanie seksualne, wypróbuj następujące wskazówki:
- Porozmawiaj o tym: Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego życia seksualnego (bez względu na przyczynę), porozmawiaj o tym z psychologiem, partnerem, lub z po prostu z przyjacielem. Dzięki temu, nie tylko podzielisz się swoim problemem z drugą osobą, ale przede wszystkim, będziesz mógł liczyć na opinie osób trzecich. Ponadto, zastanów się nad ogólnym sensem Twojego życia. Wypisz na kartce papieru kilka najważniejszych celów życiowych, a następnie opracuj możliwe sposoby ich realizacji w określonym czasie (np. kariera, rodzina, osiągnięcia sportowe, rozwój osobisty). W ten sposób nie tylko zorganizujesz sobie życie, ale także będziesz mniej podatny na łaskę swoich popędów.
Przerwij swój popęd seksualny
Popęd seksualny – podobnie jak pragnienie papierosów lub słodkiego ciasta – mija, jeśli go nie podsycamy w naszej własnej głowie. Jeśli poczujesz podniecenie, ale jednocześnie chcesz je zignorować, oto co możesz zrobić:
- Poćwicz w myślach tabliczkę mnożenia. Wymyśl sobie jakieś duże liczby i mnóż je w głowie przez pewien okres czasu, do momentu aż libido opadnie.
- Skoncentruj się na czymś innym. Zacznij porządkować szafkę, lub sprzątać pokój.
- Pomyśl o jakiejś osobie, której nie lubisz, bądź o problemie w pracy, który musisz rozwiązać.
Przekieruj energię
Niektórzy ludzie czerpią wielką ulgę i przyjemność z przekierowania swojej energii seksualnej na inne sfery życia. Jedne z najpopularniejszych zajęć to: biegi długodystansowe, taniec, nauka gry na gitarze, jazda na rowerze, majsterkowanie, gotowanie, joga i tantra. Znajdź 1-2 rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, wymagają zaangażowania fizycznego i zacznij je regularnie wykonywać.
Znajdź seksualny „złoty środek” z partnerem

Wysoki popęd seksualny (libido) może być szczególnie dręczący dla tych, którzy miewają trudności ze znalezieniem stałych partnerów seksualnych. Takie osoby zwykle charakteryzują się zaniżoną pewnością siebie, lub po prostu nie są zainteresowane stałym związkiem. Jeśli jesteś jedną z nich i od czasu do czasu zdarza Ci się iść do łóżka z mniej, lub bardziej przypadkową osobą, upewnij się, że twoja relacja nie ogranicza się tylko i wyłącznie do seksu. Sugerujemy rozmowę, dzięki której dowiesz się więcej o osobie z którą uprawiasz seks. Poznasz jej historię życiową, hobby, zainteresowania, a może nawet uda Ci się nawiązać przyjacielskie relacje. Nie zapomnij zapytać o jej preferencje „łóżkowe”, ulubione pozycje i miejsca zbliżenia. Pamiętaj, że im więcej się dowiesz o Twoim partnerze seksualnym i im więcej będziesz miał z nim wspólnego, tym lepiej, ponieważ, seks w takim przypadku będzie oznaczał coś więcej, niż tylko zwykłe ukojenie żądzy.
Porozmawiaj o problemie
Zdarza się, że osoby z wysokim libido w monogamicznych związkach, często błagają swojego partnera o seks. Jest to bardzo złe i bardzo nieseksowne podejście, które w długim okresie czasu może sprawić, że Twój partner w ogóle straci ochotę na igraszki łóżkowe. Jeśli para ma 2 zupełnie inne podejścia do życia seksualnego, nie pozostaje im nic innego, niż szczera rozmowa i wzajemne zrozumienie. Bywa tak, że pomocne staje się zaplanowanie czasu na intymność, wspólne spędzanie czasu, romantyczna kolacja, seans w kinie, kąpiel bez konieczności uprawiania seksu itd.
Preparaty obniżające libido
Jeśli myśli o seksie stają się dla Ciebie problematyczne, jest kilka rzeczy, które możesz spożywać, aby zmniejszyć popęd seksualny:
- Anafrodyzjaki: w przeciwieństwie do afrodyzjaków (które zwiększają libido), tak anafrodyzjaki osłabiają je. Istnieje wiele ziół, suplementów, produktów naturalnych, które obniżają popęd seksualny, w tym na przykład soja, lukrecja, chmiel i dzika sałata.
- Leki przeciwpsychotyczne: Chociaż nie są one przeznaczone do obniżania popędu seksualnego, niektórzy lekarze przepisują je właśnie z tego powodu.
- Odwracalna kastracja chemiczna: terapia hormonalna może być często postrzegana jako ostateczność przy problemach z wysokim libido. Kastracji chemicznej poddają się głównie mężczyźni, zażywając leki obniżające poziom testosteronu.
- Zmień leki: jeśli jakikolwiek lek który zażywasz powoduje, że czujesz się bardziej pobudzony niż zwykle, udaj się do Twojego lekarza i zapytaj o poradę. Może istnieje jakiś lek alternatywny, który nie będzie powodował u Ciebie takiego pobudzenia.
Co wpływa na niskie libido?

Niskie libido jest odpowiedzialne za brak zainteresowania stosunkami seksualnymi, a także brak reakcji na pragnienia seksualne partnera. Według Murciano Sexological Institute, odpowiedzialne za obniżony poziom popędu seksualnego są najczęściej zaburzenia fizyczne, lub psychiczne.
Chociaż obie płcie mogą cierpieć na problem niskiego libido, to właśnie u kobiety częściej występuje ta przypadłość, co z kolei prowadzi do poczucia winy.
Przyczyn niskiego pożądania seksualnego jest wiele. Do najczęstszych czynników fizjologicznych zalicza się:
- Skutek leczenia niektórymi lekami.
- Zaburzenia hormonalne i problemy neuroendokrynne.
- Choroby metaboliczne.
- Choroby przewlekłe.
Wśród czynników psychologicznych odpowiedzialnych za niskie libido wyróżniamy:
- Problemy w związku.
- Dysfunkcje seksualne, takie jak brak orgazmu, pochwica lub zaburzenia erekcji.
- Zaburzenia nastroju.
- Lęk i stres.
- Zmęczenie.
- Strach przed niezadowoleniem partnera.
- Niezadowalające życie seksualne.
- Monotonia w łóżku.
Jak zwiększyć libido?

Aby wyleczyć problem niechęci do seksu należy udać się do seksuologa, który w przypadku zdiagnozowania przyczyny fizjologicznej, skieruje nas do lekarza. Jeśli pochodzenie problemu jest jednak natury psychologicznej, terapię należy rozpocząć już od samego seksuologa, który zaleci odpowiednie leczenie. Aby dowiedzieć się jak zwiększyć libido, zapoznaj się z treścią poniżej.
Zachowaj spokój
Wysoki poziom niepokoju, który doświadczamy na co dzień jest bardzo częstą przeszkodą w życiu seksualnym zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może to być niepokój spowodowany stresem życiowym lub specyficznym lękiem związanym z uprawianiem seksu. Osoby z napiętym harmonogramem pracy, obowiązkami opiekuńczymi lub innymi stresującymi sytuacjami życiowymi, mogą odczuwać ogólne zmęczenie, a mężczyźni – kłopoty z erekcją. A to w rezultacie może prowadzić do obniżenia libido i niechęci seksualnej.
Jak zatem zwiększyć libido? Na szczęście istnieją rozwiązania, dzięki którym, odzyskamy spokój i poprawimy swoje zdrowie psychiczne. Należą do nich:
- wysypiaj się (6-8 godzin nieprzerwanego snu na dobę)
- poświęć trochę czasu na hobby
- regularnie uprawiaj sport (3 razy w tygodniu)
- odżywiaj się zdrowo
- popraw relację ze znajomymi i z członkami rodziny
- zasięgnij porady psychologa
- pracuj mniej, odpoczywaj więcej
Popraw relację z partnerem
Wiele osób w pewnym momencie doświadcza spadku pożądania seksualnego i częstotliwości zbliżeń. Zwykle dzieje się tak, gdy jesteśmy już jakiś czas z partnerem i seks nie wyzwala u nas takich emocji jak na początku związku. Aby poprawić relację z naszą drugą połówką i tym samym podnieść libido możesz:
- zorganizować randkę w restauracji
- zaproponować wspólne spędzanie czasu poza sypialnią (np. cotygodniowe przejażdżki rowerowe)
- rozmawiać na spokojnie o każdym problemie w cztery oczy (otwarta komunikacja)
- ciekawie spędzać razem czas
Nie pomijaj gry wstępnej
Pozytywne doznania seksualne zwiększają chęć do seksu i podnoszą libido. Aby je polepszyć, spędzaj więcej czasu na dotykaniu, całowaniu, igraszkach erotycznych i seksie oralnym! Możesz również urozmaicić zbliżenia płciowe z partnerem i wprowadzić masaże erotyczne z użyciem olejków eterycznych, wspólne kąpiele, słuchanie relaksującej muzyk, itp.
Gra wstępna może okazać się szczególnie ważna dla pań. Według badań z 2017 roku tylko około 18% kobiet osiąga orgazm wyłącznie podczas stosunku płciowego, podczas gdy 33.6% pań deklaruje, że stymulacja łechtaczki jest konieczna do osiągnięcia przez nie pełnej satysfakcji seksualnej (źródło).
Zadbaj o jakość snu

Dobrej jakości sen poprawia ogólne samopoczucie i gwarantuje wysoki poziom energii. Badanie przeprowadzone w 2015 roku na małej grupie kobiet sugeruje, że 6-8 godzin nieprzerwanego snu poprzedniej nocy, podnosi libido następnego dnia (więcej informacji).
Odpowiednio się odżywiaj
Jeśli nie jesteś pewien jak zwiększyć niskie libido, co powiesz na zdrowe odżywianie? Pełnowartościowa dieta podnosi witalność organizmu, a także korzystnie wpływa na popęd seksualny. Dlatego też, przestrzeganie diety bogatej w chude białko, warzywa i o niskiej zawartości cukru, może pomóc uniknąć zaburzeń libido.
Ćwicz regularnie
Badanie z 2015 roku (źródło) przeprowadzone na mężczyznach poddanych terapii deprywacji androgenów wykazało, że regularne ćwiczenia zwiększają poczucie własnej wartości (samooceny), zmniejszają obawy o wygląd własnej sylwetki i podtrzymują libido na wysokim poziomie.
Zachowaj odpowiednią wagę
Niektórzy naukowcy łączą nadwagę i otyłość z niskim popędem seksualnym oraz z obniżoną płodnością. Jest to związane z między innymi czynnikami hormonalnymi, takimi jak niski poziom testosteronu. Poza tym, niektóre osoby z nadwagą mogą również odczuwać negatywne skutki psychologiczne, takie jak obniżona pewność siebie i wstyd.
Utrzymanie odpowiedniej masy ciała może znacznie zwiększyć libido. Aby zachować odpowiednią wagę, najlepiej będzie połączyć zdrowe odżywianie z aktywnością fizyczną.
Skorzystaj z terapii u seksuologa
Pożądanie seksualne u ludzi jest złożone i obejmuje zarówno elementy psychologiczne, jak i fizyczne. Jeśli cierpisz na jakąś przypadłość, szczera rozmowa ze specjalistą może rozwiązać wiele problemów związanych z niskim libido. A indywidualne podejście – pomóc w negatywnym spoglądaniu na seks.
Seksuolog pomoże Ci odzyskać pewność siebie, co z kolej ułatwi uniknąć wtórnych problemów niskiego libido, związanych z zaniżonym samopoczuciem, lękiem i depresją (Problemy z depresją? Przeczytaj także – Olejek z czarnuszki).
Czas odstawić papierosy

Palenie papierosów negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy człowieka i może obniżyć funkcje seksualne u każdego z nas. Jeśli zatem myślisz jak zwiększyć libido, nie ignoruj tego problemu. Jak wiemy, zdrowe serce jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego aby podnieść libido, spróbuj rzucić palenie. Wiemy, że nie jest to taka prosta sprawa (szczególnie dla nałogowych palaczy). Niemniej jednak, warto spróbować; nie tylko by pomóc samemu sobie w sprawach łóżkowych, ale również aby zacząć zdrowo żyć.
Nałogowi palacze, krótko po zaprzestaniu palenia często przyznają, że ich poziom energii (a co za tym idzie pożądanie seksualne) nagle wzrósł.
Jak zwiększyć libido u kobiet?
Takie hormony jak na przykład estrogeny, mogą mieć wpływ na spadek libido u kobiet. Wiele pań doświadcza obniżenia popędu i funkcji seksualnych w okresie menopauzy, kiedy spada natężenie estrogenu. W tym przypadku, pomóc może terapia medyczna mająca za cel zwiększenie poziomu tego hormonu.
Kolejny objaw menopauzy to suchość pochwy. Używanie lubrykantów podczas aktywności seksualnej może być w tym przypadku koniecznością, a przy okazji zwiększy przyjemność zbliżeń.
Kobiety również produkują testosteron, który jeszcze do stosunkowo niedawna przypisywany był tylko mężczyznom. Istnieje teoria mówiąca, że testosteron może negatywnie wpływać na pożądanie seksualne kobiet, ale jak dotąd badania nie potwierdziły tej tezy i na dzień dzisiejszy są to tylko przypuszczenia (źródło).
Czy wiesz, ze niektóre pigułki antykoncepcyjne mogą obniżać libido?! Jeśli podejrzewasz, że antykoncepcja hormonalna negatywnie wpływa na Twój popęd płciowy, może czas porozmawiać z lekarzem i poprosić o zmianę leku?
Kiedy libido u kobiet jest największe?
Z informacji podanej przez Psychology Today, można wyciągnąć wnioski, że u kobiet libido osiąga najwyższy poziom w 9-10 dniu cyklu miesiączkowego. Jest to okres, w którym poziom estrogenów w kobiecym ciele osiąga apogeum. To właśnie w tym krótkim okresie panie są najbardziej skłonne na łóżkowe igraszki, są bardzo czułe na dotyk, a nawet same często inicjują zbliżenie płciowe.
Jak podnieść libido u mężczyzn?
Libido u mężczyzn jest często związane z poziomem testosteronu, który naturalnie spada wraz z wiekiem. Terapia zastępcza testosteronem może jednak pomóc niektórym mężczyznom podnieść libido. Chodzi tutaj o mężczyzn z dysfunkcją jajników lub jąder (tzw. hipogonadyzmem), u których terapia zastępcza testosteronem może zwiększyć popęd seksualny, zmniejszyć stany depresyjne i poprawić erekcję.
Mimo tego, że na dzień dzisiejszy nie istnieją jednoznaczne badania, które dawałyby dowody na istnienie specjalnej diety na wzrost testosteronu, to niektórzy uczeni sugerują, że cynk, witamina D i kwasy tłuszczowe omega 3 mogą być ważnymi składnikami diety dla osób z niskim poziomem tego hormonu.
Spadek popędu seksualnego po porodzie

Wraz z narodzinami dziecka, można śmiało powiedzieć, że kobiety „przenoszą się na inną planetę”, kiedy to cała uwaga zostaje skierowana na opiekę nad dzieckiem, karmienie piersią, oraz codzienną troskę o dobro noworodka. W ten oto sposób kobiety są w nieustannej aktywności, która charakteryzuje się ciągłą więzią z dzieckiem, opieką nad nim itp.
W większości przypadków, kobieta potrzebuje trochę czasu na odzyskanie libido sprzed porodu. Często pożądanie seksualne nie pojawia się „na zawołanie” nawet po kilku miesiącach od porodu, a to niekiedy powoduje, że kobiety czują się zaniepokojone, a w wielu przypadkach nawet się obwiniają.
Czynniki utrudniające współżycie seksualne po porodzie:
- Zmiany fizjologiczne: następuje spadek produkcji hormonów: estrogenu i testosteronu. Ponadto zauważalny jest znaczny wzrost wydzielania prolaktyny (odpowiedzialna za produkcję mleka matki), dzięki której cała uwaga matki skupiona jest na opiece nad dzieckiem. Z drugiej strony zachodzą również zmiany hormonalne na poziomie mózgu, które wpływają na stan emocjonalny kobiety – odczuwa smutek, niepokój, utratę energii, popadając niekiedy w depresję poporodową.
- Do tego należy dodać ewentualne następstwa porodu, które powodują u kobiety dyskomfort fizyczny utrudniający współżycie, takie jak nacięcie krocza (nacięcie w kroczu w celu ułatwienia wyjścia głowy dziecka), czy hemoroidy. Nie możemy zapomnieć o lęku przed bólem podczas stosunku płciowego i nową ciążą, a także o zmęczeniu. Pierwsze tygodnie po urodzeniu dziecka są dla kobiet bardzo wyczerpujące.
- Erotyczne pożądanie kobiety będzie również zależeć od wcześniejszych przeżyć seksualnych. Coraz częściej spotyka się pary, u których wystąpiły wcześniej problemy łóżkowe. Chodzi tutaj o niektóre dysfunkcje, które pojawiły się z powodu stresu związanego z zaprogramowaną aktywnością seksualną w celach rozrodczych i zwykle bez pożądania, które ostatecznie po narodzinach dziecka przeradzają się w poważne problemy.
W większości przypadków, ponowne chęci seksualne u kobiet powracają już po 3-5 miesiącach od porodu. Warto zauważyć, że kobiety karmiące piersią mogą potrzebować więcej czasu na odzyskanie poziomu libido sprzed porodu (około 6 miesięcy). Po tym okresie, prolaktyna nie osiąga już tak wysokich wartości jak w pierwszych tygodniach po porodzie. A to z kolei oznacza, że poziom estrogenu i testosteronu zaczyna wracać do optymalnego stanu sprzed ciąży.
Olejki eteryczne a libido
Spadek libido może być spowodowany stresem, lękiem, depresją, brakiem równowagi hormonalnej lub nieodpowiednią dietą. W długotrwałych związkach, po fazie zauroczenia, codzienne konflikty mogą wyraźnie zmniejszyć zainteresowanie seksem, lub utrudnić czerpanie przyjemności ze współżycia.

Na szczęście, Matka Natura oferuje nam wszystko to, co potrzebne aby odzyskać dobre samopoczucie i chęci na miłosne igraszki. Już w starożytności znane były różne naturalne afrodyzjaki, które skutecznie przywracały „apetyt na seks„. Słowo afrodyzjak odnosi się do substancji zdolnej do stymulowania i zwiększania libido i pochodzi od imienia greckiej bogini seksu, płodności i miłości – Afrodyty.
Istnieją olejki eteryczne, które dzięki swym aromatom pochodzącym z kwiatów, korzeni i drewna, są w stanie zwiększyć libido i polepszyć doznania łóżkowe. Poniżej przedstawiamy listę 7 olejków eterycznych, które działają jak naturalny afrodyzjak:
1. Olejek eteryczny Ylang Ylang
Jest to jeden z najsilniejszych znanych naturalnych afrodyzjaków i najczęściej wybierany w celu poprawy „współżycia„. Odpręża i jednocześnie pobudza. Dzięki swemu aromatowi, przywraca namiętność w łóżku i jest w stanie zwiększyć apetyt seksualny każdej pary.
2. Olejek eteryczny z cynamonu
Specyfik ten, to jeden z najpopularniejszych afrodyzjaków wśród olejków eterycznych, o bardzo zmysłowym, gorącym, słodko-korzennym aromacie. To świetny środek pobudzający, który wpływa również korzystnie na pożądanie seksualne. Gwarantuje uczucie euforii i witalności, przez co, zwiększa libido i sprzyja przyjemnym doznaniom.
3. Różany olejek eteryczny
Uważa się, że słodki zapach olejku różanego dociera bezpośrednio do serca, dzięki czemu stymuluje zmysłowość. Preparat jest bardzo delikatny dla skóry, nie podrażnia jej, a w dodatku można go dodawać do dyfuzora aromaterapii.
4. Olejek jaśminowy
Już w czasach starożytnych wiadomo było, że unikalne właściwości jaśminu zwiększają pożądanie seksualne. Dlatego też, ekstrakt eteryczny z tej rośliny do dziś używa się w produkcji zmysłowych perfum, takich jak Chanel No. 5. Ten naturalny preparat w szczególności pomaga zwiększyć libido u kobiet. Ponadto, jego aromat uwodzi, odpręża, poprawia nastrój, budzi pewność siebie, podnosi euforię i optymizm, pozwalając tym samym cieszyć się romantycznymi spotkaniami.
5. Olejek eteryczny pachuli
Ekstrakt ten jest szeroko stosowany w przemyśle perfumeryjnym. Jego intensywny, drzewny aromat zmniejsza zmęczenie, złość, odpędza negatywne myśli, nastraja zmysły. Specyfik także pomaga odbudować pewność siebie, podnosi libido i tym samym zwiększa pożądanie seksualne.
6. Olejek goździkowy
Jego zapach działa odprężająco, łagodzi stres, drażliwość, smutek i zmęczenie. Stosowany przez kobiety, zwiększa libido. Z kolei u mężczyzn stosuje się go na uciążliwe zaburzenia z erekcją lub problemy z przedwczesnym wytryskiem.
7. Olejek eteryczny kion
Silny i słodki aromat tego preparatu eterycznego powoduje, że olejek Kion jest silnym stymulantem zmysłów. Jego właściwości powodują, że produkt zwiększa ukrwienie i temperaturę ciała, odpręża organizm, a jednocześnie wywołuje podniecenie, zwiększając apetyt seksualny, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.