Problem podwyższonego ciśnienia tętniczego dotyka coraz to większej liczby osób na całym świecie (głównie dorosłych). Stres, niezdrowe odżywianie, brak ruchu, to tylko kilka czynników, z powodu których tak dużo ludzi cierpi na problemy układu wieńcowego. Na rynku istnieje cała masa leków zwalczających hipertensję, chociaż coraz więcej chorych decyduje się na domowe sposoby na obniżenie ciśnienia. To właśnie z myślą o nich, postanowiłem napisać powyższy artykuł, w którym przedstawię kilka sprawdzonych (naturalnych) rozwiązań. A jako, że sam jestem osobą nadpobudliwą, w przeszłości również miewałem kłopoty z wysokim ciśnieniem, z którym mam nadzieję, że już na dobre się pożegnałem 🙂
Spis Treści
Objawy wysokiego ciśnienia

Niezmiernie istotne jest, aby w porę zareagować na wczesne sygnały wysokiego ciśnienia, które wysyła do nas nasze ciało. Absolutnie nie wolno ich ignorować, ponieważ może to doprowadzić do … katastrofy. Pamiętaj, że „choróbsko” rozwija się powolutku i w początkowej fazie jest praktyczne niewykrywalne, a pozostawione bez leczenia, może być przyczyną poważnych konsekwencji (np. zawału serca). Tak ważna jest zatem stała kontrola ciśnienia (przynajmniej raz na pół roku), aby w porę można było zareagować na sygnały, które przesyła nam nasz organizm.
Dowiedz się więcej na temat medytacji: Jak zacząć medytować?
Podstawowe objawy wysokiego ciśnienia tętniczego, kiedy to organizm daje nam do zrozumienia, że coś nie jest w porządku to:
- ból napięciowy głowy
- problemy z zasypianiem
- kołatanie serca
- gorsza wydajność organizmu (szybciej się męczymy przy np. wejściu po schodach)
- ciągłe zmęczenie
- nadmierne pocenie
- zawroty głowy
- złe samopoczucie
- nagłe uderzenia gorąca
- drżenie rąk
Jeśli w porę nie zareagujemy, choroba może się pogłębić, zaskakując nas dużo poważniejszymi objawami, np.
- problemy ze wzrokiem (np. mroczki przed oczami)
- zimne kończyny
- ucisk w głowie
- krwotok z nosa
- niewydolność serca
- zawał serca
- niewydolność nerek
Pamiętaj: Nie wszystkie wymienione tutaj objawy muszą od razu sugerować problemy z nadciśnieniem.
Przyczyny wysokiego ciśnienia

Przyczyny wysokiego ciśnienia tętniczego zależą od wielu czynników i są najczęściej rezultatem wieloletnich zaniedbań żywieniowych i/lub niedostatecznej aktywności fizycznej. Dolegliwość nie musi jednak od razu oznaczać „niezdrowy styl życia„. Może ona być spowodowana na przykład chorobą wrodzoną, być konsekwencją przebytych schorzeń, bądź pojawiać się u kobiet w ciąży. W niniejszym artykule skupię się na nadciśnieniu spowodowanym niezdrowym trybem życia. Do jego najczęstszych przyczyn należą:
- niezdrowe odżywianie
- brak aktywności fizycznej
- stresujący tryb życia spowodowany codziennymi obowiązkami
- nadużywanie alkoholu
- palenie papierosów
- nadwaga lub otyłość
Ciekawostka: Istnieją osoby, które cierpią na tzw. „syndrom białego fartucha„. Oznacza on, że za każdym razem gdy dana osoba dokonuje pomiaru ciśnienia w przychodni, ciśnieniomierz „wariuje” pokazując zawyżony odczyt. Z kolei, wykonując ten sam test w domu, pomiary są zgodne z normą. Spowodowane jest to najczęściej stresem (lękiem), który doświadcza pacjent właśnie na widok „białego fartucha”.
Stres, zdenerwowanie, niepokój? Poznaj 15 porad dzięki którym poradzisz sobie ze stresem
Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia
Wysokie ciśnienie; jak je obniżyć? Jeśli od dłuższego czasu chorujesz na hipertensje, najlepiej zrobisz jeśli udasz się bezpośrednio do lekarza, który dokładnie Cię zbada, postawi diagnozę i zapisze odpowiednie leki. Z kolei, jeśli stosunkowo niedawno zauważył@ś u siebie ten problem, proponuję kilka naturalnych; domowych sposobów na obniżenie ciśnienia, które przedstawiam poniżej.
Odstaw papierosy

Nie od dziś wiadomo, że papierosy bardzo szkodzą zdrowiu. Jak informuje Narodowa Organizacja Zdrowia (WHO), w skutek palenia papierosów co roku umiera ponad 7 milionów ludzi (dane z 2017 – źródło). Okazuje się, że nikotyna nie tylko jest sprawcą przeróżnych chorób układu oddechowego, takich jak rak płuc, czy rak krtani. Jest ona także odpowiedzialna za podwyższone ciśnienie krwi u nałogowych palaczy. Jeśli zatem zastanawiasz się jak obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami, przede wszystkim odstaw papierosy. Na pewno nie będzie to łatwe zadanie, zwłaszcza jeśli jesteś wieloletnim palaczem. Myślę jednak, że warto spróbować, aby zacząć żyć zdrowo i pozbyć się tego ohydnego nałogu.
Ruch na świeżym powietrzu
Wymieniając domowe sposoby na zbicie ciśnienia, nie można zapomnieć o ruchu na świeżym powietrzu. Codzienne spacery na początek to świetny pomysł dla osób, które nie są przyzwyczajone do aktywności fizycznej. Po kilku tygodniach spacerowania możesz spróbować wolnego truchtu, bądź jazdy na rowerze. Aktywność fizyczna sprawia, że serce szybciej pompuje krew, skuteczniej dotleniając wszystkie narządy naszego ciała. Pamiętaj także o głębokim i rytmicznym oddychaniu, dzięki któremu rozładujesz napięcie, uspokoisz się i zbijesz ciśnienie krwi.
Zrelaksuj się i popraw nastrój. Przeczytaj także: zioła na uspokojenie
Nie przesól…

Osoby o wysokim ciśnieniu tętniczym nie muszą od razu rezygnować z soli w 100%. Wystarczy, że ograniczą ją do minimum. Schabowy z ziemniakami i surówką bez przypraw okaże się wielką porażką, zatem trochę soli w potrawach musi być. Za dzieciaka powtarzano mi że „bez soli nie ma życia„; co jest prawdą, jednak jej nadmiar może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Osoby z hipertonią nie powinny spożywać więcej niż pół łyżeczki soli na dzień.
Miej na uwadze, że znaczne ilości soli występują często w przetworzonej żywności (konserwy, wędliny, chipsy, przekąski). Zwracaj zatem uwagę na to co kupujesz; czytaj skład produktów nabywanych w supermarketach i wybieraj te jak najmniej przetworzone.
Produkty bogate w potas
Niska ilość potasu w diecie może przejawiać się zawyżonym ciśnieniem tętniczym. Dlatego też, tak ważna jest zbalansowana dieta o produkty zawierające ów pierwiastek. Prezentując domowe sposoby na obniżenie ciśnienia, nie sposób ominąć produkty spożywcze o wysokiej zawartości potasu, które bez problemu kupimy w każdym supermarkecie. Do najpopularniejszych z nich należą:
- warzywa (ziemniaki, czosnek, buraki, szpinak, fasola, seler, bakłażan, cukinia, pietruszka, dynia, kalarepa, szparagi)
- owoce (banany, awokado, suszone morele, daktyle, śliwki, figi, rodzynki, pomidory, brzoskwinie, ananas, porzeczki)
- ryby (łosoś, dorsz, tuńczyk)
- mięso (kurczak, indyk)
- mleko, jogurt naturalny
- orzechy, czekolada, kakao
- grzyby
Ciemna czekolada

Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia tętniczego nie zawsze muszą sprowadzać się do wyrzeczeń. Przykładem chociażby jest tutaj gorzka czekolada z wysoką zawartością kakao. Jest ona nie tylko świetnym afrodyzjakiem podnoszącym libido, ale także produktem o wysokiej zawartości potasu. Ciemna czekolada zawiera jednak coś jeszcze – tzw. flawonole – związki organiczne wspomagające gibkość (rozciągliwość) naczyń krwionośnych. Pamiętaj jednak, aby wybrać taką, która zawiera przynajmniej 80% kakao.
Seks obniża ciśnienie
Seks to samo zdrowie. Nie tylko poprawia nastrój, odstresowuje i relaksuje, ale także zbija ciśnienie. Powiem więcej – im więcej seksu w naszym życiu tym lepiej dla nas! Badania sugerują, że aktywność seksualna nie tylko chroni przed chorobami wieńcowymi, ale także może zapobiegać nowotworom (źródło). I chociaż podczas stosunku serce bije jak szalone, tuż po nim doznajemy błogiej i odprężającej chwili. A regularne współżycie (przynajmniej 2 razy w tygodniu), pomaga regulować ciśnienie krwi.
Czosnek nie tylko przeciw wampirom

Jeśli szukasz tanich i naturalnych metod walki z hipertensją, co powiesz na czosnek?! To niepozorne warzywko skutecznie zwalcza nadciśnienie w swoim wczesnym stadium, pod warunkiem, że spożywamy je minimum kilka razy w tygodniu. Dzięki swoim aktywnym składnikom, czosnek zmniejsza ryzyko występowania chorób serca, ponieważ zapobiega zaleganiu cholesterolu i powstawaniu zakrzepów. Bez wątpienia zatem, jest to doskonały i zarazem tani sposób na obniżenie ciśnienia tętniczego.
Zioła na nadciśnienie
Zioła to dobra alternatywa na nadciśnienie tętnicze, lecz ich stosowanie powinno być skonsultowane z kardiologiem, szczególnie gdy zażywasz leki. Picie naparów z poniższych ziół stabilizuje pracę serca, a także rozszerza naczynia krwionośne (tętnice, włośniczki, żyły), co z kolei poprawia przepływ wieńcowy krwi:
- głóg
- melisa
- dziurawiec
- lipa
- jemioła
Olejki eteryczne obniżające ciśnienie krwi
Olejki eteryczne to wysoko skoncentrowane naturalne wyciągi z roślin, które skutecznie pomagają na wiele przypadłości zdrowotnych, tj. stres, kłopoty z zasypianiem, przeziębienie, bóle głowy, itp. Jeśli brakuje Ci pomysłów na to jak obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami, ekstrakty eteryczne mogą Ci w tym pomóc. Wypróbuj moc relaksujących masażów, odnowy aromaterapeutycznej, czy inhalacji z udziałem olejku ylang ylang, bergamotki, lawendy, czy olejku jałowcowego. Poniżej przedstawiam kilka specyfików, których stosowanie może pomóc „nadciśnieniowcom„.

- Ylang ylang – ten azjatycki skarb powstaje z krzewu rosnącego głównie w Azji i na Madagaskarze. Preparat często używa się do naturalnej kuracji stanów lękowych, a nawet depresji. Inhalacja z udziałem olejku ylang ylang poprawia nastrój, uspokaja i tym samym, w naturalny sposób pomaga kontrolować ciśnienie krwi.
- Olejek lawendowy – klasyk w świecie aromaterapii, który szybko uspokoi nerwy po ciężkim dniu w pracy. Rozpylony specyfik w dyfuzorze wesprze relaks, ułatwi zasypianie, odgoni towarzyszący nam niepokój. Przez wielu nazywana „naturalnym stabilizatorem nastroju„, esencja z lawendy skutecznie eliminuje różnego rodzaju lęki, które nas prześladują, pozytywnie oddziałując na hipertonie.
- Bergamotka – olejek z bergamotki skutecznie łagodzi stany depresyjne, poprawia samopoczucie, orzeźwia, a zarazem zmniejsza niepokój. Wyciąg z bergamotki stosuje się do produkcji różnego rodzaju kosmetyków, oraz naturalnych świec zapachowych. A użyty do inhalacji jest w stanie nawet zmniejszyć wysokie ciśnienie.
- Olejek jałowcowy – produkt pochodzący z wiecznie zielonego jałowca pospolitego wykorzystuje się przy problemach nerwowych (stres, leki, niepokój). Specyfik nie tylko wspiera trawienie, pobudza jelita do pracy, ale również wyróżnia się wybitnymi właściwościami kojącymi niepokój, pozytywnie wpływając na pracę serca.
- Olejek rozmarynowy – jeśli szukasz naturalnych metod na nadciśnienie, to ekstrakt z rozmarynu powinien Cię zainteresować. Niedrogi i skuteczny; często używany do inhalacji. Olejek normuje ciśnienie tętnicze, stymuluje krążenie krwi i ogólną pracę układu sercowo-naczyniowego. Bez dwóch zdań, warto go wypróbować w zaciszu własnych „czterech ścian„.
Podsumowanie
To tyle na dziś jeśli chodzi o domowe sposoby na obniżenie ciśnienia. Mam nadzieję, że przypadły Ci do gustu powyższe porady. Pamiętaj jednak, że wymienione w tym artykule rozwiązania nie zastąpią profesjonalnej diagnozy lekarskiej i leczenia. Każda terapia powinna być poparta opinią eksperta Cyber WOW, zatem zanim zdecydujesz się na własnoręczne kuracje w domu, skonsultuj się z kardiologiem. W końcu, choroby układu wieńcowego serca to bardzo poważna sprawa i za nic w świecie nie wolno ich lekceważyć.