palo santo - co to jest

Co to jest Palo Santo?

Strona główna » Co to jest Palo Santo?


Drewienko Palo Santo było już znane w czasach starożytnych, w których to dawne plemiona zamieszkujące Amerykę Południową i Środkową, mocno wierzyły w jego magiczną moc. Tak jest! Wieki temu, sądzono, że przyjemny aromat drewienka odpycha negatywne emocje, złe myśli, a przede wszystkim, poprawia samopoczucie i chroni przed wszelakimi nieszczęściami. Palo Santo tradycyjnie było używane jako kadzidło w wielu ceremoniach religijnych i rytuałach wykonywanych przez naszych przodków. Uważano, że przyciąga szczęście, przypisywano mu leczniczą moc, a jego woń miała także zwiększać poczucie własnej wartości i uspokajać.

Produkt pochodzi z drzewa o nazwie Bursera graveolens, rosnącego w Ameryce Południowej, które osiąga wysokość do 15 metrów. Z rośliny oprócz drewienka produkuje się olejek eteryczny z Palo Santo, który wyróżnia się wysoką zawartością limolenu. Bursera graveolens charakteryzuje się tym, że jej konary rosną dość gęsto i emanują słodki, cytrusowy zapach. Wystarczy podejść do drzewa i powąchać jego korę, aby się o tym przekonać.

Jak palić Palo Santo?

jak palić drewienko palo santo
Drewienko Palo Santo

Słodki i wyraźny aromat Palo Santo jest łatwo rozpoznawany. Jego stosowanie staje się coraz bardziej powszechne również w naszym kraju, a sama nazwa po przetłumaczeniu na polski oznacza: „Święte Drewno”. Produkt wykorzystuje się jako kadzidło do oczyszczania z negatywnej energii; używa się do medytacji, ponieważ uspokaja umysł i przywołuje uczucie głębokiego relaksu. Wiele osób przy zakupie drewienka, nie jest na 100% pewna jak palić Palo Santo, aby w pełni wykorzystać jego właściwości kuracyjne. Dlatego też, w tym artykule przedstawię wam krok po kroku jak powinno stosować się to cudowne kadzidło.

Palenie Palo Santo jest proste. Wystarczy chwycić za jeden koniec, a drugi podpalić (np. zapalniczką). Po kilku minutach, gdy jedna część drewienka na dobre się rozpali i zacznie się tlić, należy po prostu zdmuchnąć płomień. W taki oto sposób otrzymujemy dymiąco-żarzące się drewno, o bardzo przyjemnym słodkim zapachu. Zapalone kadzidełko możesz teraz pozostawić w pokoju na kilka minut, albo przejść się po wszystkich zakamarkach mieszkania (domu) i „odymić” je. Na końcu zalecam dokładnie okadzić się samemu. Uważaj jednak, aby nie zrobić tak jak ja za pierwszym razem i się nie poparzyć… Tak to prawda. Kiedy pierwszy raz miałem przyjemność korzystania z tego pachnidła, niechcący wyleciało mi z ręki i upadło na dywan. Resztę już możecie sobie sami wyobrazić 😉

No nic; na dywanie został mały ślad (na mojej ręce też). Najważniejsze, że wyciągnąłem wnioski z lekcji i teraz za każdym razem jak palę Palo Santo, robię to ze zdwojoną uwagą. Po zakończonym procesie kadzenia, po prostu zgaś rozżarzoną cześć drewienka i przechowuj ją w suchym miejscu (bardzo ważne jest, aby nie dostała się do niej wilgoć). Święte drewienko jest bardzo wydajne i starcza na długo. Ja używam go około 4-6 razy w miesiącu, a jedna mała deseczka starcza (w zależności od częstotliwości palenia) na około miesiąc.

Właściwości cudownego kadzidełka

Temat „sakralnego drewienka” staje się coraz bardziej popularny, wśród miłośników spirytualizmu, a na dodatek, pojawia się coraz więcej badań i doniesień naukowych na jego temat. Poniżej przedstawiam najpopularniejsze zastosowania Palo Santo:

  • Palo Santo jest używane do niwelowania poziomu negatywnej energii – ułatwia odbudować spokój ducha (źródło).
  • Czyści i aromatyzuje otoczenie.
  • Łagodzi napięcie nerwowe i niepokój. Sprawia, że łatwiej jest nam radzić sobie ze stresem. Poprawia harmonię i dobre samopoczucie.
  • Zachęca do medytacji, ponieważ odpręża umysł i wywołuje uczucie głębokiego odprężenia. Jest szeroko stosowany w praktykach jogi, reiki i aromaterapii. Jego intensywny i przekonujący aromat pomaga pogłębić medytację w duchowych chwilach kontemplacji.
  • Drewienko Palo Santo jest doskonałym afrodyzjakiem i podnosi miłosne libido zarówno u kobiet, jak u mężczyzn: pobudza słodycz oraz zdolność dawania i przyjmowania miłości. Pomaga poprawić miłosne i duchowe relacje. Niektórzy używają go w sypialni, aby uzyskać bardziej intymny i pełen miłości moment.
  • Zwiększa poczucie własnej wartości i poprawia dobry nastrój.
  • Stymuluje poczucie spokoju i zadowolenia.
  • Jest naturalnym środkiem odstraszającym komary.

Jak często używać Palo Santo?

jak używać palo santo

Im częściej, tym lepiej. A w zasadzie, to zawsze wtedy, kiedy czujemy takie zapotrzebowanie. Ja używam drewienka Palo Santo mniej więcej raz, lub dwa razy w tygodniu, ale to nie jest regułą. Zalecam stosować je zawsze wtedy, gdy chcemy oczyścić się z negatywnej energii; kiedy wracamy z miejsca, w którym mieliśmy styczność z ludźmi (praca, transport publiczny, koncert, zakupy, przyjęcia okolicznościowe, itp.). Najlepiej, jak „święte drewno” zapalimy po każdym kontakcie z osobami, które emitują negatywną energię. W ten sposób uchronimy się przed „niekorzystną siłą”, która nic dobrego nam nie przyniesie, a w zasadzie to może tylko zaszkodzić.

Korzystając z Palo Santo, musimy pamiętać, że kadzidełko powinno się dymić a nie palić. Dlatego jeśli widzimy, że drewienko jest już wystarczająco rozżarzone, powinniśmy natychmiast zdmuchnąć płomień i pozostawić, aby się dymiło. Gdy zauważymy, że zaczyna przygasać i przestaje wydzielać dym, należy je ponownie podpalić na minutę albo dwie.

Środki ostrożności

Zapalone Palo Santo nie należy pozostawiać w pobliżu przedmiotów, które mogą powodować pożar; takie jak: papier, drewno, łatwopalne płyny, gaz itp. Nie zostawiaj kadzidełka w pokoju bez nadzoru, aby nie wywołać pożaru, a także pamiętaj aby przechowywać je w suchym pomieszczeniu. Produkt nie jest zabawką, zatem trzymajmy go z dala od dzieci – tym bardziej, gdy jest zapalony.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry