konieta z problemem z włosami

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Strona główna » Domowe sposoby na wypadanie włosów


Włosy…chluba niejednej osoby. Piękne i zadbane to nie tylko atrybut kobiecości, ale także męskości; u planów również gwarantują pewność siebie i dobre samopoczucie. By były pełne blasku, zdrowe i zwracały uwagę, należy jednak odpowiednio dbać o cały nasz organizm. Często bywa tak, że borykamy się z różnymi dolegliwościami i bolączkami związanymi z włosami. Jedną z nich, doprowadzającą wielu z nas niemalże do szału, jest ich wypadanie. Problem ten nie trapi tylko i wyłącznie ludzi starszych, ponieważ tak na dobrą sprawę, może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Czy istnieją jakieś domowe sposoby na wypadanie włosów i co tak naprawdę może być powodem tej przypadłości? Zazwyczaj jest ich wiele – niewłaściwa dieta, zaburzenia hormonalne, stres, brak witamin, minerałów, nieodpowiednia pielęgnacja, nadmierna stylizacja obciążająca włosy, dany stan organizmu (ciąża, chemioterapia czy radioterapia). W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu problemowi, na który cierpi tak wielu z nas.

Nie więcej niż 100 włosów dziennie

Zdrowy człowiek gubi dziennie od 50 do 100 włosów. Gdy jednak zaczyna wypadać ich więcej, powinien być to dla nas sygnał ostrzegawczy. Natomiast kiedy w krótkim czasie tracimy ich bardzo dużo, wskazana w tym przypadku będzie wizyta u dermatologa, lub trychologa, który wskaże przyczyny wypadania włosów i zaleci odpowiednie leczenie.

Zanim jednak udamy się do specjalisty, warto być ze sobą szczerym i zadać sobie kilka pytań:

  • w jaki sposób się odżywiam,
  • czy nie jestem przypadkiem narażony na nieustanny stres np. w pracy,
  • czy waga mojego ciała przypadkiem „nie wariuje” (co może wskazywać m. in. na zaburzenia hormonalne),
  • czy jestem w trakcie chemio- lub radioterapii,
  • czy we właściwy sposób dbam i pielęgnuję moje włosy.

Konsekwencją wypadających włosów jest łysienie. Znikome zazwyczaj nie stanowi problemu i jest czymś bardzo powszechnym w miarę upływu lat. Gorzej jest jednak, gdy włosy wypadają nam masowo, pojawiając się rano kępkami na poduszce, lub obficie wplątując się w szczotkę podczas czesania. W takim przypadku należy udać się do specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.

Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów?

przyczyny wypadania włosów

Jest ich naprawdę sporo i mogą być związane ze schorzeniami skóry głowy, jak np. grzybica. Jakie są inne przyczyny wypadania włosów? Zaliczają się do nich chociażby zaburzenia genetyczne – mamy wtedy do czynienia z tzw. łysieniem androgenowym. Zaburzenia hormonalne, jak nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, „pociążowa burza hormonów”, choroby jajników, menopauza rozregulowująca gospodarkę hormonalną naszego organizmu, doprowadzająca w konsekwencji do m. in. wypadania włosów. Niski poziom hemoglobiny w organizmie, czyli niedobór żelaza, może wywołać anemię, a w konsekwencji również powodować opisywaną tutaj dolegliwość.

Nowotwory, które wyniszczają organizm, oraz wspomniane wcześniej leczenie, tj. chemioterapia czy radioterapia, to bardzo poważne przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Powodów łysienia może być jednak dużo więcej. Na przykład zrzucanie zbędnych kilogramów w przyspieszonym tempie, lub niedożywienie, również może powodować „kłopoty z owłosieniem”. Choroby przewlekłe takie, jak cukrzyca czy psychiczne – bulimia, bądź anoreksja, także mogą napsuć nam krwi. Trichotillomania, to z kolei mało znany rodzaj łysienia skóry głowy. Polega on na powtarzalnym owijaniu wokół palców, kręceniu, czy przeciąganiu włosów i w konsekwencji nieświadomym ich wyrywaniu.

Wypadanie włosów a używki

Przyczyny wypadania włosów mogą być związane z naszymi przyzwyczajeniami: używki (alkohol, papierosy), nieprawidłowa i uboga w białko dieta, witaminy, mikro i makroelementy, oraz inne składniki odżywcze. Zalicza się do nich także: ciągły stres i zdenerwowanie, przemęczenie i niedosypianie. Dodatkowo, przyczyną wypadania włosów może okazać się niewłaściwa ich pielęgnacja. Chodzi mi tutaj przede wszystkim o mycie włosów w gorącej wodzie (co powoduje otwieranie się łusek włosa i ich łamanie), czy suszenie gorącym powietrzem suszarki.

Powodem słabej kondycji włosów może być nadmierna stylizacja (farbowanie, prostowanie), a także ciasne upięcia (koński ogon, kok). Z kolei rozpuszczone włosy i ich plątanie się na wietrze może doprowadzić do ich łamania i przesuszenia. A jakby tego było mało, stosowanie niektórych form leczenia także powoduje nadmierny ubytek włosów (leki przeciwzakrzepowe czy tabletki antykoncepcyjne), jak również wspomniana wcześniej chemio i radioterapia. 

Sposoby na wypadanie włosów

domowe sposoby na wypadanie włosów

Gdy już przebrnęliśmy przez przyczyny wypadania włosów, możemy się zająć sposobami, dzięki którym zatrzymamy łysienie naszej głowy. Jest ich kilka.

Pierwszy z nich to pełnowartościowa dieta i zdrowy styl życia. Zbilansowane odżywianie, wypracowanie w sobie zdrowych nawyków, pozwoli uniknąć problemów z włosami i przy okazji poprawi ogólny stan naszego zdrowia. Warto zaznaczyć, iż napary z pokrzywy, wyciągi ze skrzypu polnego, czy zielonej herbaty, bez dwóch zdań pomogą utrzymać optymalną kondycję naszych włosów. Spirulina, cynk, żelazo, selen, krzem, biotyna, niacyna, witaminy A, B5, B6, B12, C, E, to składniki których nie może zabraknąć w codziennej diecie jeśli poważnie podchodzimy do problemu łysienia.

Co więc jeść, a czego unikać? Przede wszystkim, aby zniwelować przyczyny wypadania włosów, powinniśmy stosować dietę bogatą w białko. Jest to priorytetowy składnik odżywczy, jeśli zależy nam na bujnej czuprynie. Produkty mleczne, chude mięso czy rośliny strączkowe, również świetnie spełnią swoje zadanie. Ryby, głównie te morskie i tłuste; warzywa, najlepiej surowe w kolorze ciemnozielonym, pełnoziarniste pieczywo, tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany). Nie zapominaj także o zdrowych przekąskach, tzw. super food: orzechy, nasiona, naturalny cukier – stewia, ksylitol, miód.

Co wyłączamy z diety? Białe pieczywo, żywność i produkty wysokoprzetworzone, słodycze, fast-foody, używki, czy kawę. Oczywiście nic się nie stanie jak raz na ruski rok skonsumujesz jakiegoś „Bigmaca”. Pamiętaj jednak, by nie robić tego regularnie.

Proste metody na mocne włosy dla każdego

Dieta to jedno. A jakie są domowe sposoby na wypadanie włosów? Przecież jeszcze tak niedawno nasze babcie miały na to swoje sprawdzone patenty. Jednym z nich bez cienia wątpliwości jest czosnek, który mimo wyrazistego i nie przez wszystkich lubianego zapachu, jest świetnym naturalnym afrodyzjakiem, poprawia wygląd skóry i przy okazji włosów. To nie tylko skuteczny „zwalczacz” przeziębień, czy pierwszych objawów grypy, ale przede wszystkim roślina świetnie wzmacniająca całe nasze ciało. Pamiętaj o tym.

Czosnek, cebula, miód i cynamon

Jak przygotować zdrowotną mieszankę z czosnku? Już wyjaśniam. Przeciśnij ząbek, lub dwa przez praskę i dodaj do niego 3-4 łyżki oleju kokosowego. Taką miksturą wymasuj skórę głowy, a następnie spłucz specyfik bieżącą wodą. Dla uzyskania lepszego efektu, zalecam nałożyć czepek i przespać w nim całą noc. A co powiesz na dodanie przeciśniętego czosnku (1-2 ząbki) do szamponu, który na co dzień stosujesz i mycie nim włosów 2 razy w ciągu miesiąca? Wypróbuj sam@.

Jak jesteśmy już przy maseczkach, to warto także zastosować inne ich rodzaje:

  • z naturalnego soku z cebuli,
  • miodowo-cynamonową (wymieszaj kilka kropel oliwy z oliwek z łyżką miodu i łyżeczką cynamonu),
  • kozieradkową – jeden raz w tygodniu (najlepiej w okolicach weekendu ze względu na intensywność zapachu) wcieramy w skórę głowy 2-3 łyżki zmielonych nasion kozieradki połączonych z wodą,
  • maseczkę z 2-3 żółtek i 3 łyżek oleju rycynowego, do której można dodać łyżkę miodu, soku z cytryny, jogurtu lub wkruszyć szczyptę drożdży.

Powyższe domowe mikstury stosujemy bezpośrednio na skórę głowy, w którą wmasowujemy specyfik. Po czym, po upływie 15-20 minut spłukujemy, używając zwykłego szamponu i koniecznie letniej wody. Gorąca otwiera i osłabia łuski włosów, a w konsekwencji powoduje ich łamanie. Powinniśmy o tym pamiętać za każdym razem, gdy myjemy włosy.

Siemię lniane

Nie zapominajmy o siemieniu lnianym, ponieważ działa niesamowicie nie tylko na zewnątrz, ale także od wewnątrz. By sporządzić kisiel do picia należy łyżkę ziarenek siemienia zalać gorącą wodą (ok. pół szklanki), odstawić na noc, a rankiem wypić. Co do działania od zewnątrz – łyżkę siemienia gotujemy przez 15 minut, a następnie oddzielamy „galaretkę” od ziaren. Uzyskany żel wcieramy w skórę głowy. Powtarzaj tę czynność codziennie przez około miesiąca.

Skrzyp polny i pokrzywa

pokrzywa i skrzyp polny na wypadanie włosów

Domowe sposoby na wypadanie włosów mają to do siebie, że większość z nich bazuje na naturalnych składnikach, więc nie można ich przedawkować, ani „przedobrzyć” kuracji. Toteż w tym punkcie chciałem przytoczyć kolejne interesujące rozwiązanie na słabe włosy, a mianowicie: napar ze skrzypu polnego i pokrzywy. Przygotowujemy go zalewając wrzątkiem łyżkę suszu jednego i drugiego zioła. Taki specyfik pijemy jeden raz dziennie przez miesiąc. Następnie „robimy odpoczynek” na ok. 3 miesiące i ponawiamy kurację aż do uzyskania zadowalających efektów. 

Aby pobudzić włosy do wzrostu, wskazane jest stosowanie 1-2 razy w tygodniu mieszanki składającej się z oleju ze słodkich migdałów, kokosowego, oraz olejku rycynowego w proporcji 1:1:1. Taki specyfik wmasowujemy w skórę głowy i pozostawiamy na 20-30 minut. Po upływie tego czasu, procedurę spłukiwania stosujemy według wcześniej podanych wskazówek.

Obok maseczek, do domowych sposobów na wypadanie włosów zaliczyć można płukanki ziołowe ze skrzypu, pokrzywy czy rozmarynu. Ów rośliny mają dobroczynny wpływ nie tylko na włosy, ale także skórę głowy, a dodatkowo stymulują krążenie.

Masaż głowy

Co jeszcze możemy zrobić jeśli cierpimy na duży ubytek włosów? Jedną z najprostszych metod jest masaż głowy pod prysznicem opuszkami palców. Wskazane jest, aby wykonywać taki masaż przez około 5 minut – poprawia krążenie i pobudza cebulki do wzrostu 🙂

Nie zmieniaj szamponu

Nie zmieniaj szamponu zbyt często. W przeciwnym razie może to spowodować osłabienie struktury włosowej cebulek, a w konsekwencji do nadmiernej utraty owłosienia. Niezbyt dobrym pomysłem jest pójście spać tuż po kąpieli i to na dodatek z mokrą głową. Dlaczego? Nie dość, że włosy mogą się porządnie splątać przez całą noc, to prawdopodobnie wiele z nich się po prostu połamie.

Szkodliwe promienie słoneczne i wiatr

Nie narażaj włosów na nadmierne działanie promieni UV. W upalne dni wskazane jest ubieranie czapki z daszkiem, bądź chusty. Nie wiem czy wiesz, ale rozpuszczone, splątane wiatrem włosy niestety także mogą szybko się niszczyć. Podczas wietrznej pogody, najlepiej jest je luźno upinać klamrami lub frotkami. Natomiast na noc, zaplatać luźny warkocz.

Olejki eteryczne na wypadające włosy

olejki eteryczne na włosy

Olejowanie, to kolejny skuteczny sposób na wypadanie włosów. Wykorzystuje się do tego olejki eteryczne w połączeniu z roztopionym olejem kokosowym lub oliwą z oliwek. Olejki eteryczne na wypadające włosy powstały na bazie roślin o właściwościach prozdrowotnych, jak mięta pieprzowa, łopian, pokrzywa, czarnuszka, rozmaryn, drzewo cedrowe, lawenda, trawa cytrynowa czy imbir. Połączenie ich z odprężającym masażem skóry głowy, pobudza włosy do wzrostu, poprawia krążenie, a także wzmacnia strukturę samego włosa już od nasady.

Może Cię zainteresuje: Olejki eteryczne na problemy z włosami

Domowa mikstura z olejków na włosy

W proporcji 1:1 mieszamy składniki, a następnie nakładamy na skórę głowy. Pozwoli to wniknąć dobroczynnym składnikom w cebulki włosów, tym samym wzmacniając je. Najlepiej jest wykonać ten zabieg tuż przed użyciem szamponu. Teraz, pozostawiamy olejowo – roślinną miksturę na głowie do 30 minut, następnie myjemy szamponem i płuczemy w letniej wodzie.

Ciekawostką jest, że olejki eteryczne na wypadające włosy były już stosowane w czasach starożytnych. Potwierdza to tylko fakt, że nasi przodkowie doskonale wiedzieli jak wykorzystać naturalne dary natury w leczeniu różnych schorzeń. Powinniśmy czerpać z nich przykład, żyć w zgodzie z naturą i wykorzystywać ją aby żyć zdrowo.

Słowo końcowe

Odpowiednia pielęgnacja włosów odżywia je, oraz chroni przed uszkodzeniami. Stosując domową profilaktykę przeciwdziałającą nadmiernemu wypadaniu włosów, pamiętaj, by „z głową” używać sprzętów do stylizacji (suszarka, prostownica, lokówka) i z umiarkowaniem korzystać z koloryzacji. Świetnym sposobem na dbanie nie tylko o włosy, ale także o skórę głowy, która jest ich integralną częścią, są rytuały pielęgnacyjne stosowane raz na jakiś czas, które bez wątpienia przyniosą długotrwałe, pozytywne efekty.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry