Jak zrobić mydło w domu – 5 prostych receptur

Strona główna » Jak zrobić mydło w domu – 5 prostych receptur


Naturalne kosmetyki zdobywają coraz to większą popularność nie tylko na świecie, ale również w Polsce, głównie ze względu na szereg korzyści dla zdrowia. Nie od dzisiaj wiadomo, że im mniej syntetycznych składników w olejkach eterycznych, szamponach, balsamach, mydłach, czy innych produktach pielęgnacyjnych codziennego użytku, tym lepiej dla nas.

Na rynku istnieje ogromny wybór rzekomo ekologicznych kosmetyków, a ich producenci co rusz prześcigają się w kreatywnych nowościach i chwytach marketingowych tylko po to, aby przyciągnąć klienta. Ale czy na pewno preparaty, które nabywamy w sklepach są w 100% bio i czy systematyczne ich używanie nam nie zaszkodzi? Jak bardzo organiczny jest kosmetyk, na którego etykiecie widnieje znaczek „eco„? Ja osobiście mam wiele zastrzeżeń i zawsze zastanawiam się 1000 razy zanim dokonam zakupu.

Własny naturalny kosmetyk

jak zrobić mydło w domu

Z tego co mi wiadomo, coraz więcej osób zaczyna eksperymentować w domu, opracowując własne kosmetyki: balsamy, szampony i toniki z domieszką olejków eterycznych, itp. Surfując po internecie, natknąłem się na fora, na których wielu internautów szuka odpowiedzi na to jak zrobić mydło antybakteryjne i wiele innych specyfików pielęgnacyjnych we własnym zakresie? Postanowiłem zatem wyjść naprzeciw waszym „potrzebom” i w tym poście przedstawię kilka pomysłów na pięknie pachnące mydła domowej roboty. Myślę, że zapachowe mydło antybakteryjne, czy glicerynowe w dobie Covida19 na pewno się przyda. A najlepszy z tego wszystkiego jest fakt, że wyrabiając własny kosmetyk dokładnie wiemy co się w nim znajduje 🙂 A więc do roboty!

Zachowaj odpowiednie środki ostrożności

Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby przy robieniu tych mydeł, które wymagają sody kaustycznej, odpowiednio zabezpieczyć dłonie, usta i oczy. Dlatego pamiętaj zawsze o nakładaniu rękawiczek, maseczki i okularów ochronnych. W przeciwnym wypadku, każdy kontakt sody z naszą skórą (bądź oczami) może nas poparzyć.

Wybierz przepis na mydło domowe, który najbardziej Ci odpowiada

Własne mydło to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i oryginalny pomysł na prezent okolicznościowy. A przy okazji można się nauczyć czegoś pożytecznego i zaimponować rodzinie, znajomym i sąsiadom. Poza tym, zrobienie z dziećmi domowego mydła, może okazać się super frajdą, oczywiście przy zachowaniu pewnych środków ostrożności. Tak jak wspomniałem wyżej; wskazane jest użycie maski zakrywającej usta i nos, aby uniknąć wdychania wydzielających się oparów.

Chcesz się zrelaksować, stworzyć coś oryginalnego i chociaż na chwilę odłączyć się od zgiełku codziennych obowiązków? Ponadto, lubisz uczyć się nowych rzeczy i interesują Cię ekologiczne kosmetyki? Witaj w klubie! A teraz zapoznaj się z 5 sposobami na to jak zrobić mydło w domu! Zaczynamy!

1. Jak zrobić mydło glicerynowe?

jak zrobić mydło glicerynowe

Składniki:

  • 500 gramów gliceryny
  • Barwnik do wyboru
  • Pachnący olejek eteryczny (15 kropli), np. olejek lawendowy, z drzewa herbacianego, lub z szałwii (możesz wymieszać 3 olejki, lub użyć tylko jednego)
  • Foremki

Przygotowanie:

  1. Aby zrobić mydło glicerynowe, najpierw musisz stopić glicerynę. W tym celu włóż glicerynę do kuchenki mikrofalowej, lub użyj wrzącej wody, aby ją rozpuścić. Jeśli kupiłaś płynną glicerynę, wystarczy wymieszać ją z wrzącą wodą i poczekać, aż zgęstnieje.
  2. Gdy gliceryna jest już gotowa, wystarczy dodać barwnik i olejek eteryczny o aromacie, który najbardziej Ci się podoba.
  3. Wymieszaj wszystkie składniki, a gdy mieszanka będzie jednorodna, wlej ją do foremek.
  4. Należy poczekać, aż mydło zgęstnieje. Może to potrwać nawet 1-2 dni, ale jeśli po ostygnięciu włożysz foremkę do lodówki, znacznie przyspieszysz ten proces.

2. Przepis na mydło lawendowe

mydło lawendowe

Moją kolejną propozycją jest mydło o zapachu lawendy, do którego dodam także sodę kaustyczną (pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności).

Składniki:

  • litr oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
  • 20 ml olejku eterycznego o zapachu lawendy
  • 200 g oleju kokosowego
  • 400 ml wody
  • 1 pojemnik szklany lub ceramiczny
  • Foremki

Przygotowanie:

  1. Wlej wodę do szklanego lub ceramicznego naczynia, a następnie dodaj sodę kaustyczną.
  2. Podgrzej wodę, dodaj sodę i mieszaj, aż całkowicie się rozpuści.
  3. Następnie pozwól żeby otrzymana mieszanka ostygła.
  4. W osobnym pojemniku połącz ze sobą olejki (z kokosa i z lawendy).
  5. Gdy roztwór sody i wody ostygnie, wlej go do miski z olejkami i jeszcze raz zamieszaj.
  6. Gdy nasze mydło lawendowe w płynie zacznie gęstnieć, przelej je do formy i pozostaw na 24 godziny.

3. Mydło antybakteryjne o zapachu lasu

jak zrobić mydło antybakteryjne

Myślę, że pachnące mydło o właściwościach antyseptycznych przyda się w czasach koronawirusa każdemu z nas. Zatem, jeśli nie jesteś pewna jak zrobić mydło antybakteryjne, zapoznaj się z moim prostym przepisem na domowej roboty kosmetyk 🙂

Składniki:

  • 120 ml ciepłej wody.
  • Po 4 krople z 3 olejków eterycznych (razem 12): olejek cedrowy, olejek lawendowy i olejek jałowcowy.
  • 1 kostkę naturalnego bezzapachowego mydła.
  • Barwnik do mydeł
  • Mały garnek, nożyk, tarka, forma.

Przygotowanie:

  1. Utrzyj kostkę naturalnego mydła na tarce i dodaj do małego rondelka razem z wodą. Postaw na palnik i podgrzewaj, aż kawałki startego mydła się rozpuszczą. Następnie zdejmij garnek z ognia.
  2. Nadal mieszając, dodaj olejki eteryczne i barwnik. Następnie przelej otrzymane mydło antybakteryjne do foremki i pozostaw do całkowitego ostygnięcia na 24 – 48 godzin.

4. Domowe mydło marchewkowe

mydło marchewkowe

A teraz zapraszam Cię na coś zupełnie nowego! Przepis na mydło marchewkowe, który mam nadzieję, że przypadnie Ci do gustu. Jego autor z hiszpańskojęzycznego blogu „Verde y Blanca” proponuje wykorzystać zarówno puree z marchwi, jak i wodę użytą do gotowania warzywa, by w ten sposób otrzymać jedyne w swoim rodzaju domowe mydło pielęgnujące. Poniższa recepta zaciekawiła mnie do tego stopnia, też postanowiłem ją tutaj zaprezentować (z małą modyfikacją) i z pełną odpowiedzialnością polecam ją na moim blogu 🙂

Składniki:

Przygotowanie:

  1. Do miski dodaj puree z marchwi, wodę i sól. Następnie ostrożnie i stopniowo wsypuj sodę kaustyczną (pamiętaj o rękawiczkach, okularach i maseczce).
  2. Teraz dokładnie wymieszaj drewnianą kopystką, a następnie schłódź przez godzinę w lodówce.
  3. Gdy roztwór będzie już zimny, dodawaj po kolei oleje, równocześnie mieszając. Jak tylko zauważysz, że mieszanina gęstnieje i staje się spójna, przelej ją do formy (silikonowej, bądź drewnianej).
  4. Następnie przykryj pergaminem. Odstawić na co najmniej 48 godzin – czas potrzebny, aby domowe mydło marchewkowe stwardniało.
  5. Po 2 dniach, wyciągnij mydło z formy i umieść je w przewiewnym miejscu, przez minimum sześć tygodni, aż stwardnieje.

5. Proste mydło cytrynowe

mydło cytrynowe

Składniki:

  • 500 g gliceryny
  • 12 kropli olejku cytrynowego
  • Starta skóra z 2 cytryn
  • Foremki

Przygotowanie:

  1. Przepis na mydło cytrynowe, jest bardzo podobny do tego na mydło glicerynowe, które przedstawiłem w punkcie pierwszym. Zaczynamy od stopienia gliceryny wrzątkiem. Następnie odstawiamy roztwór do wystygnięcia.
  2. Teraz należy zetrzeć skórkę dwóch cytryn i wymieszać ją z gliceryną, a na koniec dodać olejek cytrynowy.
  3. Kolejnym krokiem jest przelanie roztworu do foremek i pozostawienie do wystygnięcia w lodówce, bądź w spiżarni na 48-72 godziny.

Jak widzisz, przygotowanie własnego mydła wcale nie jest trudne, a ile przynosi radości i samozadowolenia. W dodatku, to Ty decydujesz jaką postać, zapach, kształt będzie miał Twój naturalny kosmetyk i możesz trochę poeksperymentować ze składnikami (np. olejkami eterycznymi). Mam nadzieje, że przypadły Ci do gustu powyższe propozycje. W razie pytań chętnie służę pomocą. Wystarczy, że napiszesz do mnie wiadomość, albo zostawisz komentarz, a na pewno się odezwę 🙂

Pozdrawiam i do następnego razu… Krzysztof

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry