sposoby na to jak poprawić pamięć i koncentrację

Jak poprawić pamięć i koncentrację? Proste i skuteczne rozwiązania.

Strona główna » Jak poprawić pamięć i koncentrację? Proste i skuteczne rozwiązania.


Praca, dom, obowiązki i ciągły pośpiech to dla większości z nas „chleb powszedni„. Przecież nikt oprócz nas samych nie załatwi tych wszystkich pilnych spraw, które codziennie na nas czekają. Życie w XXI wieku naprawdę nie jest łatwe, a stres spowodowany intensywnym stylem życia często rodzi niepewność, nerwowość, a nawet depresję. Każdego dnia w naszych głowach kumuluje się cały natłok obowiązków, których przecież nie wolno ignorować: praca, szkoła, rodzina, itp…. Rzeczywistość niestety jest brutalna, przez co często najzwyczajniej w świecie zdarza nam się zapominać nawet o tych najpilniejszych sprawach. Wielu osobom nasuwa się wtedy pytanie: jak poprawić pamięć i koncentrację, aby raz na zawsze przestać zapominać? Czy w ogóle istnieją jakieś magiczne sposoby na to, aby wszystkie ważne sprawy już nigdy nie uciekały nam z głowy?

Jeśli chcesz się dowiedzieć co jest dobre na pamięć i na koncentrację, to czytaj dalej. Co prawda, magiczne sposoby nie istnieją, ale można sobie pomóc zmieniając nieco styl życia. Zaczynamy.

1. Sen to zdrowie

sen na lepszą koncentrację

Rozwiązanie na to jak poprawić pamięć, może okazać się prostsze niż myślisz! Proponuję przede wszystkim zacząć od drobnych zmian w życiu, które nie tylko polepszą koncentracje i zapamiętywanie, ale także ogólne samopoczucie. Przede wszystkim powinieneś dobrze się wysypiać, ponieważ sen to podstawa normalnego funkcjonowania organizmu. Ilość godzin w łóżku zależy od wieku. Małe dzieci powinny spędzić w objęciach Morfeusza od 8-10 godzin, a młodzież około 8. Dorosłym osobom również nie wolno zabraniać wstępu do sypialni; oni również powinni w niej spędzić od 6-8 godzin. Niewystarczająca ilość snu sprawi, że będziemy się czuć senni i apatyczni. Poza tym, z dużym utrudnieniem przyjdzie nam utrzymać koncentrację, czy to na lekcjach, czy w pracy.

Po powrocie ze szkoły/pracy nie będzie wcale lepiej. O ile nie utniemy sobie godzinnej drzemki, o tyle każde domowe zadanie będzie dla nas udręką. Pół biedy jeśli czeka nas na przykład zmywanie naczyń, czy inna lekka praca fizyczna. Problem pojawi się dopiero wtedy, gdy będzie trzeba wykuć się na jutrzejszy egzamin! Brak snu i zmęczenie sprawi w takiej sytuacji, że trudniej będzie nam się koncentrować, a samo zapamiętywanie będzie niemal niemożliwe.

2. Jak poprawić pamięć? Uprawiaj sport

Według mnie, sport powinien otrzymać miano uniwersalnego leku wszech czasów na wiele schorzeń. Ruch na świeżym powietrzu to nie tylko doskonały środek na radzenie sobie ze stresem, ale także sposób na poprawę pamięci i lepszą koncentrację. Regularne ćwiczenia sprawią, że mózg będzie bardziej dotleniony, a Tobie z kolei, łatwiej będzie się skupić i zapamiętywać. Zauważ, że po jakimkolwiek wysiłku fizycznym, czujemy się świetnie, mamy dobry humor, a codzienne problemy odchodzą gdzieś na drugi plan. Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg wydziela tzw. endorfiny (hormony szczęścia), które z kolei „wpędzają” nas w tak świetne samopoczucie. A „szczęśliwy mózg” to z kolei lepsza koncentracja i szybsze zapamiętywanie.

3. Zdrowe odżywianie na poprawę pamięci

adekwatna dieta na poprawę pamięci

Zbalansowana dieta odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu; w tym mózgu. Zdrowy styl życia, a co za tym idzie, również bogate w witaminy i minerały posiłki, poprawią koncentrację i pamięć zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Oczywiście, nic się nie stanie jeśli od czasu do czasu zjesz czekoladowy batonik i wypijesz puszkę słodkiego gazowanego napoju. Jednak na dłuższą metę radzę unikać tego rodzaju „używek„.

Odpowiednie odżywianie jest kluczowe aby dzielnie mierzyć się z trudnościami codziennej egzystencji. Dlatego też, zamiast słodkich napojów, które tylko podnoszą insulinę, sprawiając, że czujemy się zmęczeni i ospali, pij dużo niegazowanej wody naturalnej. Jedz warzywa, kaszę, pełnoziarniste pieczywo, nie pomijaj obiadów i kolacji. Pamiętaj, że aby nasza pamięć funkcjonowała sprawnie, musimy dostarczać naszemu organizmowi odpowiednią dawkę dziennych kalorii.

4. Medytacja na koncentrację

Medytacja znacznie usprawnia aktywność mózgu, pomaga nam się odprężyć, poprawia samopoczucie i koncentrację. Medytować tak naprawdę można w każdym miejscu i na przeróżne sposoby. Możesz to robić z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych, odprężającej muzyki, bądź w kompletnej ciszy. A jeśli nie jesteś pewien jak medytować, chętnie podpowiem – zajrzyj tutaj.

5. Trenuj umysł – ćwiczenia na koncentrację

Pamiętaj, że ćwiczenia na koncentracje, które angażują nasz mózg do pracy są bardzo mile widziane jeśli zastanawiasz się jak poprawić pamięć prostymi metodami. Co powiesz na cowieczorne czytanie książek zamiast oglądania telewizji? Doskonałym pomysłem może okazać się także nauka języka obcego, rozwiązywanie krzyżówek, czy nauka gry na instrumencie. Powyższe ćwiczenia na pamięć i koncentrację wcale nie muszą nas zanudzać. Wręcz przeciwnie – mogą sprawiać nam radość, a przy okazji uczyć nowych umiejętności.

Regularny trening mózgu jest niezbędny, aby zachować zdrowie, dlatego zamiast oglądania telewizji, polecam Ci proste ćwiczenia „szarych komórek” na koncentrację i na pamięć krótkotrwałą. A gwarantuję, że już po kilkunastu dniach zauważysz progres 🙂

6. Nie rozpraszaj się

nauka w skupieniu

Zdaję sobie z tego sprawę, że bardzo łatwo jest rzucić hasło: „nie rozpraszaj się„. W dzisiejszych czasach jesteśmy jednak bardzo podatni na całą masę czynników zewnątrz, przez co bardzo trudno jest utrzymać stan skupienia przez dłuższy okres czasu. Muzyka, hałas z ulicy, szczekający pies, czy telefon komórkowy, to tylko niektóre z czynników, które mogą Cię rozpraszać. Aby poprawić koncentrację i pamięć, bardzo ważne jest, żeby w miarę możliwości wyeliminować bodźce z zewnątrz, które nas dekoncentrują. Zasada ta tyczy się zarówno dzieci, jak i dorosłych. W taki oto sposób będziemy w stanie dużo solidniej i szybciej wykonywać zadania bez niepotrzebnego marnowania czasu.

7. Nie przesadzaj z obowiązkami

Wielu z nas lubi planować sobie dzienne obowiązki. 8 rano – dzieci do szkoły, później praca, obiad, odbiór dzieci, zakupy, trening, sprzątanie, książka… pamiętaj jednak, że co za dużo to nie zdrowo. Jeśli skoncentrujesz się na zbyt wielu czynnościach na raz, bardzo trudno będzie Ci je wszystkie rzetelnie zrealizować, a w najlepszym wypadku wykonasz je szybko i „po łebkach„. Często bywa tak, że nakładając na siebie zbyt wiele obowiązków, o części z nich najprawdopodobniej i tak zapomnisz. Nie wspomnę już o tym, że multum zadań może naprawdę nieźle wymęczyć fizycznie i psychicznie. Dlatego polecam nie przesadzać z obowiązkami i dobrze zaplanować sobie każdy dzień, aby na wszystko starczyło czasu (również a odpoczynek).

Najlepiej będzie wykonać najpilniejsze czynności na samym początku; a może nawet zapisać je sobie gdzieś na kartce papieru. W ten sposób skoncentrujesz się na sprawach priorytetowych i zrealizujesz je najsolidniej.

8. Rób sobie przerwy

przerwa w obowiązkach na pamięć i koncentrację

Czy to w szkole, w pracy, a może w domu ucząc się do egzaminu, pamiętaj aby robić sobie regularne przerwy na odpoczynek. Polecam nawet wyjść na kilka minut z domu (biura) i powdychać trochę świeżego powietrza. A jeśli czas Cię nie goni, polecam nawet krótki spacer. W ten sposób dotlenisz mózg, który odwdzięczy Ci się lepszą wydajnością. A po za tym, pobudzisz koncentrację i ułatwisz zapamiętywanie (polecam szczególnie podczas nauki do egzaminów).

9. Na lepszą pamięć powiedz rutynie „adios”

Jeśli szukasz prostej metody na to jak poprawić pamięć, po prostu oderwij się od codziennej rutyny. Rutyna zabija nie tylko związki, ale również szare komórki mózgowe. Tak istotne jest zatem, aby w miarę możliwości wykonywać czynności, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni, a które pobudzą nas do myślenia, odkrywania, nauki. Wykonując rzeczy kompletnie dla nas nowe, pobudzamy mózg do zwiększonej pracy, sprawiając że jego wydajność rośnie. Wyjdź ze swojej strefy komfortu i zrób coś nieoczekiwanego. Oto kilka pomysłów, aby „zmusić” mózg do zwiększonej pracy:

  • jedź na wakacje w nieznane Ci miejsce
  • zamów w restauracji potrawę, którą nigdy wcześniej nie próbował@ś
  • 2 razy w tygodniu rozwiązuj krzyżówki
  • weekendowe wieczory zarezerwuj na dobrą książkę
  • zaproś partnera do teatru, kina, a może rajd rowerowy
  • kup butelkę dobrego wina, którego jeszcze nie próbował@ś
  • zorganizuj imprezę dla najbliższych znajomych we własnym domu
  • zapisz się do jakiegoś fan klubu, w którym poznasz nowych, interesujących ludzi

10. Jak sprawnie poprawić pamięć? Jedz ciemną czekoladę

gożka czekolada na lepszą pamięć i skupienie

Dzięki wysokiej zawartości potasu, ciemna czekolada nie tylko pomaga obniżyć ciśnienie krwi, ale także skutecznie poprawia pamięć i koncentrację. To właśnie aktywne substancje o nazwie: flawonoidy, odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, poprawiając ogólny przepływ krwi. Pamiętaj jednak, że „czekolada czekoladzie nierówna„. Aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw jakie niesie za sobą ten smakołyk, polecam spożywać czekoladę gorzką z wysoką zawartością kakao (przynajmniej 72%).

Podsumowanie

Jak widzisz, dbanie o pamięć ma bardzo wiele wspólnego ze zdrowym stylem życia. Jestem przekonany, że odpowiednia dieta, ruch na świeżym powietrzu, czy odpoczynek, to rozwiązania, które każdy z nas powinien wprowadzić we własne życie. Najważniejszy z tego wszystkiego jest fakt, że przedstawione w tym artykule sposoby na poprawę pamięci i lepszą koncentrację tak naprawdę zależą tylko od naszej własnej motywacji, a nie od zasobności portfela.

Trenuj pamięć, rozwijaj się intelektualnie i nie trać czasu na mało produktywne oglądanie telewizji, czy niekończące się przeglądanie mediów społecznościowych. Wyznaczaj sobie coraz to bardziej skomplikowane zadania (nauka języka obcego, gra na gitarze, szybkie pisanie na klawiaturze), a zobaczysz, że Twój mózg będzie coraz wydajniejszy. Będziesz łatwiej zapamiętywał przeróżne fakty z własnego życia, a skupienie uwagi nie będzie stanowiło problemu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry