Domowe sposoby na zatoki – jak je leczyć?

Strona główna » Domowe sposoby na zatoki – jak je leczyć?


Na ostre zapalenie zatok cierpią przede wszystkim osoby zamieszkujące kraje o klimacie umiarkowanym, w których przez większą część roku jest chłodno (Polska także się do nich zalicza). Choroba zbiera swoje żniwa zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, kiedy to zaczynają trapić nas przeróżne infekcje górnych dróg oddechowych, np. przeziębienie, grypa, katar. Szacuje się, że w Polsce około 15% społeczeństwa regularnie zmaga się z problemem zatok przynosowych, a aż 70% wszystkich bólów napięciowych i migrenowych to podwaliny chorych zatok. Pulsujący, rozpierający ból, który towarzyszy chorym zatokom, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie każdemu z nas. Dlatego też, tak ważna jest szybka reakcja i odpowiednie leczenie.
Na szczęście istnieją domowe sposoby na zatoki, które każdy z nas we własnym zakresie może stosować. W dalszej części tego postu z bliska przybliżę Ci problem tego popularnego schorzenia, które mi osobiście też daje się we znaki. W drugiej kolejności zaproponuję kilka sprawdzonych sposobów na to jak leczyć zatoki we własnym zakresie. Zapraszam.

Funkcje zatok

jakie są funkcje zatok

Podstawową funkcją zatok jest wspieranie oddychania poprzez ogrzewanie i nawilżanie zimnego powietrza, które dostaje się do płuc przez nos. Zatoki pomagają także podczas mówienia, oraz wyrównują różnicę ciśnień powietrza przy oddychaniu. Ich rolę w ludzkim organizmie do dzisiaj nie udało się tak do końca ustalić. Przyjęło się, że pełnią one funkcję pomocniczą w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego układu oddechowego. Ponadto, zatoki dają swego rodzaju ochronę głowy przed ewentualnymi urazami, oraz piastują rolę termoizolacyjną.

Czym jest zapalenie zatok i jakie są przyczyny choroby?

Zapalenie zatok to nic innego jak podrażnienie błony śluzowej w wyniku zaburzenia jej drożności i ujścia. Chorobę charakteryzuje pulsujący, tętniący, a niejednokrotnie przeszywający ucisk w okolicach czoła, nosa, oczu, szczęki. Przyczyną powstania schorzenia jest gromadzenie się wydzieliny w zainfekowanych zatokach (na skutek np. przeziębienia). Nagromadzony płyn nie może ujść do nosa i dalej na zewnątrz poza organizm i zaczyna zalegać, powodując dyskomfort. To gdzie odczuwamy ból zależy od zainfekowanej zatoki. Najczęściej są to okolice czoła, nosa, czy wspomniany już obszar oczu.
No dobrze, ale jak leczyć zatoki? Z tym wszechobecnym problemem najlepiej udać się do lekarza, aby rozpoznać stopień zakażenia bakteryjnego. Specjalista powinien postawić trafną diagnozę i przepisać odpowiedni lek (najczęściej antybiotyk). Poza wizytą u lekarza, dobrym pomysłem mogą okazać się domowe sposoby na zatoki, jak chociażby sesje inhalacyjne z wykorzystaniem soli, ziół, czy naturalnych olejków eterycznych.

Objawy zapalenia zatok

Problemy z zatokami rozpoczynają się zazwyczaj od zwykłej migreny, która z dnia na dzień nabiera na sile. Występują przy tym różne rodzaje bólów: rozpierający, pulsujący i promieniujący. Większość chorych skarży się na zatkany nos, a co niektórzy, także na gęstą żółto-zieloną wydzielinę wypływającą z nosa. Nieprzyjemności związane z chorymi zatokami mogą powodować także ucisk w obrębie twarzy podczas pochylania się po przodu, albo podczas leżenia. Do pozostałych objawów zapalenia zatok zaliczamy: ogólne rozbicie, złe samopoczucie, bóle głowy (w tym czoła) zwłaszcza nad ranem. A także: ucisk okolicy oczu, ból czoła przy wypróżnianiu nosa, wysiłku fizycznym, kaszlu.

Przeczytaj także: Sposoby na niskie libido?

Domowe sposoby na zatoki

domowe sposoby na zatoki

Mówiąc „domowe sposoby na zatoki” mam tutaj na myśli takie, które mogą przynieść ulgę w początkowej fazie choroby. Jeśli natomiast dolegliwość jest już na tyle zaawansowana, że przejawia się w postaci ropnego zakażenia, nie polecam eksperymentowania w domu, tylko bezzwłoczną wizytę u lekarza.

Przypuśćmy jednak, że jesteś osobą w początkowym stadium choroby i szukasz sprawdzonych sposobów na to jak wyleczyć zatoki. Poniżej przedstawiam Ci kilka propozycji:

Inhalacje na zatoki

  • Inhalacja solą fizjologiczną – tradycyjne wdychanie naparów z soli z użyciem gorącej wody to dobre rozwiązanie dla dorosłych, ale dość niebezpieczne dla tych najmłodszych. Dlatego też, świetnym pomysłem na domowy sposób na zatoki u dzieci może okazać się inhalacja solą fizjologiczną przy użyciu nebulizatora. W ten sposób praktycznie eliminujemy ryzyko poparzeń u naszych pociech, ułatwiając przy okazji swobodne oddychanie. Inhalacje z soli fizjologicznej zaleca się nie tylko przy problemach z zatokami. Stosuje się je także na infekcje górnych dróg oddechowych, gdy wydzielina zalegająca w nosie utrudnia swobodne oddychanie. Sesje inhalacyjne z użyciem soli fizjologicznej nawilżają śluzówkę nosa, dzięki czemu chronimy ją przed ewentualnymi podrażnieniami. Stąd, poleca się je osobom, które większość swojego czasu przebywają w klimatyzowanych, bądź ogrzewanych pomieszczeniach.
    Wdychanie naparów łagodzi stany zapalne zatok i infekcje górnych dróg oddechowych także u osób chorujących na astmę. Należy jednak być ostrożnym, ponieważ zabiegu nie powinny wykonywać osoby chorujące na: gruźlicę, niewydolność oddechową, ropne zapalenie migdałów, nowotwory.

  • Inhalacja olejkami eterycznymi – interesującym rozwiązaniem na walkę z infekcją zatok są naturalne olejki. Do najpopularniejszych należą tutaj min. olejek eukaliptusowy, tymiankowy, sosnowy, czy cedrowy i charakteryzują się właściwościami udrażniającymi górne drogi oddechowe. Inhalacje z użyciem tych naturalnych specyfików to doskonały pomysł na domowe sposoby na zatkane zatoki. Wystarczy tylko dodać kilka kropel preparatu do pojemnika z gorącą wodą i już możesz wykonywać inhalacje, 1-2 razy dziennie przez kilka minut.

Dodaj kilka kropli ulubionych olejków do dyfuzora aromaterapeutycznego, lub nawilżacza powietrza, a następnie rozprowadzić leczniczą „mgiełkę” w zaciszu własnego domu. Polecam także użyć kilka kropel do ciepłych okładów na oczy, policzki i czoło i stosować do kilku razy dziennie, przez około pół godziny. Bez dwóch zdań, jest to kolejne interesujące rozwiązanie na domowe sposoby na bóle zatok; i jedne z moich ulubionych.

Zioła na zatoki

Jak leczyć zatoki w harmonii z naturą? Jednym ze skuteczniejszych sposobów są napary z ziół. Wiele osób często zastanawia się, czy aby ich stosowanie daje jakiekolwiek rezultaty? Odpowiedź brzmi tak! Zioła na zatoki można spożywać doustnie, wykorzystywać do inhalacji, a jednocześnie stosować w formie okładów na czoło. Często w sklepach spotykamy gotowe mieszanki ziół do picia, zwalczające problemy dróg oddechowych, które jednocześnie czyszczą zatoki. Do najpopularniejszych z nich należą: bez czarny, wrotycz, wiązówka, tymianek, rozmaryn, majeranek, kwiat lipy, liście maliny, cynamon, imbir, goździki.

Nawilżanie i oczyszczanie nosa

nawilżanie i oczyszczanie nosa

Pamiętaj, aby przy problemach z zatokami, zadbać o regularne czyszczenie nosa. I nie chodzi mi tutaj tylko o wydmuchiwanie z niego gromadzącej się wydzieliny, ale przede wszystkim o cykliczną inhalację przy użyciu soli fizjologicznej, bądź olejków eterycznych. Niemniej ważne jest nawilżanie śluzówki nosa. Osiągniesz to wdychając napary z ekstraktów eterycznych i soli.

Świetnym domowym sposobem na zatoki jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia pomieszczeń mieszkalnych zarówno zimą, gdy powietrze szybko się wysusza przez włączone centralne ogrzewanie, ale także latem, gdy przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych. Dzięki odpowiedniej wilgotności powietrza (około 70%), zapobiegniemy nadmiernemu wysuszaniu śluzówki nosowej. Zimą możemy także przykryć kaloryfery mokrymi ręcznikami, by podnieść wilgotność w domu (moja mama tak robiła jak byłem dzieciakiem). Świetną alternatywą jest zaopatrzenie się w nawilżacz powietrza, lub dyfuzor zapachowy, który znakomicie zrosi otoczenie.

Jeśli masz problemy z zatokami, postaraj się, aby (szczególnie zimą) temperatura powietrza w Twoim mieszkaniu oscylowała w granicach 20 stopni Celsjusza. Wiem, że podczas tych najzimniejszych miesięcy w roku wszyscy lubimy mieć „ciepełko„, ale pamiętaj: im cieplejsze powietrze, tym jest ono bardziej suche. A to z kolei oznacza „wyrok” dla Twoich zatok.

Przeczytaj także: 15 porad jak radzić sobie ze stresem?

Masaż wodny na zatoki

Bardzo często dzieje się tak, że kłopoty z zatokami zaczynają się „niewinnie” od zwykłego przeziębienia i kataru. Jeśli zignorujemy ten problem w jego początkowej fazie, po jakimś czasie może on przysporzyć nam naprawdę wiele schorzeń, spowodowanych rozwijającym się stanem zapalnym zatok. Do najpopularniejszych dolegliwości spowodowanych przez zapalenie zatok należą: zaburzenia hormonalne, nagłe tycie i problemy z przemianą materii, tarczycą, a nawet ze wzrokiem i ze słuchem! Ale od czego są domowe sposoby na zatoki? Jednym z nich jest masaż wodny, który polega na delikatnym hydromasażu okolic czoła, oczu i policzków ciepłą wodą spod prysznica. Taki oto zabieg nie tylko ułatwi zwalczyć uciążliwy dyskomfort, ale wspomoże także udrożnić nos i pozbyć się zalegającej flegmy.

Okład z grochu lub z gorczycy

Okład z grochu na zatoki

Dość oryginalnym sposobem na zatkany nos i zatoki są okłady z grochu (ewentualnie z gorczycy). Wystarczy tylko zorganizować sobie bawełniany, lub lniany woreczek, do którego wsypiemy kilka łyżek grochu pomieszanego z 2 łyżkami soli jodowo-bromowej. Tak przygotowany „specyfik” wkładamy na kilkanaście minut do rozgrzanego do 60-70 stopni Celsjusza piekarnika, a następnie okładamy nim okolice czoła i nosa.

Maści inhalacyjne

Istnieją maści rozgrzewające, które usprawniają proces domowych inhalacji. W ich skład często wchodzi kamfora, mentol, oraz takie esencje eteryczne jak: olejek lawendowy, sosnowy, eukaliptusowy, czy majerankowy. Aby skutecznie leczyć zapalenie zatok, zaaplikuj niewielką ilość maści na skronie, czoło i w okolicach nosa, wykonując jednocześnie delikatny masaż. Powtarzaj zabieg kilka razy dziennie.

Wdychanie zapachu cebuli i czosnku

Zarówno czosnek, jak i cebula wykazują silne właściwości antybakteryjne, zatem wdychanie naparów z tych warzyw może okazać się doskonałym pomysłem na domowe sposoby na chore zatoki. Do miseczki dodaj pokrojoną na drobne kosteczki cebulę i kilka rozgniecionych ząbków czosnku, a następnie zalej je gorącą wodą. Tak przygotowany roztwór umieść w pokoju przed pójściem spać gdzieś blisko łóżka, a przekonasz się, że ów mieszanka ułatwi oddychanie i pomoże odblokować nos.

Odpoczynek i sen z uniesioną głową

odpoczynek z uniesioną głową podczas zapalenia zatok

Jeśli cierpisz na zapalenie zatok, bardzo istotne jest, abyś dużo odpoczywał, przebywał w ciepłym, ale i wilgotnym pomieszczeniu. W czasie snu polecam także podłożyć dodatkową poduszkę pod głowę, aby tym samym ułatwić odpływ wydzieliny z nosa.

Pij dużo płynów

Jeśli szukasz sposobów na to jak wyleczyć zatoki domowymi sposobami, pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu. Pij duże ilości wody, herbaty z cytryną, ze świeżo startym imbirem, czy cynamonem, aby szybko i skutecznie udrożnić drogi oddechowe.

Podsumowanie

Zapalenie zatok to nie przelewki. Dlatego tak ważne jest abyśmy wszyscy wiedzieli jak leczyć domowymi sposobami tę jakże uciążliwą przypadłość. Dbaj zatem o siebie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, aby najzwyczajniej w świecie nie kusić losu. Jako podsumowanie przedstawiam kilka pomysłów na to co robić, aby skutecznie unikać problemów schorzeń górnych dróg oddechowych i zatok.

  • zakładaj czapkę gdy na dworze zimno i wieje wiatr, aby nie „gubić” cennego ciepła
  • nie wychodź na dwór od razu po wzięciu prysznica, ani z mokrą głową (odczekaj przynajmniej 20 minut)
  • pamiętaj o odpowiedniej wilgotności powietrza w mieszkaniu, szczególnie w okresie zimowym (70%)
  • 3 razy w tygodniu uprawiaj rekreacyjnie sport (trucht, jazda rowerem, szybki spacer)
  • pij dużo wody, oraz herbat i naparów zawierających witaminy
  • śpij w przewietrzonym pokoju i z daleka od kaloryfera
  • spożywaj pełnowartościowe posiłki

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry