Cześć! W dzisiejszym artykule chciałem dość krótko wyjaśnić co to jest hydrolat (hydrosol, woda kwiatowa) i przedstawić jego najważniejsze zalety. Kosmetyk co roku staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju, dlatego też uznałem, że pora mu poświęcić kilka paragrafów na tym blogu. Zauważyłem ostatnio, że na wielu stronach internetowych, a także na YouTube, sporo osób prowadzi klasy typu „zrób to sam„, w których uczy jak we własnym zakresie przygotować pachnące wody kwiatowe (lawendowe, różane, itd). Już na wstępie chcę zaznaczyć, że powstający w domowych warunkach produkt na zasadzie gotowania płatków i pozostawiania ich w kąpieli wodnej, nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdziwym hydrolatem (destylatem ziołowym). Dlaczego? Już spieszę z odpowiedzią. Zapraszam do lektury 🙂
Spis Treści
Hydrolat – co to jest?

Zacznijmy od tego, że naturalne hydrolaty uzyskuje się poprzez ten sam proces destylacji parą wodną kwiatów (liści, korzeni) roślin co olejki eteryczne. Są one swego rodzaju „skutkiem ubocznym” olejków, toteż przyjęło się je nazywać: „woda kwiatowa„. Takie destylaty z kwiatów są 100% czyste, bez dodatków chemikaliów i nie powodują skutków ubocznych (nie podrażniają skóry).
Hydrosole na pewno spodobają się miłośnikom naturalnych kosmetyków, ponieważ z powodzeniem zastępują toniki pielęgnacyjne. Wystarczy, że naniesiesz produkt na skórę, a przywrócisz jej właściwą kwasowość (ph) i odżywisz. Kosmetyk można także stosować na suche i wysokoporowate włosy, bądź jako dodatek do różnego rodzaju odżywek, maseczek, produktów tonizujących.
Jak powstają hydrolaty?
Woda stopniowo zostaje podgrzewana aż do osiągnięcia temperatury 100 stopni Celsjusza. Uwalniająca się para wodna przenika do płatków kwiatostanu, które powoli zaczynają wydzielać część oleistą (z której w dalszym procesie wytwarza się olejki eteryczne), oraz część wodną – pozostałość po opadającej parze. Tak oto powstaje hydrolat kwiatowy, czyli „produkt dodatkowy” destylacji parą wodną kwiatów, o aktywnych składnikach kosmetyczno-pielęgnancyjnych. Woda kwiatowa nie jest tak bardzo skondensowana jak olejek eteryczny, toteż jest dużo łagodniejsza w działaniu i zazwyczaj można ją aplikować bezpośrednio na skórę.
Woda wodzie nierówna
Osobiście radzę zawsze dokładnie czytać etykiety nabywanych kosmetyków, aby wiedzieć co tak naprawdę kupujemy. Bardzo często bywa tak, że kosmetyki w drogeriach, mimo tego że są reklamowane jako „woda kwiatowa” (bądź różana), tak naprawdę nie mają z nią zbyt wiele wspólnego. Najczęściej jest to zwykła woda z dodatkiem perfum, która bardzo różni się od prawdziwych hydrolatów. Takie kosmetyki zazwyczaj nie wpływają dobrze na nasze zdrowie i najlepiej jest ich po prostu unikać. Powiem więcej – ich stosowanie może przynieść więcej szkody, niż dobrego.
Prawdziwy skarb natury

100% czyste hydrolaty to prawdziwe skarby natury, o niekończącej się liczbie zalet. Mogą je stosować nawet osoby o wrażliwej skórze, ponieważ ph kosmetyku jest bardzo zbliżone do naturalnego ph ludzkiej skóry. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo wód ziołowych. Do najpopularniejszych z nich należą: lawendowe, różane, z kwiatu pomarańczy, z kwiatu lipy, werbenowe, z pszenicy i oczarowe. Z roku na rok, coraz większą popularność w Polsce zdobywają także hydrolaty do cery trądzikowej, suchej, a także te do włosów.
Jak stosować wody kwiatowe?
- składnik naturalnych maseczek (zamiast zwykłej wody)
- tonik rewitalizujący twarz i przywracający naturalne ph skóry
- hydrolaty jako mgiełka do ciała
- jako naturalny i lekko pachnący perfum
- wody eteryczne można stosować jako uzupełnienie kosmetyków
- kosmetyk oczyszczający skórę
- spray regenerujący zniszczone/suche włosy
- specyfik wzmacniający cebulki włosów
- naturalny odświeżacz powietrza