Nie ma nic przyjemniejszego po ciężkim dniu pełnym obowiązków, niż uspokajający, sielankowy aromat świec zapachowych. Satysfakcja jest tym większa, jeśli wykonamy je samodzielnie. Możemy to zrobić w dość prosty sposób, bez konieczności wydawania dużych pieniędzy na składniki. Na pewno wszyscy mamy w domu pozostałości po świeczkach (końcówki, niedopałki, szklane pojemniki), które tylko zalegają gdzieś tam na regale w kuchni. Zamiast wyrzucać je do śmietnika, użyj ich do zrobienia czegoś oryginalnego. A jeśli masz kilka groszy w kieszeni, polecam wizytę w sklepie z materiałami dla domu, w którym na pewno znajdziesz wiele inspiracji.
Spis Treści
Naturalne świece zapachowe

Jeśli w Twoim budżecie na naturalne świece zapachowe nie przewidujesz wydatków i najzwyczajniej w świecie „szukasz oszczędności”, proponuję wybrać bezzapachowe świeczki. Każdy chyba ma je gdzieś tam schowane w szufladach w domu na wypadek gdyby wyłączyli prąd? Jeśli jednak przeszukał@ś cały dom i nie znalazł@ś takowych, nic się nie przejmuj. W każdym supermarkecie (nawet tym najtańszym typu Biedronka, czy inny dyskont) bez problemu znajdziesz to czego potrzebujesz.
Za chwilę przedstawię kilka propozycji na to jak zrobić świece zapachowe samemu, w których wykorzystam między innymi naturalne olejki eteryczne, suszone kwiaty, barwniki. Cała zabawa polega na tym, że tak naprawdę, tylko od nas samych zależy jaki wybierzemy zapach, kształt, wielkość, a nawet kolor własnoręcznie wykonanego produktu. Nie widzę zatem problemu, aby ponieść się wodzy fantazji i stworzyć jedyną w swoim rodzaju świeczkę o unikalnej woni i kształcie 🙂
Tak jak już wspomniałem wyżej, tam gdzie się da, użyję składników z recyklingu (np. wosk, parafina), szklanych pojemników, aluminiowych foremek z puszek, oraz innych produktów, które na pewno nie kosztują fortuny. A zatem do dzieła!
Przygotuj potrzebne składniki
- Wosk (parafina): Na początku uszykuj wszystkie niezbędne składniki potrzebne do zrobienia świecy zapachowej. Przede wszystkim będzie Ci potrzebny wosk (najlepiej ze zwykłych świeczek). Bez problemu możesz stopić razem wszystkie stare końcówki świec, które zalegają gdzieś w szafie.
- Słoiki, szklane naczynia: Przydadzą się przezroczyste słoiki i pojemniki, najlepiej o grubym szkle (cienkie naczynie łatwiej pęka, gdy wosk się rozgrzeje). Równie dobrze możesz wykorzystać szklane naczynia po zużytych już świecach zapachowych.
- Foremki: Polecam użyć puszki aluminiowe po napojach. Po wyschnięciu wosku łatwo będziesz mógł przeciąć je nożyczkami.
- Garnek: Będziemy także potrzebowali garnka, w którym rozpuścimy wosk; najlepiej taki o grubym dnie.
- Knot: W tym punkcie zalecam „zainwestować” w dobry knot i nie improwizować ze sznurkami, ponieważ nic tak nie podcina skrzydeł jak pięknie wyglądająca świeca, która się nie pali 😉
- Olejek zapachowy: „Do wyboru, do koloru„. Wybierz ekstrakt, który najbardziej Ci odpowiada, albo wymieszaj kilka zapachów razem. Ja jestem zwolennikiem klasycznych aromatów i dlatego przygotowując naturalne świece zapachowe często korzystam z olejku eterycznego z lawendy.
- Dodatki: miska, klamerki, naturalne przyprawy, szpatułka do mieszania i wyrównywania wosku. Poza tym przydadzą się: barwniki, ozdoby w zależności od gustu, tj suszone kwiaty, muszelki, skórki od cytrusów,
Jak zrobić świecę – prosta recepta
Topimy wosk

Topienie wosku to „bułka z masłem„, ponieważ przypomina rozpuszczanie czekolady na polewę do placków i tortów 🙂 Napełnij garnek do połowy wodą, wstaw na ogień i poczekaj aż się zagotuje. Do jego środka włóż odpowiedniej wielkości miskę (najlepiej metalową) w taki sposób, aby jej dno dotykało gorącej wody. Teraz dodaj małe kawałki wosku do miski (im mniejsze tym szybciej się stopią). Unosząca się para wodna będzie powoli topić parafinę, a Ty nie zapomnij o mieszaniu roztworu 🙂
Foremki i słoiki
Naturalne świece zapachowe można zrobić przy użyciu foremek, lub szklanych słoików. Jak już wspomniałem wyżej, jeśli zdecydujesz się na foremkę, polecam puszki aluminiowe po napojach (po wystygnięciu parafiny, łatwo je przeciąć). Z drugiej strony, świeczki w szklanych pojemnikach o grubym szkle prezentują się dużo atrakcyjniej niż te z foremek, dlatego ja osobiście polecam wybrać drugi wariant. No, ale decyzja jak zawsze należy do Ciebie 🙂
Jeśli nie masz pomysłu na to jak zrobić świece zapachowe o oryginalnym wyglądzie, polecam skupić się na ozdobach. Do dyspozycji mamy suszone kwiaty i zioła, muszelki, skórki od cytrusów, małe kamyki, które znajdziesz w lesie. A jeśli dysponujesz kilkoma groszami w portfelu, co powiesz na kupno dodatkowych ozdób w sklepie? Przygotowując świecę, wrzuć wszystkie te dekoracje do foremki, lub do słoika, które najbardziej Ci odpowiadają, a następnie zalej woskiem.
Czas na zapachowy olejek eteryczny
Do ciepłego jeszcze wosku dodaj kilkanaście kropel esencji eterycznej o ulubionym zapachu, tj. olejek z trawy cytrynowej, pomarańczowy, sosnowy, cedrowy, lub mój ulubiony – olejek lawendowy 🙂 Nie zapominaj o naturalnych przyprawach korzennych. Dla zimowej świecy zapachowej, można dodać szczyptę cynamonu, kardamonu, imbiru, a nawet zmielonych goździków.
Dodaj ulubiony kolor

Myślę, że kolor (podobnie jak zapach), to sprawa indywidualna i każdy powinien wybrać swój ulubiony. Do formującej się świecy, dodaj zatem barwnik, który najbardziej Ci odpowiada. Osobiście polecam kolory zimne (niebieski, fioletowy, brązowy) na okres jesienno-zimowy i kolory ciepłe (żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy) na okres wiosenno-letni.
Formujemy naturalną świecę zapachową
Przejdźmy teraz do najprzyjemniejszej czynności – formowanie świecy. Do foremki, lub do szklanego pojemnika, na samym dnie przymocuj knot (upewnij się, że jest on na środku naczynia). Teraz (na dno) dodaj wyselekcjonowane ozdoby (polecam muszelki, bądź suche kwiaty). Następnie (uważając aby się nie poparzyć) powoli wlewaj ciepły wosk do pojemników, jednocześnie przytrzymując knot, aby się nie przesuwał na boki. Teraz, przypnij knot klamerką (tak jak na zdjęciu), odstaw w niedostępne dla dzieci miejsce i poczekaj aż stwardnieje.
Czekamy, aż parafina zgęstnieje
W zależności od temperatury wosku, naturalne świece zapachowe z reguły potrzebują około 12 godzin aby w pełni zastygnąć. Gdy parafina jest już gęsta, użyj ostrych nożyczek, lub nożyka aby „wydobyć” te świeczki, które zrobił@ś w aluminiowych foremkach od puszek.
Naturalne świece zapachowe w różnych kolorach
Wbrew pozorom, wykonanie wielokolorowej świecy nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. No może poza wzmożoną cierpliwością, ponieważ każdą kolejną warstwę wosku należy dodawać dopiero po zastygnięciu poprzedniej 🙂 Pamiętaj także, aby różnokolorową parafinę stopić w osobnych garnkach. Kilkuwarstwowe świeczki dają nam pełne pole do popisu jeśli chodzi o dekorację, ponieważ każdą warstwę możemy ozdobić inaczej i wedle własnego „widzi mi się„.
Dodatkowe ozdoby

Niektórzy mówią, że „co za dużo to niezdrowo„, ale ja lubię nadawać moim ekologicznym świecom zapachowym oryginalny wygląd. Dlatego też, zazwyczaj dekoruję je jeszcze od zewnątrz kolorowym sznurkiem, czy wstążką. A do tych w szklanych słoikach najczęściej doklejam kilka muszelek.
Idealne hobby
Kilka tygodni temu przedstawiłem parę sugestii odnośnie tego jak zrobić potpourri zapachowe – jako idealny pomysł na hobby. Jestem przekonany, że naturalne świece zapachowe to równie ciekawe rozwiązanie na jedyną w swoim rodzaju pasję, która na pewno nie ogołoci naszego portfela, a przy okazji, doskonale uzupełni ozdobne potpourri.
Domowa świeca zapachowa to wyśmienity pomysł na prezent okolicznościowy dla koleżanki z pracy, siostry, teściowej, czy sąsiadki. A jeśli ładnie ją przystroimy i zapakujemy w atrakcyjne pudełko urodzinowe, otrzymamy naprawdę oryginalny upominek. Gorąco polecam 🙂
To wszystko na dzisiaj. Jeśli masz jakieś wątpliwości, coś jest niejasne, zostaw komentarz pod tym artykułem, lub wyślij emaila za pomocą tego formularza kontaktowego. Na pewno się odezwę.
Do usłyszenia 🙂