Spośród wód kwiatowych chyba najbardziej znany na rynku jest właśnie hydrolat różany; produkt, który ze względu na swoje niezwykłe właściwości pielęgnacyjne, spotkać można zwłaszcza w tonikach do twarzy. Należy jednak bardzo uważać przez kupnem kosmetyku, ponieważ wiele wód różanych w sklepach i drogeriach nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdziwym hydrolatem. Dlatego też, dokładnie sprawdzaj opakowania toników do twarzy aby upewnić się, że nie jest to kosmetyk syntetyczny stworzony z minimalnym procentem wyciągu z kwiatu róży.
Hydrolaty z roku na rok zyskują się w Polsce coraz większe uznanie. Poszerza się także ich oferta, co bardzo cieszy, ponieważ potwierdza to, że Polacy coraz częściej wybierają naturalne formy pielęgnacji, zamiast zwykłych toników. Skąd taki trend? Pewnie stąd, że tradycyjne kosmetyki do twarzy bardzo często podrażniają skórę, ponieważ wiele z nich zawiera domieszki alkoholu. Z drugiej strony, otrzymana w naturalny sposób woda różana z powodzeniem zastąpi każdy tonik, a dodatkowo poprawi ogólny wygląd skóry, nadając jej jędrność.
Spis Treści
Co to jest woda różana?

Woda różana to nic innego jak wyrób poboczny procesu destylacji płatków róży parą wodną, w którym to powstaje produkt główny, czyli olejek eteryczny z róży damasceńskiej. Warto tutaj zaznaczyć, że olejki eteryczne to skoncentrowana substancja otrzymywana z rozpuszczonych w tłuszczach lotnych elementów rośliny (jej korzeni, liści, płatków). Często używamy ich rozpylając przepiękną woń w domowych dyfuzorach zapachowych i aromaterapeutycznych. A wracajac do naszej mgiełki z płatków róż, należy zauważyć, że jej zastosowanie jest szerokie, chociaż kosmetyku z reguły używa się do nawilżania skóry twarzy. A według mojej siostry, nic tak nie zrasza i ujędrnia skórę, jak delikatna mgiałka z róży damasceńskiej 🙂
Dla kogo hydrolat różany?
Hydrolat różany możesz śmiało stosować w ciągu dnia, lub w nocy. Podczas letnich upałów, kosmetyk wspomorze ochronę delikatnej skóry przed słońcem, a zimą przed zimnem i wiatrem. Oprócz tego, spryskując twarz w ciągu dnia, poprawisz jej ukrwienie i prężność. A jeśli należysz to tych osób o wyjątkowo alergicznej skórze, przed użyciem polecam wymieszać wodę różaną z zwykłą wodą w proporcjach 1:1.

Oprócz osób o delikatnej cerze, specyfik bez problemu mogą używać również te osoby z cerą tłustą, trądzikową, a nawet dojrzałą, czy suchą. Hydrolat z płatków róż wyróżnia się działaniem przeciwzapalnym, antysceptycznym, przez co przyspiesza gojenie się drobnych ran i zadrapań. Jest bardzo delikatny i nie podowuje podrażnień, zatem można przygotować z niego okład na skórę twarzy, a nawet na oczy. Przyjemny zapach kosmetyku pomoże Ci się zrelaksować i odprężyć po stresującym dniu w pracy.
Woda różana wzmocni także włosy
Dużo się rozpisałem o zaletach stosowania wody różanej na skórę twarzy. Jednakże, bohater tego artykułu to również doskonałe rozwiązanie na pielęgnację włosów. Spryskaj z bliskiej odległości włosy, a skutecznie je odżywisz, nawilżysz i nadasz blasku. A co jeśli Ci powiem, że kosmetyk możesz wykorzystać jako wcierkę w cebulki włosowe? Tak dokładnie! Hydrola różany użyty w taki sposób znakomicie nawilży suchą skórę głowy, a poza tym poprawi ogólne ukrwienie. Wystarczy, że spryskasz włosy u nasady, a następnie wetrzesz płyn w cebulki, delikatnie masując opuszkami palców 🙂
Podsumowanie
Jak na pewno zauważył@ś, natualny hydrolat z płatków róży to wyśmienita opcja dla zwolenników ekologicznych produktów kosmetycznych, który spisze się na piątkę jako tonik do twarzy, czy wcierka do włosów. Na rynku istnieje wiele sklepów internetowych oferujących wody kwiatowe z lawendy, czystka, nieśmiertelnika, gorzkiej pomnarańczy, itp., zarówno te krajowe, jak i te zagraniczne (np. CircularShop). Dlatego też, na pewno nie będziesz miał@ problemu z wyborem produktu ulubionej marki.
Pozdrawiam i do usłyszenia 🙂